Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Venkovský dům v Beskydech prošel citlivou rekonstrukcí, nechybí dřevěné podlahy, nábytek z masivu a lněný textil

Ráj na zemi. Tak se dá mluvit o tomto domě s rodinnou atmosférou, který jeho majitelé citlivě opravili s respektem k historii tohoto místa.

Terezie Benoni | 11. 09. 2023

Hukvaldy jsou považovány za šperk Beskyd. Této obci vévodí zřícenina hradu s rozsáhlou oborou a je také rodištěm Leoše Janáčka, významného hudebního skladatele. Na malebném Podzámčí, jak se centru obce říká, stával dům, který byl zvláštní svou rozlohou 11 x 5 m, a který byl součástí bývalého hospodářského dvora. „S manželem jsme si tento dům před třemi lety pronajali od obce, s myšlenkou, že zde vytvoříme prodejnu starého porcelánu. V přízemí jsme vybudovali i kavárnu s kapacitou patnácti míst,“ popisuje majitelka Tereza Bartulcová. „Budovu jsme tehdy rekonstruovali přibližně tři čtvrtě roku. Po roce provozu jsme ale byli nuceni objekt uzavřít. Důvodem byly hygienické požadavky na rozšíření sociálního zařízení, což v tomto malém prostoru nebylo možné. Obec Hukvaldy nám tehdy nabídla nemovitost k odkupu i s navazujícím pozemkem, na kterém by byla možnost další výstavby. Po roce činnosti kavárny jsme se s těžkým srdcem loučili, ale v následujícím roce jsme se již pustili do kompletní přestavby. Z krásného domu zbyla jen čelní zeď. Na nízkou budovu musela navazovat, dle památkové ochrany a zachování hmoty, vysoká přístavba. Původně totiž za domem stála vysoká stodola hospodářského dvora. Náš projekt se tak v návaznosti všech těchto událostí změnil na rodinný hotel o čtyřech pokojích s kapacitou 16 osob a kavárnu s kapacitou 40 lidí.“

Galerie: Venkovský hotel v Hukvaldech
Mohlo by se vám líbit

Úchvatný rustikální dům z poloviny 19. století

Pečlivě zrekonstruovaná, opečovávaná a honosná vila ve švédské rybářské vesnici Bua je ztělesněním pohodlí a odpočinku. Nechte se inspirovat, jak se dá prázdninový dům jednoduše zařídit tak, aby vám nic nechybělo.
marianne.cz

Lněný textil a kvalitní dřevo

Tento projekt prošel citlivým zpracováním tak, aby bylo zachováno estetično, funkce i kolorit centra Hukvald. „Veškeré materiály, které jsme při přestavbě použili, jsou přírodní, tzn. dřevěné podlahy, nábytek z masívu, veškerý lněný textil. Prioritou byl detail. Spolupracovali jsme s drobnými řemeslníky. Všechno, co u nás v Ráji najdete, je vyrobeno poctivýma rukama. Podařilo se nám zachovat i původní část domu. Vycházeli jsme z dobových fotografií, pouze původní dubové dveře už byly ve stavu, kdy nešly zrenovovat, tak jsme přistoupili k jejich dokonalé replice,“ popisují majitelé jejich přístup k celkové rekonstrukci objektu. Venkovský hotel s milou a útulnou kavárnou, romantickým venkovním posezením a dnes nabízí čtyři pokoje, které voní dřevem a lučním kvítím a pobyt je možné rezervovat přes server Amazing Places. „Z těchto svých zkušeností můžeme dnes s ohlédnutím říct, že sladit dům s požadavky památkové správy a všech příslušných orgánů, které stavbu schvalují, je nelehký úkol. Já osobně jsem velkým patriotem obce Hukvaldy a byl to pro mne závazek, aby stavba v centru byla nejen funkční, ale i reprezentovala a stala se duší této naší malebné obce.“

 

Zdroj informací: Tereza Bartulcová

 

Mohlo by se vám líbit

Bílá kuchyně je zcela nadčasová a v tomto čtyřpokojovém je klidnou oázou

Rodiče, dvě děti a vytříbený vkus. To vás čeká, když otevřete dveře tohoto devadesátimetrového bytu, který se jeho majitelé rozhodli zařídit v minimalistickém skandinávském stylu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?