Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Díra ve zdi místo obrazu. Jak vypadá originální rekonstrukce domu z 19. století?

Info ikona
Díra ve zdi místo obrazu. Jak vypadá originální rekonstrukce domu z 19. století?

Bytová nouze ve velkých městech po celém světě je pro architektky nevšední výzvou. Na jednu stranu chybí místa k životu, na straně druhé jsou města plná prázdných domů. Jak se k takové výzvě postavili na Mallorce?

Terezie Benoni | 11. 07. 2021

S minimálním rozpočtem se architekt Carles Oliver pustil do renovace opuštěného objektu ve městě Palma na Mallorce. Právě zde je totiž velké množství opuštěných domů a stejně tak lidí v bytové nouzi, kteří marně shání střechu nad hlavou za přijatelnou cenu. Na celkovou renovaci obytné plochy 105 m² měl 18 000 EUR. Z toho 12 000 EUR použil na zlepšení energetické účinnosti. Udělal novou izolaci střechy a vybudoval praktická a ekologická kamna na biomasu. Zbylých 6 000 EUR stály samotné úpravy interiéru.

Historie na prvním místě

Samotná realizace trvala tři roky, kdy si budoucí majitelé většinu práce dělali svépomocí. Architekt přitom stanovil několik jednoduchých zásad, kterých se při rekonstrukci držel. Jednou z nich bylo, že zbytečné rozhazování peněz za nové vybavení a stavební materiály, není ta správná cesta. Zásadní podle něj je naučit se chápat archeologii daného místa a na jakých principech fungují původní stavby. Právě proto je v interiéru většina původních prvků odhalená. Ať už to jsou kamenné zdi, přiznané trámy, nebo přiznaná struktura starých zděných příček. Právě v nich často vznikl nový otvor, který slouží jako okno, nebo originální dveře. Je zvláštní, že i přes tuto surovost působí výsledný interiér elegantním dojmem.