Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Klasická áčková chata skrývá dechberoucí interiér

Info ikona
Zvenčí obyčejná áčková chata, skrývá dechberoucí interiér

Když majitelé zavřou veškeré okenní otvory, téměř si chaty uprostřed přírody nevšimnete. Její interiér přitom není nijak skromný a nabízí jejím obyvatelům skutečné pohodlí přitom v úzkém kontaktu s přírodou.

Terezie Benoni | 14. 01. 2023

Letní dům ve Vääna-Jõesuu se nachází asi 35 km od Tallinnu. Architekti ze studia Arhitektuuribüroo Eek & Mutso při návrhu vycházeli z tvaru klasické áčkovky. Minimalistická forma připomínající stan týpí, která se často stavěla především v 70. letech 20. století, byla doplněná o kinetické prvky, které během chvilky promění lakonicky vyznívající objem v současný vzdušný letní domek. Pokud není chata zrovna využívaná, znovu se uzavře a zůstává zcela nedostupná a snadno přehlédnutelná. Dřevěná fasáda je opatřena povrchovou úpravou yakisugi. Jedná se o tradiční japonský postup, kdy jsou vnější prkna opálená a tím jsou chráněna proti vnějším vlivům. Dům tak splývá s okolními kmeny borovic.

Galerie: Moderní áčková chata nedaleko Tallinnu

Recyklované detaily

Při příchodu obyvatel se okenice zvednou jako křídla a odhalí velkou skleněnou stěnu, která vede do světlého obytného prostoru. Otevřené okenice pak vytváří střechu nad terasou před obývacím pokojem. Skleněná stěna se otevírá pouze z poloviny a díky ní se exteriér dokonale spojí s interiérem. V interiéru je použito hned několik recyklovaných předmětů. Jedná se například o oválné okno mezi dílnou a obývacím pokojem, které pochází ze secesní vily v Tallinnu navržené finským architektem Armasem Lindgrenem. Ze starších kousků jsou vyrobená také boční okna a většina nábytku. Jako police nyní nově slouží starý kontrabas. V interiéru najdeme také kousky současných designérů a autorská díla přátel majitelů chaty. Dům stojí na betonové desce, zatímco celá konstrukce je dřevěná.

 

Zdroj článku