Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Malý byt šikovní architekti přifoukli a září veselými barvami

Info ikona
Malý byt šikovní arhcitekti přifoukli a září veselými barvami

Zadáním pro architekty od jejich mladého klienta znělo: zvětšit malý prostor, oddělit soukromou a veřejnou část, zařídit místo vhodné pro meditaci. Podařilo se tato přání unnamed studiu splnit?

Terezie Benoni | 28. 07. 2021

Nacházíme se v Rostově na Donu, což je město na jihu evropské části Ruské federace, v šestém patře klasického bytového domu. Interiér o rozloze  46 m² dostal za úkol proměnit architekt Sarkis Araqelyan a jeho unnamed studio. „Byt je dobře osvětlený denním světlem, protože všechna okna směřují na jih. Naším klietem je mladý muž z Rostova, který si přál vytvořit prostor, který bude co nejpohodlnější a nejpraktičtější pro různé činnosti. Vzhledem k malé ploše bylo hlavním úkolem při navrhování prostoru správně umístit všechny úložné systémy bez obětování použitelného prostoru,“ popisují autoři projektu. 

Místo pro meditaci

„Během procesu návrhu se proto od začátku rozlišovaly dvě hlavní zóny - soukromá a veřejná. Soukromý prostor (ložnice a pracoviště) je oddělen od veřejného prostoru mléčným sklem, které tvoří jakýsi bílý integrální „box“. Veřejný prostor je jediným prostorem pro relaxaci, místo pro návštěvy a práci na dálku,“ vysvětluje Sarkis Araqelyan. Například jídelní stůl lze použít jak k zamýšlenému účelu, tak ke krátké práci na notebooku. Díky velkému počtu pokojových rostlin je zde také ideální místo pro meditaci a čtení knih. „Náš klient se vědomě vzdal televize ve prospěch jiného způsobu trávení času. A samozřejmě není možné nezmínit výběr barevného schématu. Jedná se o jasné akcenty modré a žluté, které se již staly podpisovými barvami našeho studia, což činí prostor ještě zajímavějším.“ 

Info ikona
unnamed studio
Info ikona
unnamed studio