Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Stoletý dům v Ostravě původně sloužil jako kanceláře, po důkladné rekonstrukci se vrátila jeho zašlá krása

Dům v centru Ostravy byl postavený už v roce 1908. Po letech chátrání se současný majitel rozhodl zrekonstruovat budovu tak, aby obnovil maximum původních prvků.

Terezie Benoni | 8. 02. 2023

Kořeny residence nazvané Old Town Ostrava sahají až k počátku 20. století, kdy ho postavil místní podnikatel. Budova byla rozdělená na jednotlivé byty. Časem se ale začala využívat jako kancelářská. Když dům koupil současný majitel Martin Zaremba, také mu nejdřív posloužil jako sídlo firmy, časem se ale rozhodl pro radikální změnu. „Později jsme koupili dům o pár bloků dál a kanceláře jsme přesunuli tam a rozhodovali jsme se, co s domem uděláme. Psal se rok 2015. Chtěli jsme domu vrátit původní záměr, a to velkorysé bydlení v centru města. Během projektování se spousta věcí měnila a my chodili po jednotlivých patrech a projektantům dávali stále nové a nové podněty. Tato část trvala zhruba 2 roky. Občas je lépe si na některé věci počkat,“ vysvětluje Markéta Hejlová, projektová manažerka provozovatele RK Sting.  „V roce 2017 jsme začali náročnou rekonstrukci úplně od základů až po střechu. Snažili jsme se zachovat maximálně původní prvky staré i přes 120 let. Zakrývali jsme dlažby na chodbách, schody, zábradlí, okrasné štuky. Renovovali jsme původní okna, interiérové dveře, zárubně, kliky. Někdy to šlo až za hranu toho, co je reálné a co ne. Dnes bychom asi s některými prvky neztráceli čas, a hlavně se nám tím stavba neskutečně prodražovala. Martinovi dům za ty roky asi nejspíš přirostl k srdci, a tak mnohdy přistoupil na opravy u úpravy nad rámec toho, co by jiný investor už psychicky a finančně nezvládl. Za to si ho nesmírně vážím,“ vzpomíná Markéta.

Galerie: Na návštěvě v Old Town Ostrava
Mohlo by se vám líbit

Nábytek po babičce kombinuje s moderními prvky

Magdalena Linke-Koszek ve Varšavě hledala půl roku vlastní bydlení. Chodila na spoustu prohlídek bytů, a nakonec našla ten pravý přímo pod nosem.
marianne.cz

Během pandemie to bylo náročné

„Rekonstrukci začal kolega Michal a moje role byla dům dokončit, vybavit a dát mu život. Během pandemie jsme se potýkali samozřejmě s nedostatkem pracovníků, materiálu a vůbec vše bylo náročnější. Nakonec jsme do dotáhli a na jaře 2021 se dům rozsvítil a proběhlo slavnostní otevření naší Rezidence.“ Některá patra dnes slouží jako velkorysé byty k dlouhodobému pronájmu. Jejich plocha je až 160 m². Další část budovy je orientovaná na středně dobé i krátkodobé ubytování ve stylových apartmánech a Old Town Ostrava najdete i v nabídce Amazing Places. „Apartmány jsou každý originál a jiný design. Základem je vždy dřevo a kvalitní keramika.  Pak už jsem si hrála s názvy apartmánů a jejich atmosférou. Jména jako Provance, Forest, Loft, nebo Majestic už při rezervaci našim hostům naznačují kam se chystají...Nábytek pro nás dovážel z různých koutů světa dle mých představ místní výtvarník i umělecký truhlář. Jedinečné jsou naše střešní lofty. Podařilo se nám vykouzlit střešní terasy do klidného dvorku,“ pochvaluje si Markéta Hejlová.

Mohlo by se vám líbit

Typický starý venkovský dům v Hukvaldech prošel citlivou rekonstrukcí

Ráj na zemi. Tak se dá mluvit o tomto domě s rodinnou atmosférou, který jeho majitelé citlivě opravili s respektem k historii tohoto místa.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?