Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Jak v domácnosti co nejvíc ušetřit? Pomocí úsporných spotřebičů!

Info ikona
Jak ušetřit v domácnosti

Dramatický nárůst cen, který odstartoval již v roce 2021 a nadále roste vlivem světových událostí, se dotýká dnes už každé domácnosti. Pro udržení stejné životní úrovně je proto nutné začít přemýšlet ekonomičtěji. Přechod na úsporné spotřebiče může i pro vás představovat to nejlepší řešení.

Promotion | 6. 09. 2022

Také vám hlavou často běhají myšlenky na to, jak ulevit rodinnému rozpočtu a zároveň se při tom výrazně neomezovat? Životní náklady rostou úměrně se zdražováním, zvyšování cen (nejen) energií zaznamenává každý dnes a denně a potenciální snížení dodávek plynu přesvědčuje stále více domácností k přechodu na elektrické spotřebiče. Při výměně starých pomocníků v domácnosti za nové věnujte pozornost tomu, aby se jednalo o úsporné spotřebiče.

O náročnosti zákazníky informují energetické štítky, které se na podzim loňského roku oblékly do nového kabátu v podobě zjednodušeného formátu. Nemusíte se už obávat žádných zmatených znamének – nejúspornější modely jsou označeny od A až po nejméně úsporné G, jejich význam je tedy na první pohled jednoznačný. Štítky nesou informaci nejen o roční spotřebě elektrické energie, ale například také o spotřebě vody na cyklus, o hlučnosti atd. V případě, že vám štítek nestačí, v horním rohu výrobku naleznete QR kód, který vám po načtení zobrazí více doplňujících informací nebo třeba různé aplikace, jež vám zjednoduší rozhodování. Více o tom, jak číst energetické štítky se dočtete zde. Nebo se spolehněte na CHYTRART – zastavte se na některé z prodejen DATART a nechte si poradit od opravdových elektrospecialistů.

Info ikona
Eneregtické štítky na spotřebičích

Energetickými štítky musí být dle nařízení EU vybaveny následující spotřebiče:

Vyměníte-li vaše staré spotřebiče za úsporné, můžete ročně ušetřit i několik tisíc. Největší energetické žrouty zastupují produkty, které jsou v nepřetržitém provozu. Pro lepší představu, až třetinu vaší energetické spotřeby v domácnosti má na starost lednička s mrazákem. Starší chladnička může spotřebovat až 3× či 4× více elektrické a vodní energie, což už není zanedbatelné číslo.

Info ikona
Návod, jak šetřit peníze

Každý postup do lepší energetické třídy pak znamená snížení spotřeby až o 20 %, vezmete-li tedy v potaz nárůst cen, může přechod na úsporné spotřebiče znamenat z dlouhodobého hlediska značnou úlevu pro váš rodinný rozpočet. Mějte na paměti, že elektrická energie tvoří 5 až 25 % veškeré spotřeby v domácnosti, proto vybírejte nové spotřebiče chytře, šetřete přírodu, a především vaši peněženku!

 

Měření