Výsledkem rekonstrukce podkrovního bytu pro mladou ženu je lehké retro 70. a 80. let
Jedná se o rekonstrukci půdního bytu v jednom z činžovních domů v pražských Dejvicích. Dispozičně je byt řešen jako hlavní otevřený obytný prostor s kuchyní a dvě malé ložnice.
Dispozičně je byt v pražských Dejvicích řešen jako hlavní otevřený obytný prostor s kuchyní a dvě malé ložnice. Vysoká světlá výška krovu dala vzniknout malému patýrku nad kuchyní, které slouží jako pracovna. Původní dřevěná podlaha v kombinaci s bílou výmalbou zdí, podhledů i konstrukcí tvoří velmi příjemný pocit z prostoru. „Majitelka bytu je silnou vyhraněnou osobností. Během zadání probíhaly dlouhé rozhovory nejen o designu. Výsledkem je interiér, který pravděpodobně nejde v současném trendu architektury a designu, který ale odpovídá nejenom jejímu vkusu, ale i životním názorům a postojům a přístupu k materiálním věcem. Navíc jsem se snažil vytvořit „interaktivní“ design, který se dá za vynaložení nízkých finančních nákladů lehce obměňovat v souladu s evolučním vývojem a potřebami majitelů“, říká architekt Jaromír Pizinger a dodává: „Cílem neměl být protest nebo anarchie proti soudobým trendům, které se navíc dle mého názoru ubírají po dlouhé době velice zajímavým směrem- v použití dřeva, barevných kovů, neokázalosti, lehké retro 70. a 80. let, ale vytvoření prostor v designu nejen pro mladé lidi, jakými jsou obyvatelé. Tento design bych zvolil v současné době i já sám pro sebe, je mi přes 60 let.“
Industriál, hravost a vzdušnost
Zajímavým prvkem v prostoru je neobvykle řešená kuchyň. Moderní kuchyňská linka je vyrobena z bílého Senosanu, pracovní deska z TechniStone. Vysoké skříňky tvoří zároveň schody do patra. Retro bledě – modrá barva dodává celému prostoru hravost, kterou podtrhují i barevná zavěšená svítidla – žárovky. Lehce industriálně je řešen jídelní stůl, který je uchycený do kuchyňského ostrůvku z lakovaných OSB desek, na druhém konci je zavěšený na konstrukci krovu na ocelových lankách. Podhled tvoří „zrcadlo“ – místo klasického skla byl použit materiál Homapal. Hlavní osvětlení zajišťují čtyři dlouhé zářivky, jejichž zrcadlení vytváří zajímavý efekt. Obytný prostor je velmi vzdušný, hodně prosvětlený množstvím střešních oken. Sedací nábytek a dekorace jsou od firmy Kare.
Autor projektu: MORIX, s.r.o., Akad. arch. Jaromír Pizinger
Soutěž Interiér roku
V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.
- Zdroj článku
-
arch. Jaromír Pizinger, Interiér roku