Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Za černou fasádou z opálených prken se skrývá prostorný interiér

Info ikona
Za černou fasádou rodinný dům

Originální dům je zasazený ve vzrostlé zahradě, má prostorný interiér s funkčním vybavením. Dřevěná fasáda je zpracována tradiční japonskou metodou Shou-sugi-ban, která využívá ohně ke konzervaci dřeva proti povětrnostním podmínkám, dřevokaznému hmyzu a houbám.

Terezie Benoni | 30. 08. 2022

Dům podle návrhu architektů Pavla Nového a Víta Svobody (0,5 Studio) v Zadní Třebani vyniká svojí černou fasádou z opálených prken. Je zasazený ve vzostlé zahradě a jeho interiéry disponují prostorovým komfortem a funkčně vyřešeným provozem. Architekti se při navrhování museli řídit regulací obce, která předepisovala sedlovou střechu a dvě obytná podlaží. V realizovaném návrhu vede vrchní hrana střechy mezi štíty diagonálně, což dodává domu dynamický tvar. Spolu s volnou kompozicí oken, která se nedrží žádného pevného rastru ani velikosti, tak vypadá z každého úhlu jinak. Při pohledu zvenku nelze s jistotou říci, jak jsou uvnitř poskládaná patra a místnosti. „Dřevěná fasáda je zpracována tradiční japonskou metodou Shou-sugi-ban, která využívá ohně ke konzervaci dřeva proti povětrnostním podmínkám, dřevokaznému hmyzu a houbám. Opalování prken k obložení domu prováděl investor sám. Prkna byla po třech spojována do komínu a dávána nad oheň. Po plném ohoření byla polita vodou a následně napouštěna lněným olejem,“ popisují autoři projektu.

Galerie: Dům s fasádou z opálených prken
Mohlo by se vám líbit

Dostatek místa k životu, který není zahlcený věcmi

Dům o půdorysu obdélníku je situován v horní části svažitého pozemku bývalého sadu, schovaném za starou zdí. Vzrostlá zeleň a minimální úprava terénu dopomohly dojmu, že dům působí, jako by zde stál odjakživa. Díky práci se svažitým terénem je dům v přízemí výškově členitý a v patře příjemně prostorný. „Na velkorysý vnitřní prostor má vliv i promyšlené členění interiéru a dobře vyřešené úložné prostory. Tento přístup umožňuje obyvatelům dostatek místa k životu bez zahlcení věcmi denního použití,“ vysvětlují  architekti z 0,5 Studia. „Hlavní vchod je umístěný v nejvyšším bodu pozemku a vede do zádveří se šatnou. Z něj lze vstoupit do malé pracovny, určené i k přespání hostů. Na zádveří navazuje krátká chodba podél schodiště, ústící do obytného prostoru. Zde je i toaleta spojená s technickou místností. Pod schodištěm do druhé patra je integrován příruční sklad pro kuchyň.“

Mohlo by se vám líbit

Členitý terén nebyl problém

Jádrem celého domu je obytný prostor orientovaný do zahrady. Architekti využili výškového rozdílu svažitého terénu a kuchyň navrhli jako velící můstek nad obytným prostorem, který klesá o několik schodů níže a otevírá se velikým oknem do vzrostlé zahrady. V druhém patře se nachází ložnice, dva dětské pokoje a koupelna. Díky diagonálnímu hřebenu vzniklo nerovnoměrně vysoké podkroví, což umožnilo velkorysé výšky stropů v ložnici a v půdorysně skromných dětských pokojích integrovat rozměrné patro pro spaní. Motiv dřeva se objevuje i v koncepci interiéru. Podlahy jsou z dubových prken, povrchy stěn ze smrkových palubek s bílou lazurou. Nábytek navrhli architekti z březové překližky. Kontrastně k dřevu je pak zvoleno černé vybavení: dveře, okna, osvětlení, vypínače, zábradlí a další prvky. „Pro náš atelier byla radost spolupracovat s osvíceným investorem, který sám přicházel s inspirativními požadavky a část domu realizoval svépomocí. Mohl tak vzniknout kvalitně vyřešený a dobře fungující dům, který díky své fasádě působí ve vzrostlé zahradě jako by zde stál již po desetiletí, což ho odlišuje od ostatních domů v jeho okolí,“ pochvalují si architekti. 

Zdroj informací: Pavel Nový a Vít Svoboda (0,5 Studio), www.05studio.cz

Info ikona
Dům s fasádou z opálených prken
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku