Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

V malém 2 + KK pěstuje víc než 400 pokojovek, jak takový interiér vypadá?

Simona žila s manželem nějaký čas na Bali a právě z něj vychází, jak sama říká, její „džungloidní“ styl. Tajemství jejího domova inspirovaného nádherným zeleným ostrovem tkví v bujné vegetaci, strukturách dřeva, proutí, ale i v duchovní atmosféře.

Terezie Benoni | 9. 06. 2023

Vystudovala jste mezinárodní vztahy, ale věnujete se rostlinám. Kde se vzala láska k nim?

Řekla bych, že díky babičce z maminčiny strany. V dětství jsem u ní trávila celé prázdniny, a živě si pamatuji, jak měla neustále ruce od hlíny. Všude v zahradě i v domě něco rostlo. Vždycky jsem si říkala, že kdyby zasadila násadu od koštěte, určitě vykvete.

Kdy začaly být rostliny vaším živobytím?

Když jsem lidem začala vytvářet zelené interiéry na míru. Druhou mou činností jsou pak zahrady v misce. Úplně první jsem vyrobila čistě z praktických důvodů, kdy jsem doma musela sesadit pár sukulentů. Bydleli jsme s manželem v malém bytě a kvůli kytkám jsme se do něj už nevešli. Použila jsem na ně terárko a mým blízkým se to moc líbilo. Čím dál více si ode mě známí poptávali malé aranžované zahrádky, a pak se to rozkřiklo. Neustálý čurbes ze substrátu mě přinutil podívat se po nějakém prostoru, a tak jsem si v Plzni pronajala prosklený altán, který v podstatě fungoval jako skleník. Tím, že do něj bylo vidět, musela jsem si dávat záležet, jak to uvnitř vypadá. Lidé obdivovali aranžmá a to mě přimělo nabízet i další pokojovky. Zanedlouho se z altánu stal obchůdek, který fungoval až do doby, než přišel covid.

 

 

Mohlo by se vám líbit

Herečka Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Počasí se snad již brzy umoudří a zanedlouho nás čekají teplé večery, které je škoda trávit doma. Co všechno je pro pravou venkovní pohodu potřeba?
marianne.cz

Spousta lidí to v této době neměla lehké, byl to i váš případ?

Ano, pandemie se na obchůdku hodně podepsala. Tím, že byl vedený jako květinářství, jsem neměla nárok na podporu. Navíc jsem se těsně před pandemií přestěhovala do většího prostoru a začalo to být neúnosné. Obchod jsem zavřela a všechny aktivity přesunula na e-shop Zahradavmisce.cz. K rozhodnutí ale vedlo i to, že jsem úplně přestala mít čas na navrhování zelených interiérů. Vlastně se moje činnost zúžila jen na zavážení a přesazování rostlin. Kamenná prodejna byla krásným doplňkem, kam jsem ráda chodila, ale nějak se z toho všeho vytratilo srdce.

Takže teď už se věnujete jen navrhování zelených interiérů? Jak to v praxi vypadá?

Ke klientovi přijedu domů, zjistím, jak je to tam s množstvím světla, a pak si popovídáme o tom, jaké rostliny má rád a co by si představoval. Zda touží po pořádné džungli, nebo spíš minimalistickém aranžmá. Poté si udělám pár fotek a doma vytvořím moodboard, případně vizualizaci z rostlinek a květináčů, které by se tam hodily. Následně udělám cenovou nabídku a realizace může začít. Všechna kvítka nakoupím, přesadím a dovezu je na místo. Tam je rozmístím do pěkných kompozic a vysvětlím, jak se o ně starat.

Galerie: Komu se nelení…
Mohlo by se vám líbit

Jednopokojovému bytu vládnou pokojovky a zhola nic mu nechybí

Neumíte si představit, že může být jednopokojový byt pohodlný a stylový? My pro vás jeden takový našli a rozhodně je v mnohém inspirativní.
marianne.cz

Co když se rostlinám přestane z nějakého důvodu dařit?

Klienti mě mohou kdykoli kontaktovat přes instagram, ideální je poslat fotku situace. Klidně ale přijedu a jako rostlinkový doktor zhodnotím jejich stav osobně. Často se s klienty i domlouváme na pravidelných údržbách.

Existují nějaké nešvary v rozmisťování pokojovek?

Lidé často umisťují kvítka na parapet, kde stojí jak vojáci v pravidelných rozestupech, a to nikdy nevypadá hezky. Když přijdu ke klientovi na konzultaci, radím, jak je poskládat k sobě a jak si pomoci třeba různými stojany, podpěrami nebo policemi. Tato služba je hodně oblíbená. Na internetu najdete, jak zajímavě naaranžovat obrazy nebo vázy, ale nikde nenajdete radu, jak nainstalovat květiny tak, aby vyzdvihly interiér anebo jako solitér udělaly pořádný wow efekt.

Prozraďte, co tedy s takovými „vojáky“?

Udělat z nich něco, co bude vypadat promyšleně. Pravidlem je seskupit je do malých skupinek, ideálně po třech. Je to magické číslo, které vždy funguje. Nemyslím tím ale, abyste k sobě dali tři fíkusy, nýbrž tři různé pokojovky s různou dimenzí. K vysoké přidejte například splývavou a k nim třetí menší – košatou, která kompozici dodá objem. Anebo z jednoho z vojáků udělat zcela samostatný prvek.

Co když toužíme po větším množství rostlin, ale v bytě na ně není dost místa?

Pak je možnost květiny zavěšovat, například do macramé závěsů, případně využít nástěnný květináč nebo poličky, kde vyzní spolu s hezkou knížkou. Lidé mají tendenci dávat do malých prostorů spoustu malých květináčků, jenže ty pak působí chaoticky. Nebojte se proto sáhnout spíše pro velké rostlině, třeba monsteře nebo palmě.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: SIMONA BRATRŠOVSKÁ

Mohlo by se vám líbit

ANKETA: Vybrat tu nejkrásnější chalupu je oříšek. Dáváte přednost roubence, statku nebo modernímu pojetí? 

Zrekonstruované, novostavby, moderní nebo klasické. Víkendové bydlení, které Češi tolik milují, má desítky podob. Která chalupa je ta vaše vysněná?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov