Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Jak se bydlí digitální nomádce v přestavěném autě? Pohodlí jí nechybí

„Už nemusíte čekat na víkend, zvláštní dovolenou nebo letní prázdniny, každý den může být nečekaně výjimečný a to je pro mě svoboda,“ říká Francesca Ruvolo, která se před více jak sedmi lety rozhodla, že právě svoboda bude jejím životním mottem a každodenním cílem.

Terezie Benoni | 9. 01. 2023

Digitální nomád: svobodný a bezbřehý životní styl, ale také povolání. Co vás vedlo k tomu vydat se touto cestou?

Být digitálním nomádem pro mě lze zjednodušit pojmem: svoboda. Možnost, že se budu moci probudit, kde chci, od Bali po Kostariku, od portugalského pobřeží po Sardinii, je něco jedinečného. Když jsem před více než 7 lety začínala, právě jsem dokončila univerzitu a na své první samostatné cestě do Mexika jsem potkala první digitální nomády. Byly pro mě jako fata morgána. Když jsem viděla, že můžu pracovat a dál zkoumat tento nádherný svět, hned jsem věděla, že to bude cesta, která mě v životě udělá nejšťastnější. Začala jsem hned a od té doby jsem nepřestala.

Které aspekty vašeho života vás nejvíce baví? Co byste doporučila někomu, kdo chce následovat váš příklad, ale neví, kde začít?

Svoboda moci říci: „Líbí se mi tu žít, chci tu zůstat několik týdnů“ nebo „Nenašel jsem, co jsem hledal, zítra změním zemi“. Kromě toho, když pracuji pro sebe, mám také možnost zvolit si pracovní dobu nebo dny, ve kterých pracuji. Často se tedy přistihnu, že v obyčejné úterý trávím den plný dobrodružství a objevů a možná tu samou sobotu sedím celý den u počítače a pracuji. Už nemusíte čekat na „víkend“, „zvláštní dovolenou“ nebo „letní prázdniny“, každý den může být nečekaně výjimečný, a to je pro mě svoboda. Pro ty, kteří by chtěli následovat můj příklad jako Digitální nomád, bych řekla, najděte si něco, co vás nadchne, v čem jste expert, co děláte rádi, a vrhněte se do toho. Učte se, selhávejte, zkoušejte, opakujte, dokud se nestanete profíkem, esem. Poté vytvořte strukturu pro prodej vašich služeb nebo produktů online... začněte zde.

Cestování je jednou z vašich největších vášní. Která místa vám zůstala v srdci? Je na světě místo, kam se ráda a často vracíte?

Mexiko bylo určitě moje první láska: kultura, jídlo, kontakt s přírodou, tradice, úsměvy a mohla bych pokračovat dál a dál. Dalším místem je určitě Bali, tropický ostrov, kde jsem potkala mnoho lidí podobných mně a kde jsem profesně hodně vyrostla, je tam jedinečná energie.

 

Galerie: Život na čtyřech kolech

Váš životní styl má hodně společného s minimalismem: mění živé světlo způsob, jakým vidíte věci?

Absolutně! Ze začátku jsem se stala minimalistou tak trochu z nouze, bylo prostě jednodušší cestovat s menším množstvím věcí: menší hmotnost, méně věcí, které se dávají a vyndavají z kufru, méně nepořádku. Pak jsem si uvědomila, že vlastně tolik věcí nepotřebuji. Technologicky potřebuji málo věcí, ale dobré, profesionální věci, díky kterým bude moje práce na vysoké úrovni a bude snadnější. U oblečení jsem si uvědomila, že jsem používala vždy stejné, protože byly pohodlnější, vhodnější, estetičtější. Pak jsem vyřadila všechno ostatní, to nadbytečné, a tak teď chodím s asi 20 kusy oblečení: asi 6 kusů spodních dílů oblečení (kalhoty/sukně), 8 topů, bunda, košile, sportovní úbor, pyžamo a klobouk. Zkrátka jsem opravdu pochopila, co znamená kvalita a ne kvantita.

Pojďme si povídat o vaší dodávce, skutečném domě na čtyřech kolech: jak jste ji zařídila a vyzdobila?

Líbil se mi nápad zvolit jednoduchý a útulný styl, světlý a teplý. Zvolila jsem proto hodně bílé, od barvy stěn přes závěsy až po talíře a šálky. Tu jsem pak doprovodila teplými barvami, od stropu přes polštáře až po knoflíky zásuvek. Přehoz z Westwingu, vyrobený z krásné surové bavlny a barevných detailů, jsem také přeměnila na závěsy, které nyní dodávku charakterizují. Stal se jedinečným!

Z kuchyně do prostoru na spaní: jaké věci musíte mít, abyste zvládla život v dodávce?

Lednička, která funguje a nespotřebovává příliš mnoho energie, ventilátor pro horké dny a rozhodně pohodlná postel: bydlení v dodávce už neznamená vzdát se pohodlí! Navíc mi solární panely, které mi poskytují bezplatnou a přirozenou elektřinu, dávají možnost být zcela nezávislý a trávit dny v přírodě, aniž bych se musel vracet do „společnosti“.

A jaké jsou vaše oblíbené doplňky, vybavení a dekorace?

Krásné hrnky, kde si každé ráno dělám cappuccino, a barevné polštářky, u kterých se opírám a pozoruji západ slunce s otevřenými poklopy. Můj další nákup? Projektor pro sledování filmů pod hvězdami!

Jak cestování mění váš denní režim? Jak nejraději začínáte svůj den?

Probuzení za zvuku vln a modři moře je rozhodně nejlepší způsob, jak začít den. Když to pak doprovodím pěkným cappuccinem a trochou jógy, nic mě nezastaví! V práci někdy zůstávám v dodávce, pokud je můj hotspot dostatečně silný, a někdy zajdu do nějaké kavárny nebo coworkingu. Pak si dám pauzu na oběd na pláži a odpoledne, když skončím v práci, jdu na průzkum nebo na skateboard. Každý den je pak jiný, záleží na tom, kde jsem, v jaké zemi a s jakou společností, řekněme se to mění skoro každý den!

Vaření: jaké jsou vaše oblíbené recepty na cestách?

Ráno ráda začínám spoustou ovoce a ořechovou směsí. K obědu, protože jsem často v horku, dělám spoustu míchaných salátů z jakýchkoli surovin, které najdu na místním trhu. Nakonec večer vařím polévky, kari, restovanou zeleninu, tacos, omelety, zkrátka vždy skvělý mix jídel vyzkoušených v různých zemích, které jsem navštívila.

Když se rozhodnete pro změnu, jak si vybíráte novou destinaci, kterou navštívíte?

Trochu z doslechu, trochu ze zkoumání. Znám mnoho cestovatelů a mám mapu plnou míst doporučených lidmi jako já, kteří jsou neustále v pohybu. Vyměňujeme si tipy, kde se vám žije nejlépe, najdeme nejlepší internet, nejchutnější kuchyni a nejčistší pláž. Jsme velká velká komunita!

Zdroj: www.westwing.cz

Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Chytré ubytování pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Chytré ubytování pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Lidé a místa
Kousek Skotska uprostřed Čech: Martin s partnerkou opravovali venkovské stavení dlouhé čtyři roky a dnes vás zavede do daleké historie

Kousek Skotska uprostřed Čech: Martin s partnerkou opravovali venkovské stavení dlouhé čtyři roky a dnes vás zavede do daleké historie