Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Maminčina modro-bílá kuchyně byla navržená s láskou

Info ikona
Maminčina modro-bílá kuchyně byla navržená s láskou

Pro architekta není asi krásnějšího, ale zároveň i složitějšího úkolu než navrhovat cokoliv pro vlastní rodinu. Jak se podařila rekonstrukce kuchyně ve starém německém domě ze 30. let 20. století?

Terezie Benoni | 18. 11. 2023

Navrhovat projekt pro vlastní rodinu, není nic jednoduchého. Před takovou výzvou stáli architekti Lenka Křemenová a David Maštálka za ateliéru A1architects. „Na začátku roku 2012 jsme začali řešit návrh nové kuchyně s jídelnou ve starém německém domě ze 30. let 20. století, který jeho původní stavitelé používali jako administrativní budovu k přilehlé pile. Dům prošel v 80. letech celkovou rekonstrukcí a byl rozdělen místním bytovým podnikem na 3 samostatné jednotky, tak jako většina podobných objektů v Sudetech. Rodiče tento dům v 90. letech opět spojili, ale již pro účely bydlení v rodinném domě. Postupnými úpravami docházelo k jeho zabydlování, ale kuchyně s jídelnou zůstávala pořád tatáž z 80. let. Nastal konečně čas i na její na změnu,” popisují situaci, do které se svým návrhem vstoupili. Cílem rekonstrukce interiéru starého domu bylo vytvořit atmosféru současného venkova za použití tradičních materiálů v kombinaci s materiály a vybavením z 21. století.

Galerie: Rekonstrukce maminčiny kuchyně
Mohlo by se vám líbit

Po rekonstrukci je patrná láska ke keramice a porcelánu

„Hlavním tématem celého návrhu se stala maminčina vášeň v modro-bílých vzorech keramiky a porcelánu. Její sbírka nádobí ve staré kuchyni neměla prostor vyniknout. Vedle barevnosti bylo zásadní celou dispozici malých místností chytře propojit, tak aby se v kuchyni a jídelně mohla pohodlně setkávat i širší rodina. Nakonec nezůstalo jen u kuchyně a byla upravena i koupelna a toaleta včetně podlah navazující ložnice a vstupní haly se šatnou,“ popisují architekti, kteří jednotlivé místnosti propojili prkennou podlahou z běleného dubu. Bílá barva nebo bělené dříví vestavěného nábytku je podkladem pro jednotlivé kusy interiéru, které v něm hrají hlavní roli. Kachlová kamna navržená jako oblý roh jsou uprostřed dispozice a jejich účel prozrazuje pouze oblá nika s modře glazovanými kachli, celá jejich hmota je skryta šamotovou omítkou s bílou malbou. Dalším výrazným prvkem je masivní dubový stůl, jako místo setkávání, který podtrhuje modrobílá šachovnice svítidla. „Papírové stínidlo jsme navrhli a vyrobili na míru přímo pro tento prostor. V neposlední řadě je důležité samotné nádobí, které je uloženo v policové stěně z bíle mořeného dubu. Na její šíři nenápadně navazují i parapety oken s bílými kryty radiátorů. Kuchyňská linka samotná je čistě bílá včetně pracovní plochy z umělého kamene, v kontrastu s tmavě modrým obkladem stěn a modro-bílým vzorem dlažby. Při navrhování jakéhokoliv bydlení, jde o to co nejlépe poznat jeho uživatele, jeho přání a sny, a to se může asi nejlépe podařit přímo ve vlastní rodině, kde se známe nejvíce!“

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku