Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Sháněli sice menší domek, nakonec ale pořídili prastarou pekárnu ve Znojmě, jejíž historie sahá až do 13. století

Vyměnili práci u PC za montérky a vrhli se na opravu kulturní památky. Měšťanský dům "Stará Pekárna" ve  Znojmě se snaží od roku 2015 pečlivě rekonstruovat  a snaží se, aby po letech chátrání opět mohl dělat radost svým interiérem, kde najdeme kombinaci různých uměleckých slohů od gotiky, přes renesanci, baroko a klasicismus.

Terezie Benoni | 1. 11. 2023

„Pocházím z Ostravy, dětství jsem strávila tam a ve Štramberku obklopena obrazy a návrhy kostýmů mé maminky Aleny Schaferové, měla jsem sen žít ve Francii, to se mi splnilo až později na VŠ. Studovala jsem VŠE v Praze, CEMS v Belgii a žila rok v Paříži. Všude možně cestovala a to mi otevřelo obzory,“ vypráví Valerie Kozelská. „David studoval FTVS, vrcholově sportoval, rychlostní kanoistika, medaile na MS apod. Stále se věnuje kanoistice a trénuje národní taiwanský tým. David Pochází ze Znojma, žil u řeky Dyje, v dětství ho hodně ovlivnil dědeček truhlář, který ho bral do dílny. Při studiích na VŠ pak o víkendech pomáhal tátovi opravovat domy v Rakousku, kde se učil řemeslu, které hojně využil a využívá na Staré Pekárně.“ Valerie a David se potkali v roce 2010 v korporátu v Praze, pak společně procestovali kus světa a žili dlouhodobě na Taiwanu. Po návratu se přestěhovali z Prahy a založili vlastní eshop. Starou Pekárnu koupili „náhodou“, když sháněli menší domek a záměnou telefonních čísel se omylem setkali s majitelem Staré Pekárny. „Ten nám dal do rukou historický průzkum a klíč od domu a my se pro něj nadchli. Měli jsme pocit, že se zde zastavil čas. Vyměnili jsme práci u PC za montérky a vrhli se na opravu vlastnoručně. Postupně přibyli řemeslníci z okolních vesnic. V roce 2016 byl hotov 1. apartmán, začali jezdit cestovatelé z celého světa a ti nám ukázali, že jdeme správným směrem a motivovali nás na opravu dalších apartmánů. Nyní máme 7 apartmánů a kapacitu 23 osob,“ vypráví.

Galerie: Dům s charakterem
Mohlo by se vám líbit

Tři roky opravovali domek v Krumlově, aby z něj vytvořili jedno ze nejkrásnějších míst, které můžete navštívit

Přímo u břehů Vltavy, těsně před jejími jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka, stojí historický dům, který se jeho majitelé rozhodli originálně a elegantně opravit. Během rekonstrukce na ně čekalo nejedno překvapení.
marianne.cz

Po letech chátrání opět dělá radost

Stará pekárna svůj příběh píše již od konce 13. století, kdy po české zemi ještě kráčeli udatní rytíři a moudří králové. V roce 1550 jí přibyly nejen dominantní klenby, ale s příběhy lidí se začíná na takřka 350 let proplétat podmanivá vůně chleba a exotického perníkového koření z pekárny. „A přestože se tehdejší majitelé museli později kvůli druhé světové válce pekárny vzdát, zasáhl osud a v roce 2015 se nám dostala do rukou spolu s měšťanským domem. Byla to čirá láska a pocit, že zde patříme,“ pochvalují si současní majitelé.  „Stali jsme se odhodlanými majiteli stroje času. Takového, kde vám stačí projít dveřmi, dotknout se prsty chladivých stěn plných vzpomínek a najednou jste tam. Na vlastní oči spatříte dochovanou pekařskou pec, která čeká na svou rekonstrukci a můžete se zaposlouchat do neobyčejně poutavých, ale i těch všedních příběhů Klementa a Kateřiny, Johanna, Mathiase. Do osudů rodiny Wesselových z Mikulovic.“ Měšťanský dům "Stará Pekárna" vyniká kombinací různých uměleckých slohů od gotiky, přes renesanci, baroko a klasicismus. Unikátní je především sklípková klenba v mázhausu. „Hlavní budovu již máme zrekonstruovanou včetně pompézního vstupu a se sklípkovou klenbou a dvorku. Jsou vyměněna okna a vnitřní fasáda je hotová. Nenechte se odradit vnější zchátralou fasádou. Mnoho, co zde uvidíte jsou původní materiály a konstrukce, které jsme se snažili citlivě zrekonstruovat, včetně repasovaného starého nábytku. Veškeré dispozice i interiéry si řešíme sami, konkrétně manžel vymýšlí dispozice a technická řešení, já vymýšlím interiér a vybírám vhodné povrchy a nábytky. Další 8. apartmán je nyní v rekonstrukci. Restaurují se tam unikátní stropy, renesanční malovaný nábytek, barokní štukové zrcadlo. Rádi bychom na spolupráci na mobiliáři pro tento apartmán přizvali mladé talentované české designéry. Máme již hotovou recepci a salonek, kde hostíme oslavy a svadby do 45 osob. Také je opraven dvorek se zahrádkou. Ještě nás čeká hospodářská budova s dochovanou pecí. Hledáme nadšené pekaře, pekařky, cukráře a cukrářky, kteří by se rádi přidali a kteří sdílí stejné hodnoty,“ vysvětluje Valerie Kozelská.

Mohlo by se vám líbit

Manželé Petra a Petr Fialovi citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Přímo na náměstí lázeňského města Poděbrady je nově zrekonstruovaný dům, který tu ale stojí už dlouhá staletí. Než se do rozsáhlých oprav Fialovi pustili, netušili, že nakonec budou muset vybourat celý interiér domu včetně stropů a stěn.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?