Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Světlý vzdušný byt s dřevěnými podlahami, jehož majitelé milují společenský život

Info ikona
Světlý vzdušný byt s dřevěnými podlahami, jehož majitelé milují společenský život

Děti jim odrostly, a tak mohli majitelé tohoto velkoryse řešeného bytu obětovat jednu z ložnic a dali přednost prostorné jídelně, kam mohou usadit i početnější návštěvy.

Terezie Benoni | 30. 11. 2022

Třípokojový byt v secesním domě postaveném na přelomu minulého století je v klidné lokalitě. Úctyhodná výška stropů je 3,15 metru a tím se opticky rozšiřuje už tak velkoryse řešený interiér. Obytná plocha je 94 metrů čtverečních a jednotlivé místnosti jsou z velké části průchozí. Když se otevřou dvoukřídlé dveře propojí se interiér v jeden velký prostor. Před nedávnem doznal byt velkých změn. Obývací pokoj, který byl dřív situovaný mezi ložnici a dětský pokoj, je nyní v zadní části bytu a místo něj je samostatná reprezentativní jídelna.

Galerie: Secesní velkoryse řešený byt

Kouzlo ohně i v městském bytě

Jestli existuje něco, co si zaslouží lehkou závist, jsou to krbová a kachlová kamna ve švédských, norských a dánských městských domech. Ve větších městech Čech a Moravy sice v domech z přelomu minulého století najdeme podobně krásná topidla, v drtivé většině jsou ale nefunkční a přívodní komíny zasypané sutí, takže jejich oprava a uvedení do použitelného stavu je téměř nereálné. Ve Skandinávských zemích je tomu naopak a od dob svého vzniku plní kamna stále svou funkci. Kromě tepla se jedná o estetický prvek, který interiérům zcela dominuje. V bytě, o kterém dnes mluvíme, byla klasická sloupcová pokojová kachlová kamna. Jejich stav byl ale natolik špatný, že je majitelé museli nechat zbourat a místo nich se dnes hřejí u moderních krbových kamen, které svým tvarem ta původní připomínají.

alvhem.com

Zdroj článku