Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Svůj domov zařídila velmi levně, přesto je útulný a má styl

Info ikona
Stylový domov

Když se Anesa Bajrić rozhodla odejít z města na venkov, měla o podobě budoucího bydlení jasnou představu. Za pouhých pět měsíců se mohl rodina stěhovat.

Terezie Benoni | 20. 03. 2024

Na dnešní návštěvu nás pozvala čtyřiačtyřicetiletá Anesa Bajrić, která se svou rodinou bydlí v jednoduché novostavbě, které dominuje dřevo, ručně vyrobené kusy nábytku, lehkost a neodolatelná houpačka. Anesa pracuje jako manažerka v bance, současně je ale velkou milovnicí interiérového designu. Se svou rodinou bydlí na venkově nedaleko Sarajeva. „Dlouhé roky jsme přemýšleli o tom, že si na našem pozemku postavíme dům a odejdeme z města. S rodinou konečně nadešel ten pravý čas. Měli jsme veliké štěstí na dodavatele, takže stavba netrvala déle než pět měsíců,” pochvaluje si Anesa, která se rozhodla pro velmi jednoduchý a levný dům. Bylo pro ni stěžejní, aby bylo v interiéru dostatek dřeva. Dům zaujímá plochu 75 metrů čtverečních. Kromě otevřeného prostoru, který tvoří obývací pokoj, jídelnu a kuchyň, je zde také ložnice a dětský pokoj, což dohromady stačí pro pohodlný život čtyřčlenné rodiny.
 

Galerie: Rodinný dům poblíž Sarajeva
Mohlo by se vám líbit

S výběrem nedělali vědu

„Většinu věcí jsme koupili v prvním obchodě, do kterého jsme vešli, protože jsme si uvědomili, že kdybychom měli prozkoumat celé město, byli bychom zbytečně vyčerpaní. Dá se říct, že to proběhlo bez zbytečných problémů a šlo to vcelku rychle,“ pochvaluje si. Prvotní ideu si rodina vymyslela sama, architekt pak doladil veškeré technické detaily, které byly k realizaci potřeba. Pro Anesu bylo zásadní, aby její vysněný dům měl krb, který bude důležitým zdrojem vytápění. Vzdušnost domu dodávají otevřené stropy v přízemí a netradiční galerie. „Chtěli jsme vytvořit prostor, který bude adekvátní naší generaci. Proto je tu hodně moderních a funkčních prvků, ale nechybí tu ani tradiční prvky, jako je například obklad ze sarajevské cihly August Brown z rakousko-uherské éry. Tu jsme použili kolem krbu a taky na část stěny obývacího pokoje. Součástí fasády je také kámen z Bileče, ze kterého byly vyrobeny středověké bosenské náhrobky.
 

Mohlo by se vám líbit

Tradiční bosenské motivy

Důležitým tradičním prvkem jsou ručně kované dveře. Nechybí ani obrazy s tradičními bosenskými motivy. Všudypřítomné dřevo zde není náhodou. Manžel Anesy je profesorem na lesnické fakultě univerzity v Sarajevu a navrhl dřevěné schodiště, stropní trámy a dřevěné prvky kolem krbu. „Mým oblíbeným kusem nábytku je houpačka v obýváku, do které si každý rád sedne. Za nábytek jsme moc peněz neutratili, většinu jsme pořídili v cenově dostupném obchodním domě Ikea, nebo v Jysku,“ vysvětluje Anesa. „Kromě toho jsme si sami některé kusy vyrobili. Například stůl v obývacím pokoji, nebo postel na paletách. Vyrobili jsme si také závěsnou polici v kuchyni, nábytek v koupelně, věšák v hale. Stůl v dětském pokoji je zbytkem z kuchyňské pracovní plochy. Děti mají největší radost z galerie v jejich dětském pokoji, kterou pro ně vyrobil manžel,“ pochvaluje si Anesa.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku