Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Ukrajinští designéři a architekti nepřestávají inspirovat: Interiéry i předměty, které nám svým stylem vyrazily dech

Ať už jde o interiérový design, zajímavou architekturu, návrat k tradičnímu umění v moderním kabátku, nebo originálně řešené prostory, ve všech těchto ohledech jsou ukrajinští tvůrci inspirativní a stojí za to sledovat jejich tvorbu. Vybrali jsme pro vás skutečné lahůdky.

Terezie Benoni | 22. 03. 2024

Kosmopolitní svět často popírá, odkud kdo jsme, za designéry a architekty často mluví pouze jejich díla a původ autorů je zcela marginální. S ohledem na aktuální události v Ukrajině ale dostává národní příslušnost zase svůj nemalý význam. Už v minulých letech se autoři inspirovali tradicemi, klasickými vzory, znovu objevili původní materiály a je jasné, že tento trend bude čím dál silnější. Návrat ke kořenům není ale nostalgický. Umělci si z minulosti berou to nejlepší a transformují tradici v moderní design, který strhne vaši pozornost.

Info ikona
OLK MANUFACTORY

OLK MANUFACTORY

Studio OLK MANUFACTORY se sídlem v Kyjevě vyrábí tradiční ručně tkané koberce a tapisérie. Ukrajinská umělkyně Oksana Levchenya ve své dílně vytváří produkty, ve kterých kombinuje jedinečné moderní vzory, lidový ornament a tradiční řemeslnou techniku. Každá fáze výroby od návrhu, barvení příze, ručního splétání a napařování hotového kilimu se realizují přímo v její dílně.

 

Info ikona
Masha Reva

Masha Reva

Masha pochází z Oděsy na Ukrajině a patří mezi nejvýznamnější současné ukrajinské umělce, kteří pracují na pomezí módy, současného umění, řemeslného designu, body artu a performance artu. Její lakonické kresby, které kombinují lehkost, naivní formalismus a živé barvy, se pohodlně hodí na papír, textil, keramiku, stěny, lidskou kůži i kov.

Info ikona
Sergey Makhno

Sergey Makhno

Architekt, dekoratér a designér Sergej Machno je klíčovou osobností na poli ukrajinského designu. Kreativita, kvalita a nikdy nekončící hledání rovnováhy mezi uměním a designem jsou základním kamenem jeho práce a klíčovými složkami jeho vedení. Jeho inspirační zdroje jsou četné, některé z nich jsou rozsáhlé jako příroda a životní prostředí. Další pocházejí z kulturních a řemeslných tradic nejen z Ukrajiny.

Galerie: Architektura Sergeye Makhna

Kateryna Sokolova

Kateryna Sokolova je ukrajinská průmyslová designérka, spoluzakladatelka a kreativní ředitelka značky NOOM a SOKOLOVA design studio. Tottori je kolekce sedadel s roztomilou siluetou a odvážným charakterem. Kolekce nábytku Tottori, nazvaná podle japonského animovaného filmu „Můj soused Totoro“, který napsal a režíroval Hayao Miyazaki, má přátelskou a měkkou siluetu, která do domu přináší útulnou náladu.

Info ikona
Kateryna Sokolova

Noom

Vytváří nadčasové designové produkty s filozofií předávání z generace na generaci. Většina výrobků Noom je vyrobena z kovu pomocí tradičních i moderních výrobních technologií. Každý jednotlivý kus obnáší pečlivou ruční práci řemeslníků. Všechny produkty jsou vyráběny ve vlastní dílně na Ukrajině.

Info ikona
Noom

Breadway Bakery

Kavárna o rozloze 85 m2 se nachází v srdci Oděsy, navrhla ji kyjevská interiérová designérka Lera Brumina a architekt Artem Trigubchak, jejichž tvůrčí zvědavost pro tento projekt podnítil Bar Luce z Fondazione Prada a podobně komediální filmy Wese Andersona z roku 2014 The Grand Hotel Budapešť.

Galerie: Kavárna Breadway Bakery

Babyn Yar synagogue

Babyn Yar se nachází na západě Kyjeva na Ukrajině. Je to místo jednoho z nejhorších masakrů nacistického režimu, kdy 29. a 30. září 1941 bylo německými jednotkami zastřeleno přibližně 35 000 Židů. Během následujících týdnů a měsíců bylo na území Babyn Yar zavražděno dalších 100 000 Židů, sovětských válečných zajatců, komunistů, ukrajinských nacionalistů, Romů a pacientů z nedaleké psychiatrické léčebny. „Holocaust kulkami“ představuje jedno z nejhorších zvěrstev naší moderní doby. Autorem tohoto jedinečného pomníku je architekt Manuel Herz.

 

Galerie: Babyn Yar synagogue
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?