Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Kousek nad Pecí válí se za pecí

Info ikona
A1architects

Chata nazvaná Karlička leží v srdci Krkonoš na místě, kde dřív stával o něco menší domek. Ten už měl své časy za sebou a rekonstrukce nepřipadala v úvahu. Vznikla zde tedy novostavba, která je inspirovaná tou původní.

Terezie Benoni | 21. 06. 2022

„Naši předci obvykle velmi dobře věděli, na jakém místě chalupu postavit a naším cílem nebylo rozhodně tuto zkušenost zpochybňovat,“ říkají autoři projektu ze studia A1architects.  Nová chata je v podstatě velmi skromná a nenápadná stavba na Karlově vrchu. „Vypadá jakoby tu stála od nepaměti, neboť její měřítko i detaily respektují chytře místní tvarosloví, ale i přesto je to stavba mladá a současná, co se nesnaží skrýt na první pohled nepřeberným množstvím falešných prvků, které jsou mnohdy spíš na škodu. Její šaty jsou zároveň barevným dřevěným deštěním, svá záda částečně opírá do svahu, aby mohla naopak vytáhnout svůj sedlový vikýř blíž slunku. Spodní část je se zemí přirozeně propojena kamenným tarasem z místního balvanů, na části střechy nad dřevníkem se naopak ve větru mihotá horská louka. Když budete mít štěstí můžete tu zadním seníkovým vikýřem spatřit místního dvanácteráka. Shora od cesty Boudičku téměř přehlédnete, neboť její hmota je pečlivě skrytá právě pod zdivočelou luční hřívou,“ pochvalují si vydařenou stavbu architekti.

Kamna v moderním pojetí

Zatímco v přízemí se setkávají všichni hosté, ať již u společného stolu, nebo u vyhřátých kamen, podkroví je věnováno nejenom krásnému výhledu, ale také polštářovým bitvám a pochopitelně spánku, nebo pozorování hvězd, kterými je za jasného počasí noční obloha doslova posetá. Když prší hraje se prší, když sněží a venku fičí nedere se peří, se zde čtou příběhy z místní kroniky a když je tak akorát, jsou všichni někde na cestách po okolí. Chata je dispozičně řešená tak, aby vyhovovala pravidelným pobytům jedné rodiny, ale nebyl problém pohostit i početnější návštěvu. Dominantou jsou především okenní otvory, které poskytují kouzelné výhledy do okolních kopců.

Zdroj informací: a1architects, www.a1architects.cz