Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Koupili byste si nábytek, který by podle umělé inteligence navrhl Leonardo da Vinci, Gogh nebo Picasso?

Info ikona
 Koupili byste si nábytek, který by podle umělé inteligence navrhl Leonardo da Vinci, Gogh nebo Picasso? Info ikona Nábytek podle Salvadora Dalí

To, že světoví malíři občas zabrousí i mezi užitý design a navrhnou nějaký praktický kousek, není zcela ojedinělé. Jak by ale mohl vypadat nábytek z pera těch nejslavnějších světových malířů? Hlasujte o ten NEJ!

Terezie Benoni | 18. 07. 2023

O pomoc s návrhy jsme poprosili umělou inteligenci. V něčem se trefila, jiné kousky se nám zdály poněkud fádní. A jaké malíře jsme se rozhodli pustit do světa designu? Jako první nás samozřejmě napadl Leonardo da Vinci. Nebyl totiž pouhý malíř a sochař, ale také architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér. Proč tedy nezjistit, jak by vypadal nábytek z pera slavného umělce působícího v 16. století? A byl by jiný nábytek od představitele vrcholné italské renesance a manýrismu Michelangela Buonarrotiho, autora monumentální sochy Davida a Sixtinské kaple? Poskočili jsme v čase do 17. století a podrobili zkoušce jednoho z nejvýznamnějších nizozemských barokních malířů Johannese Vermeera. Pak nás napadlo zabrousit do Francie mezi impresionisty v druhé polovině 19. století. Jejich hra barev a světel by se totiž mohla vyjímat nejen na plátně, ale i na textilu. Claude Monet a Vincent van Gogh rozhodně nezklamali.

Galerie: Nábytek podle nejslavnějších malířů světa
Mohlo by se vám líbit

Na hlavu postavený

Rok od sebe narození, přesto tak odlišní. V roce 1862 se nedaleko Vídně narodil vrcholný představitel secese Gustav Klimt, o rok později spatřil poprvé světlo světa norský malíř Edvard Munch. Jeho obraz Výkřik dodnes nepřestává fascinovat. Jak by si ale podle AI poradili s nábytkem? A dokázali by ho navrhnout ti, co se bránili ve své tvorbě všem pravidlům jako byl Pablo Picasso nebo surrelálný Salvador Dalí? Rozhodně by nás nadchly pestrobarevné vzory mexické malířky Fridy Kahlo a abychom nezůstali jen v hluboké historii, představili jsme si nábytek z pera Jeana-Michela Basquiata,  amerického malíře s haitskými kořeny, který se proslavil v New Yorku jako autor graffiti a později, v 80. letech, také jako neo-expresionista. Ponořte se námi do světa imaginace a hlasujte, který kousek byste si rozhodně pořídili!

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku