Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům, kde se může člověk radovat v rodinném kruhu

Info ikona
Vila v zahradě

Rodina mladých lékařů se dvěma dětmi toužila po pohodlném a funkčním bydlení s důrazem na spojení interiéru se zahradou. Jak se jejich přání podařilo splnit?

Terezie Benoni | 5. 11. 2022

Dům navržený pro rodinu mladých lékařů se dvěma dětmi stojí v Hostivicích u Prahy. „Cílem bylo vytvořit pohodlné a funkční bydlení s důrazem na spojení interiéru se zahradou a rozčlenění obývacího pokoje na tři vzájemně se nerušící, ale propojené buňky – odpočinkovou zónu, jídelnu a kuchyň,“ popisuje hlavní myšlenku návrhu architekt Ondřej Červenka, který si přál vytvořit místo, kde se může člověk radovat v rodinném kruhu a zároveň načerpat síly pro náročné povolání. „Jedním ze specifických požadavků byla například možnost zatemnění ložnice rodičů při denním spánku po noční službě.“

Galerie: Vila v zahradě
Mohlo by se vám líbit

Navazuje na tradici funkcionalismu

Dvoupodlažní vila s plochou střechou navazuje na českou funkcionalistickou tradici nejen minimalistickým tvarem, ale i uspořádáním interiéru. „Dům reaguje dvěma úrovněmi podlahy na mírně svažitý terén pozemku. Přízemí se dívá do zahrady velkým oknem předsunuté jídelny a širokým posuvným portálem umožňujícím plnohodnotné spojení prostoru obýváku s prostorem zahrady v letním období. Hmota terasy s jídelnou představuje jakýsi mezistupeň mezi interiérem a exteriérem, proto je tato část fasády pokryta přírodním materiálem – palubkami ze sibiřského modřínu,“ vysvětluje autor projektu. Stejný dřevěný obklad stěn prostupuje i do interiéru a zdůrazňuje propojenost s venkovním prostorem. Obyvatelé domu žijí rádi nejen uvnitř, ale i venku na krásné zahradě. Díky výraznému prosklení jižní fasády a důslednému stavebně technickému řešení, vycházejícího z myšlenek architekta a požadavků klienta, získal objekt přirozenou cestou parametry pasivního domu.

Červenka architekti, www.carchitekti.cz

Zdroj článku