Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Tajemství moderní vesnické architektury: Na miniaturním pozemku vytvořili dům bez zahrady

Navrhnout rodinný dům na svažitém a atypickém pozemku není jednoduchý úkol, ale architekti z ateliéru boq architekti si s touto výzvou poradili mistrně. Objevte, jak citlivě umístili dům do husté venkovské zástavby a zároveň vytvořili prostor s úchvatnými výhledy ze všech místností.

Terezie Benoni | 8. 08. 2024

Zadání pro architekty nepatřilo k nejjednodušším: citlivě umístit rodinný dům na svažitý a atypický pozemek v husté venkovské zástavbě. Navržen měl být s respektem k místnímu kontextu, ale zároveň se majitelé nebránili neotřelým řešením. Základními stavebními prvky se tak stal rodinný příběh a výhledy. „Jak ale zajistit výhled ze všech místností, když se nemovitost směrem k výhledu kónicky zužuje? Základem návrhu domu ve velmi husté zástavbě malebné moravské vesnice je jednoduchá obdélníková hmota volně položená ve svahu. Díky tomu přirozeně vzniká ve spodní části kryté parkovací stání a navazující krytý vjezd do obytných částí. Jednotlivé ložnice jsou v půdorysu mírně pootočené a mohou se tak úzkými okny otevírat výhledům na návěs,“ vysvětlují autoři projektu ze studia boq architekti.

Galerie: Dům bez zahrady

Čtěte také: Skrytý ráj u Devína: Dům s bazénem, saunou a výhledem na hrad vás okouzlí

Výhled na hrad a nedaleký les se staly určujícími prvky při návrhu tohoto fascinujícího rodinného domu. Architekti se museli poprat s náročným terénem a podařilo se jim vytvořit snové bydlení.

Dům, který je rebel

„Dům je takový nenápadný rebel. Sice se drží všech prvků tradiční vesnické architektury, jako je obdélníková hmota se sedlovou střechou, ale také trochu rebeluje: například velkorysou prosklenou fasádou nebo odsazenými průzory v ložnicích,“ popisuje nejvýraznější prvky řešení architekt Miroslav Stach z ateliéru boq architekti. Dům nemá zahradu, za to ji nahrazuje velkorysá terasa. Po vstupu do domu se z předsíně dostaneme do chodby, která spojuje soukromou a veřejnou část domu. Na první dojem z obytného prostoru čiší velkorysost. Je vyvýšený a otevírá se až do střechy, celá fasáda je prosklená a otevřená směrem k obci. Ložnice jsou umístěny v zadní části domu a díky zmíněnému mírnému natočení půdorysu se otevírají i směrem k krásnému výhledu. Výrazně menší prosklení jim však dodává zcela jinou a velmi útulnou atmosféru, která poskytuje pocit bezpečí. Spodní část domu sedí na stěnách z betonových cihel, zátěž nesou nekryté ocelové profily. Návrh pracuje s dřevěným obkladem na fasádě a plechovou krytinou na střeše. Významnou roli zde hraje kámen, a to jak v podobě gabionových opěrných zdí, tak především v kamenné dlažbě a skládaných zdech.

Čtěte také: Hravé retro v domově mladé rodiny: Pořídila nový dům, ale zařídila ho zcela odlišným způsobem

Joana vždy toužila po starém bytě s vysokými stropy. Když ale přišly na svět její děti, musela změnit priority a dům se zahradou byl jasnou volbou. Přesto ho ale zařídila překvapivým způsobem.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Dům
Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

Dům
Fantastická chata u jezera, která se dá zcela otevřít a propojit s okolní přírodou

Fantastická chata u jezera, která se dá zcela otevřít a propojit s okolní přírodou

Dům
Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

×