Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Ukrajinští architekti při zařizování bytu použili starodávné technologie

Byt nazvaný Mazanka najdeme v kyjevském mrakodrapu s výhledem na řeku Dnipro. Při jeho zařizování použili architekti starodávné technologie a betonový interiér pokryli vrstvou hlíny.

Terezie Benoni | 14. 01. 2023

Mazanka je byt v kyjevském mrakodrapu s výhledem na řeku Dnipro, kde byly použity starodávné stavební technologie. V ukrajinském jazyce мазанка (mazanka) znamená malý vesnický dům postavený ze dřeva, hlíny a rákosí. Název pochází ze slova мазати (mazaty) - pokrýt něco vrstvou hlíny. „Byt Mazanka je dialogem našich architektů s minulostí. A jeho výsledkem je krok k originalitě moderního ukrajinského designu a ukrajinské kultury takové, jaká je. Klientkou projektu je mladá žena, která sdílí naše názory na domov jako na místo síly. Vybrala si naše studio, aby si splnila svůj dávný sen o ekologické, bydlení s přírodními materiály a moderními technologiemi, které jsou v harmonii. Přála si sofistikovaný design, který zdůrazní jedinečnost prostoru. Bylo pro nás důležité nejen vytvořit interiér, který bude splňovat tyto požadavky, ale také se stane zákazníkovi blízký a drahý,“ popisují základní myšlenky architekti z Makhno Studio. Pod jejich rukama tak na ploše 98 m² vznikl interiér, který nemá obdoby.

 

Galerie: Vesnický domek uprostřed mrakodrapu
Mohlo by se vám líbit

Původně čtyřpokojový bratislavský byt nyní dělí jediná stěna

Cílem odvážné rekonstrukce slovenských architektů bylo přeměnit čtyřpokojový byt na multifunkční prostor pro umění, práci a dobrý gramofon se zvukovým systémem. Jednoduše byt rozdělili na denní a noční zónu a dali vyniknout jednotlivým materiálům.
marianne.cz

Jóga, tanec, vaření

„Nejprve jsme navrhli otevřený, ale tematicky rozdělený prostor pro domácí činnosti majitelky: jóga, tanec, vaření. Zkombinovali jsme proto kuchyň, obývací pokoj a balkon, ale díky různým texturám a materiálům vznikly poměrně jasně dané tematické zóny,“ vysvětlují autoři projektu. Kuchyně se nachází v centrální části bytu. Žulový kuchyňský ostrůvek osvětlují hravé žárovky, které rozbíjí jinak přísně stanovenou formu místnosti a jednoduché linie. Obývací prostor je téměř uměleckým dílem. Stěny jsou pokryty speciálním jílovým roztokem, aby získal požadovaný objem. Reliéf byl vytvořen při sušení, kdy materiál popraskal a vznikly jedinečné vzory. Interiér tak připomíná starodávné hliněné chatrče. Pozornost strhává lampa Ochi, které pochází z dílny Makhno Studio. „Veškerá svítidla vznikla v našem ateliéru a vychází z ukrajinské tradice. Trvalo nám několik měsíců, než jsme našli člověka, který by byl schopný pro nás tak veliká světla vytvořit. Nad kuchyňským ostrůvkem je sada čtyř džbánkových lamp, které byly speciálně vytvořeny pro tento byt.“ Prostor ložnice je také otevřený a propojený s koupelnou. Dělí je od sebe průsvitné dveře. „Jsem z bytu nadšená. Mé hosty fascinuje zejména hliněná jeskyně, protože je zkrátka neobvyklá a působivá. Pokud jde o mě, připadám si zde jako uprostřed divoké nedotčené přírody. Věřím, že současný ukrajinský styl má před sebou skvělou budoucnost,“ říká Anastasia, majitelka bytu.

 

Mohlo by se vám líbit

Zdařilá rekonstrukce mini bytu v panelovém domě

Přáním majitelky bylo vytvořit minimalistický interiér se skandinávskou atmosférou. Architekti tak sáhli po dřevě, mědi a šedomodré.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?