Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Dům

Ekologický domek nabízí dokonalé pohodlí

Info ikona
Ekologický domek nabízí dokonalé pohodlí

Zdravější bydlení pro každého bez univerzálního řešení. Taková je snaha architektů z ateliéru Woonpioniers, kteří navrhli objekt, který je něco mezi produktem a architekturou.

Promotion
Terezie Benoni | 10. 08. 2021

V nizozemském Giethmenu postavili architekti ze studia Woonpioniers ekologický modulární domek o obytné ploše 80 m². Jak sami říkají, tento projekt stojí někde mezi produktem a architekturou. Rozhodli se totiž prozkoumat možnosti, jak jednoduše postavit jednoduchou budovou, která poskytne zdravé a udržitelné bydlení bez univerzálních řešení. Jejich projekt umožňuje flexibilitu v kontextu s životním stylem budoucích majitelů, kteří se mohou zapojit do procesu navrhování jejich bydlení. Díky této myšlence nebudou žádné dva domky zvané Indigo stejné.

Zůstalo jen to podstatné

Do návrhu prvního z realizovaných domků z realizovaných domků byla zapojena umělkyně Lia. Architekti se pokusili přesně definovat její přání, aby zde mezi stromy a s výhledem do kouzelné krajiny, mohla vyrábět svá umělecká díla z přírodního kamene. Zásadní při návrhu bylo, aby v domě bylo vše nezbytné, ale nic zbytečného navíc. Pracovnu má Lia situovanou do přízemí, aby byla v kontaktu s krajinou, zatímco první patro patří odpočinku. Domek Indigo je postavený z prefabrikovaných materiálů a je možné ho sestavit za pouhý jeden den. Domek nemá pevné vnitřní konstrukční stěny, a tak je možné interiér variovat podle potřeby a měnit jeho uspořádání. V případě domku, který vlastní Lia, jsou všechna zařízení umístěná v centrálním kusu nábytku, což umožňuje průhled z přední části domku až do té zadní. Domek je plný denní světla a nabízí kouzelné výhledy do okolí.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion