Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Moderní dřevostavba v české Kanadě

Info ikona
Pohodlná moderní dřevostavba

Představte si údolí, v něm tiše šumicí potok obklopený borovicovým lesem. Místo, kam se chcete pravidelně vracet, abyste si vyčistili hlavu od městského shonu. Jedno takové našel pan Bernau v Jižních Čechách kousek v oblasti české Kanady. Architekti ze studia Labor13 mu pomohli postavit na vysněném místě moderní dřevostavbu.

Terezie Benoni | 5. 05. 2022

Představte si údolí, v něm tiše šumicí potok obklopený borovicovým lesem. Nahoře nad svahem stojí dřevěný dům. Právě vycházíte ze sauny, uvelebíte se v lehátku s vaší oblíbenou knížkou a pijete čerstvě vychlazené pivo. Zafouká chladný vítr, a tak se schováte do obýváku ke krbu. Když se podíváte později z okna zjistíte, že začalo sněžit.   Ideální místo pro splnění svých snů našel pan Bernau v Jižních Čechách kousek od Nové Bystřice v oblasti české Kanady, na kraji malé vesničky. „Přišel za námi, že by zde chtěl postavit víkendový srub s nějakou malou garáží, kam by mohl zaparkovat svou motorku a případně motorky kamarádů, kteří ho přijedou navštívit a zahrají si s ním golf na nedalekém golfovém hřišti. Po několika setkáních a zamyšlením se nad dalšími požadavky pana Bernaua, vznikl návrh na sestavu dvou dřevostaveb – první větší část, hlavní, s obytnou funkcí, doplněná o menší budovu s garáží a saunou,“ vzpomínají autoři projektu z architektonického studia Labor13.

Centrální světlá místnost a bohaté prosklení

Jednoduchá dřevostavba má centrální hlavní prostor otevřený do krovu. Tato velká světlá místnost je multifunkční, kdy kuchyň přechází v jídelnu a dále v obývací část. V teplých měsících lze prosklenou stěnu zcela otevřít a propojit tak vnitřní prostor s venkovní dřevěnou terasou. Vzniká tak velká odpočinková zóna volně smazávající hranici mezi přírodou a domem. Další pokoje jsou mikroskopické, určené pouze pro spaní. „Vzhledem k tomu, že je dům plně zapuštěn do lesa, nebáli jsme se velkých prosklených částí. Zároveň je možnost celý dům dřevěnými posuvnými panely uzavřít, a tím i zabezpečit v době, kdy dům není obývaný,“ popisují architekti. „Dům pro pana Bernaua jsme vytvořili s naším oblíbeným partnerem, firmou Vesper Frames. Jde o klasickou dřevostavbu postavenou z dřevěných panelů. Díky dobrému zateplení není nijak energeticky náročná. Navíc vysoká výhřevnost krbových kamen a jednoprostorová dispozice se postará o to, že se dům v zimě rychle vytopí.“

Zdroj informací: architektonické studio Labor13