Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Výsuvná postel a spousta chytrých řešení – londýnský mikrobyt může jít příkladem našim garsonkám

Info ikona
Kuchyňský kout je dispozičně oddělený od zbytku bytu. Je malý a úzký, ale díky oknu je tu dost denního světla.

Když dochází čtvereční metry, na řadu přichází vynalézavost. Jako například v této londýnské garsonce, která má jen 35 metrů čtverečních a dispozičně se podobá nejednomu českému panelákovému bytu. Jak si s ní majitel poradil?

Anna Černotová | 22. 07. 2022

Podobně jako v českých větších městech se díky rostoucím cenám bytů nemovitostí stávají čím dál žádanějšími malé byty, i v britské metropoli si majitelé musí poradit s tím, jak toho do garsonky dostat co nejvíce. Pokud přitom chcete ještě zachovat volný prostor, je to už úkol pro odborníky. Jeden takový oříšek dostali na rozlousknutí architekti z londýnského studia Ciao, kteří byli osloveni majitelem garsonky o rozloze 35 čtverečních metrů s požadavkem, aby z bytu udělali místo, kde bude moci pohodlně ubytovat návštěvu nebo uspořádat večírek pro přátele. 

Postel pod postelí

Architekti, kteří mají se zařizováním mikrobytů bohaté zkušenosti, navrhli byt jako jeden prostor, který je však logicky rozčleněn na klidovou zónu, společenskou část a kuchyňský kout. Zároveň navrhli praktické řešení postele pro hosty, která se ukrývá pod lůžkem majitele, ale vysouvá se na druhou stranu a je oddělena příčkou, v níž je zabudovaný pracovní stůl. Stylem a použitými materiály byt navazuje na industriální minulost této londýnské čtvrti, nechybí tu odhalené cihlové zdivo, povrch kuchyňských skříněk v rezavém dekoru nebo minimalistická březová překližka. Byt je koncipován tak, aby poskytl veškeré pohodlí jednomu člověku nebo mladému páru a příležitostně tu může přespat i několik lidí.

Zdroj infromací: Ciao.archi