Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Z námořního kontejneru postavili zcela soběstačný dům

Info ikona
Český Off-Grid dům

V létě 2020 se Vojtěch Valda se svým bratrem Václavem pustil do stavby Off-Grid domu z námořního kontejneru. Jejich experiment dopadl na jedničku a dokázali zařídit dokonalé pohodlí uprostřed přírody.

Terezie Benoni | 5. 02. 2021

Tři měsíce strávil Ing. Arch. Vojtěch Valda stavbou domku z kontejneru, který nese pracovní název Shipping Container House Gaia. jedná se o projekt experimentálního soběstačného domu tzv. Off-Grid House. „Dům je vybaven solárními panely a větrnou turbínou, která dobíjí baterie v noci a v zimních měsících, kdy jsou solární panely méně výkonné. Stav baterií, spotřebu, dobíjení a další faktory lze sledovat pomocí mobilní aplikace,“ popisuje autor projektu. „Dům zadržuje dešťovou vodu, která je filtrována a distribuována do koupelny a kuchyně. Je vybaven lednicí, bojlerem na ohřev vody a dalšími přístroji na 12 a 24 V. Zároveň lze za použití měniče vytvořit vyšší napětí 110 V až 230 V.“ V domku jsou chytré úložné prostory, skládací postel/ pohovka, nábytek i stůl. Venkovní terasa lze pomocí navijáku sklopit a tím kontejner uzavřít.

Ocel a dřevo

Hlavními stavebními materiály jsou námořní HC 20‘/6m kontejner, dřevěné KVH hranoly a obalová smrková překližka, která definuje celý vnitřní prostor. Vnitřní stěny kontejneru jsou zaizolovány stříkanou tepelnou izolací. Ocelová konstrukce střechy je pokryta pozinkovaným vlnitým plechem. „Velkorysý přesah střechy zvětšuje plochu pro chytání dešťové vody, která je jímána v IBC kontejneru o velikosti 1000 litrů. Soběstačný kontejnerový dům Gaia je experimentálním prototypem domu, který je součástí probíhajícího výzkumu na téma recyklovaných nezávislých malých domů. Naše činnost je založena na dlouhodobých zkušenostech s navrhováním a stavbou minimalistických obytných jednotek, vytváření srozumitelných stavebních návodů a publikační činnosti věnované nejenom svépomocným stavitelům,“ uzavírá Vojtěch Valda.

Zdroj: Vojtěch Valda, vojtechvalda.cz