Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Více než stometrový dům s výhledem na horu Říp

Info ikona
Více než stometrový dům s výhledem na horu Říp

Na místě současné stavby se původně nacházel areál staré cihelny. Majitel se pro tento pozemek nadchl, když nad ním přelétal ve vrtulníku a ihned jej koupil.

Terezie Benoni | 12. 11. 2021

„Na začátku naší práce byla malá architektonická soutěž mezi třemi architekty, ve které jsme zvítězili. Jednou ze základních myšlenek architektonického návrhu bylo využití průhledů z domu směrem na jednotlivé vrcholy Českého středohoří. Z centrální chodby v domě je vidět na horu Říp a zároveň na středověký hrad Hazmburk, z jídelny a kuchyně se otevírá výhled na celé středohoří,“ popisují autoři návrhu architekti Aleš Lapka a Petr Kolář, kteří společně založili architektonický ateliér ADR. „Zadáním majitele bylo vytvořit obytný komplex pro celou rodinu včetně budovy správce areálu. Součástí zadání byla kromě samotné vily také vinice a sklep pro lisování vína, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro helikoptéru. Z původního komplexu staré cihelny se zachoval pouze komín, který se následně rozebral a staré cihly se použili na stavbu vinného sklepa.“ Stavba se nachází v místě bývalého industriálního areálu nedaleko Kostelce nad Ohří. Pozemek leží na ostrohu nad řekou Malou Ohří a z jižní strany je ohraničený příjezdovou komunikací mezi malými obcemi Kostelec nad Ohří a Poplze, ze západní strany ho lemují pole, ze severní strany svah k řece Ohři, na straně východní je sousední nemovitost.

 

Nenápadný luxus

Cílem architektů bylo vytvořit areál, který bude zcela nenápadný a jeho dispozice zcela jednoduché a praktické. Nenápadnosti pomáhá zejména zelená střecha a také to, že se stavba rozprostírá horizontálně a není nijak vysoká. „Jednotlivé objekty jsou rovnoměrně umístěny na pozemku v logickém uspořádání – domek správce u vjezdu do areálu, rodinný dům na hraně svahu, v místě s výhledem na České středohoří, na závětrné straně terénního zlomu. Mezi tyto objekty jsou osazeny ostatní novostavby jako vinice na jižním svahu, vinný sklep či tenisové a volejbalové hřiště. Stranou, v nejvyšším místě pozemku leží budova stájí a hangáru doplněné o venkovní jízdárnu a heliport,“ vysvětlují architekti.  Výraznou charakteristikou realizace tohoto rodinného domu je atmosféra interiéru, intenzivní propojení s exteriérem, jednoduchost a přirozenost, veliká pokora k samotnému místu. „Dům je navržen jako přízemní stavba, která je dlouhá více než 100 m, výrazně horizontální hmota členěná vpadlými krytými terasami, které rytmicky dělí siluetu objektu. Hmota domu je definovaná dvěma betonovými deskami – podlahou a stropem, mezi nimiž se střídá pět základních provozních celků objektu, které vymezují pět teras. Všechny prosklené stěny nabízejí překrásné výhledy do okolní krajiny. Zvláštní pozornost byla věnována také střeše, aby nabízela příjemný pohled při příletu vrtulníkem.“