Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Hraběnka Marie Kinsky proměnila domek zahradníka ve stylové ubytování

Od roku 2011 stojí Marie Kinsky nejen za materiální, ale také v jistém smyslu za duchovní rekonstrukcí zámku. Tady se ve stínu stoletých kaštanů nachází Zahradníkův domek. Jméno nedostal jen tak pro nic za nic, skutečně tu kdysi žil zahradník, který pečoval o zámeckou zeleň. Dnes uvnitř najdete čtyři barevně odlišené pokoje, v nichž se potkává kombinace českého baroka a moderních prvků.

Terezie Benoni | 16. 11. 2023

„Vaše výsosti, vítejte ve své komnatě.“ Tahle slova sice při vstupu do pokoje neuslyšíte, ale pocit určitého privilegia zažijete stoprocentně. Vždyť se právě chystáte složit hlavu na jednom z nejhezčích míst Vysočiny, které je spojováno se stavitelským géniem, architektem Janem Blažejem Santinim. Domkem i areálem zámku Žďár nad Sázavou nás provedla sama hraběnka Marie Kinsky, jejíž rodině byla památka navrácena v restituci roce 1994. V té době byla nemovitost v žalostném stavu – podepsaly se na ní hlavně necitlivé zásahy z dob totality. Jedna část byla nešťastně zrekonstruovaná, respektive nenávratně zničená včetně fresek, další část už jen chátrala. Marii a jejímu manželu Constantinovi se na rekonstrukci podařilo získat finanční prostředky z evropských fondů a díky jejich snaze zámek vzkvétá. Hraběnka překvapuje neotřelým přístupem k interiérům, proto se stejně jako v zámku i v pokojích Zahradníkova domku potkává mix nejrůznějších stylů. Zatímco velká čela postelí a nábytek na míru připomínají historii, sanita v koupelně následuje moderní design. Návrh zařízení svěřila hraběnka do rukou designérce, která léta spolupracuje s námi v Marianne Bydlení, Alexandře Dýckové. Ta spolu s architektkou Martinou Spurnou dokázala vystihnout její záměr a do projektu vložila i své šikovné ruce.

Galerie: Život u zámku
Mohlo by se vám líbit

Jak bydlí neúspěšný kandidát na prezidenta se svou ženou?

Dvoupatrový podkrovní byt v centru Prahy často rozeznívá klavír nebo harfa. A k nim se přidávají tlukoucí srdce zvonů z blízkých kostelů. Lilia Khousnoutdinova si s manželem Karlem Janečkem vytvořili domov plný unikátních kousků z cest.
marianne.cz

Styl zařízení i barvy určil nedaleký zámek

„Se stoupající návštěvností roste i poptávka po ubytování, což byl hlavní důvod přestavět Zahradníkův domek. Donedávna tu bylo informační centrum, původně ale sloužil jako stáj a v roce 1833 zde žil zahradník. Designérce i architektce jsem nechala volnou ruku, věděla jsem, že projekt svěřuji správným lidem,“ říká hraběnka. V Zahradníkově domku se nacházejí čtyři luxusní apartmány. Každý z nich vítá hosty předsíňkou s příjemným posezením, kde ze stropu zhlíží nádherný florální oblak jako obří lustr. Odtud se vstupuje do velkého pokoje s manželskou postelí. Pokoje nabízejí stejný komfort, ale aby bylo možné je odlišit, má každý jiné barevné ladění. Hosté mohou nocovat v růžovém, cihlovém, žlutém, nebo zeleném pokoji. „V místnostech jsme pracovali s barvami Kreidezeit, které jsme probarvovaly přírodními pigmenty a vznikly tak unikátní odstíny. Mým záměrem bylo se co nejvíce přiblížit tomu, jak a čím se malovalo dříve,“ popisuje Alexandra Dýcková. „Nábytek jsem volila moderní, ale nikoli módní. V tom je velký rozdíl. Módní věci vás baví jednu sezonu, než je nahradí nový trend, kdežto moderní design může žít v interiéru věčnost. V každém pokoji je nábytek vyrobený na míru s pár starožitnými kusy, některými přímo z depozitáře zámku. Každý pokoj je odlišený také tvarem čela postele, které vyrobil a namořil pečlivě vybranými odstíny truhlář. V tvarosloví jsme vycházeli z architektury zámku,“ dodává designérka.

Mohlo by se vám líbit

Jiří Langmajer nás exkluzivně pozval na návštěvu svého kutlochu

Místo, kde se učí divadelní role, odpočívá, poslouchá jazz, nebo řádí s čtyřletým vnukem. Takový je výsledek radikální proměny zahradního domku, který po deseti letech konečně plní svůj účel.
marianne.cz

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: PETR KARŠULÍN A ZUZANA VESELÁ

Zdroj článku

Související články

Byt
Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Byt
Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení