Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Kvalitním spánkem posílíte své zdraví a navíc ušetříte

Info ikona
žena v ložnici

Současná situace nás nutí více přemýšlet i na místech, kde jsme donedávna měli volnou ruku. Ceny energií stoupají a tak je na vyúčtováních znát i každá hodina rozsvícených světel navíc. A tak jsme pro vás připravili pár malých tipů, jak každý měsíc pár korun ušetřit.

Promotion | 20. 12. 2022

Spánek patří stále mezi jednu z nejpodceňovanějších lidských potřeb. A je dost možné, že když k němu svůj přístup změníte a začnete ho brát vážně, změní se vám život. Kromě zdravotních benefitů vám dřívější odchod do postele přinese i finanční úlevu. Jednoduše: pokud půjdete dříve spát, zhasnete světla, nepoběží televize ani notebook – což znamená méně spotřebované elektřiny. Když ještě stáhnete topení, máte nakročeno k další částce na účtě navíc. A aby vám nebyla zima, stačí svůj domov obohatit o pár maličkostí. 

Pohodlí na první místě

Neváhejte utratit klidně větší sumu za opravdu kvalitní matraci. Jde o výbavu, na které strávíte spoustu času, má zásadní vliv na vaše zdraví i na tepelný komfort. Jestli navíc doma ležíte na staré matraci, na které cítíte pružiny a ještě protahuje, s čistým svědomím se jí zbavte. Kvalitní pěnová matrace s ložnou plochou ideálně z paměťové pěny vám i vašim zádům bude dělat radost každý den. A jestli si teď novou matraci nemůžete dovolit, za povšimnutí stojí i vrchní matrace, která vytvoří pohodlnou vrstvu navíc.

Info ikona
Kvalitní matrace

S teplotou to nepřehánějte

Teplota v místnosti hraje zásadní roli. Ve spánku tělo snese nižší teplotu než při bdělém stavu, což dost nahrává i aktuální situaci, kdy musíme právě o teplotě v domácnostech přemýšlet o něco víc než v minulosti. Pokud jste zimomřiví, pořiďte si raději pořádnou péřovou duchnu. Peří se používá i do spacáků a vybavení pro vysokohorské lezce, protože jde o skvělý izolační přírodní materiál. A pozor – i péřovou peřinu můžete vyprat šetrně v pračce a vysušit v sušičce, aby náplň nezplstnatěla.

 

Info ikona
Ložnice s ustlanou postelí

Praktické a funkční

Pokud peří z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete pořizovat například kvůli alergiím, zkuste lůžkoviny s patentovanou náplní Dreamfill. Ta je syntetická, vyrobená v česku z dutých vláken, příjemně výhřevná a velmi lehká, takže nebudete mít pocit, že na vás leží něco velmi těžkého. Báječnou alternativou můžou být lůžkoviny vyrobené z merino ovčí vlny. Merino navíc díky jeho samočisticím vlastnostem nemusíte tak často prát. Stačí ho jednou za čas vyvěsit ven do sychravého počasí.

Nejen na okrasu

Věnujte pozornost i výběru vhodného povlečení. To byste neměli vybírat pouze podle designu, ale především sledujte kvalitní materiály. Pokud je pro vás zásadní teplo, nejlepší variantou bude flanel. Na dotyk jemný vyšší chloupek krásně zahřeje a protože je vyroben z bavlny, dobře odvádí pot. Zastlat postel pak můžete třeba elegantním beránkovým plédem. Ten můžete případně použít i jako další vrstvu, pokud by se do vás během spánku dala zima. Pro navození intimní atmosféry si klidně před spaním zapalte svíčku, ale nezapomeňte – než ulehnete, pořádně vyvětrejte.

Info ikona
plédy na zahřátí
Měření