Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Zrekonstruovaný byt se koupe v pastelových tónech

Info ikona
Zrekonstruovaný byt se koupe v pastelových tónech

Prázdninový byt pro mladou rodinu potřeboval radikální rekonstrukci. Měl špatné dispozice a byl tmavý. Nakonec se podařilo vytvořit tři oddělené pokoje, ale i dostačené společné prostory a pustit do interiéru víc slunce.

Terezie Benoni | 6. 08. 2021

V secesní budově v barcelonské čtvrti Eixample byl kompletně zrekonstruovaný téměř stometrový byt. Architektonické studio CaSA pod vedením Margherity Serboli vytvořilo jedinečný prázdninový byt pro mladou italskou rodinu. Původní dispozice plýtvala značným prostorem a byla špatně orientována. Podélné rozložení místností vynucené příčnými nosnými stěnami, vedlo k mnoha odděleným malým prostorům. Základním zadáním pro architekty bylo vytvořit tři oddělené pokoje, společné prostory a zdůraznit detaily budovy z počátku 20. století za použití současného moderního jazyka. Základním tématem se tak stalo přirozené denní světlo, které přivedlo architekty ke zcela novému pojetí prostoru. Tři nosné stěny byly transformovány do příčných os, kolem nichž je prostor nově uspořádaný.

Paleta materiálů i barev

První z os vede z haly do obytného prostoru s otevřenou kuchyní. Díky tomu se denní světlo dostalo i do míst, která dřív byla bez oken stísněná nesmyslnými příčkami. Z haly se můžete vydat do jakéhosi bloku, kde jsou dvě menší ložnice a hlavní ložnice s vlastním sociálním zázemím a šatnami. Pokoje poskytují dostatek klidu a soukromí. Výsledkem snahy zachovat něco z dobové atmosféry jsou původní katalánské klenby, nebo veliká francouzská okna vedoucí na malebný balkon. Aby byla v interiéru ta pravá prázdninová atmosféra, sáhli autoři projektu po veselé paletě barev, v kombinaci s bílou a dřevěnými prvky. Moderní designový nábytek je doplněný o poklady z antikvariátů, chladný kov zase kontrastuje se dřevem. Apartmán působí hravým lehkovážným dojmem a navozuje přesně tu náladu, kterou od prázdnin čekáte.