Klasická áčková chata skrývá dechberoucí interiér
Když majitelé zavřou veškeré okenní otvory, téměř si chaty uprostřed přírody nevšimnete. Její interiér přitom není nijak skromný a nabízí jejím obyvatelům skutečné pohodlí přitom v úzkém kontaktu s přírodou.
Letní dům ve Vääna-Jõesuu se nachází asi 35 km od Tallinnu. Architekti ze studia Arhitektuuribüroo Eek & Mutso při návrhu vycházeli z tvaru klasické áčkovky. Minimalistická forma připomínající stan týpí, která se často stavěla především v 70. letech 20. století, byla doplněná o kinetické prvky, které během chvilky promění lakonicky vyznívající objem v současný vzdušný letní domek. Pokud není chata zrovna využívaná, znovu se uzavře a zůstává zcela nedostupná a snadno přehlédnutelná. Dřevěná fasáda je opatřena povrchovou úpravou yakisugi. Jedná se o tradiční japonský postup, kdy jsou vnější prkna opálená a tím jsou chráněna proti vnějším vlivům. Dům tak splývá s okolními kmeny borovic.
Recyklované detaily
Při příchodu obyvatel se okenice zvednou jako křídla a odhalí velkou skleněnou stěnu, která vede do světlého obytného prostoru. Otevřené okenice pak vytváří střechu nad terasou před obývacím pokojem. Skleněná stěna se otevírá pouze z poloviny a díky ní se exteriér dokonale spojí s interiérem. V interiéru je použito hned několik recyklovaných předmětů. Jedná se například o oválné okno mezi dílnou a obývacím pokojem, které pochází ze secesní vily v Tallinnu navržené finským architektem Armasem Lindgrenem. Ze starších kousků jsou vyrobená také boční okna a většina nábytku. Jako police nyní nově slouží starý kontrabas. V interiéru najdeme také kousky současných designérů a autorská díla přátel majitelů chaty. Dům stojí na betonové desce, zatímco celá konstrukce je dřevěná.
- Zdroj článku
-
Arhitektuuribüroo Eek & Mutso, archdaily.com