Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

KVÍZ: Rozumíte pohodlí a vyznáte se v pojmech hygge, lykke, lagom nebo ataraxia?

Co je štěstí a jak ho v každodenním životě dosáhnout? Tuto otázku si kladou lidé po celém světě. Odpovědi nám předkládají Skandinávci, kteří mají o perfektním bydlení jasnou představu, podobné postupy najdeme ale i v Japonsku, v Číně nebo v Řecku. Vyznáte se v životních stylech, které symbolizují spokojený život?

Terezie Benoni | 16. 10. 2023

V roce 2016 zachvátil fenomén jménem hygge snad celý svět. Pro hygge nemáme v češtině přesný překlad, slovo se dá ale chápat jako útulno, pohoda, příjemná atmosféra. Dánský koncept jednoduchosti a spokojeného života k nám přišel v roce 2016 a díky knize Hygge – Prostě šťastný způsob života od Meika Wikinga se z něj stal obrovský trend.

Mohlo by se vám líbit

To jsme si zas vymysleli hovadinu, říká o probíhající rekonstrukci herečka Veronika Arichteva

Bude tomu téměř rok, co se rozhodli režisér Biser Arichtev se svou ženou herečkou Veronikou Arichtevou pořídit dům. Jak sami říkají, zřejmě by bylo jednodušší stavbu z roku 1870 srovnat se zemí, ale to by se do ní nesměli bezmezně zamilovat a rozhodnout se, že této vilce navrátí její zašlou krásu. Jak je celý proces náročný, co se všechno pokazilo a kdy už se budou stěhovat?
marianne.cz

Wabi-sabi

Japonský koncept, který ovlivnil design, návrhářství i architekturu a vystihuje jej přijetí nedokonalosti. V době konzumu, nadprodukce a plýtvání nás učí, že i poškozené věci mají svůj smysl. Prasklina na váze se tak může stát její ozdobou, rýhy na dřevěném stole dávají tušit příběh rodiny, která u něj sedává. Chyby v projektu rovněž vedou k tomu, že se podaří dosáhnout cíle nečekanou cestou.

Pura Vida

Z trochu jiného soudku můžeme ochutnat na Kostarice. Pura vida doslova znamená čistý život, skutečný význam je ale širší. Odkazuje na plnost bytí, radost ze života a z toho, že se daří. Ačkoli se jedná o frázi typickou pro Kostariku, její počátky jsou v jednom mexickém filmu stejného názvu z padesátých let. Na Kostarice každopádně zdomácněla a je považována za motto tamní kultury.

Lykke

Lykke v dánštině znamená štěstí a přináší nám poselství, že štěstí a dobro máme hledat i v těch nejobyčejnějších věcech. Hlavním vodítkem je nejen jejich přístup k životu. Jejich spokojenost začíná u útulného domova, kde tráví velké množství času. Obklopují se maličkostmi, tráví čas se svými blízkými a vychutnávají si každý den plnými doušky.

Ikigai

Japonsko nám přineslo nejen nový trend v uklízení podle Marie Kondo, ale také nový trend v myšlení. Japonský koncept nebo spíše nastavení mysli ikigai se soustředí na nalezení smyslu života. Ikigai je stav pocitu uspokojení, který se dostaví, když děláme věci, které nám dávají smysl a jsme užiteční sobě i okolí.

Lagom

Lagom je posledním střípkem severské šťastné trojice. Přišel pro změnu ze Švédska a znamená „všeho s mírou“, zkrátka aby vše v životě bylo tak akorát. Ani málo, ani moc. Jde o nalezení rovnováhy na své životní cestě. U životního stylu v duchu lagom je klíčová praktičnost a funkčnost a to ve všech aspektech života. Snaha o udržitelnost rozvoje společnosti.

Ataraxia

Česky ataraxie pochází z řečtiny a jednoduše přeloženo ji můžeme chápat jako stav naprostého duševního klidu. Pojem pochází od řeckého filozofa a vědce Epikura, podle něhož stav vyrovnanosti a klidu nemáme hledat v radovánkách a vášních, naopak že se máme osvobodit od zbytečných tužeb. Znamená tedy život v rovnováze bez zbytečných věcí, které nám nedělají radost.

Feng-Shui

Tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město.

Sisu

Finský životní styl je založený na jednoduchém a osvědčeném konceptu zvaném sisu: podporuje dlouhodobou odolnost, výdrž a silnou vůli tím, že upřednostňuje pobyt venku za každého počasí, doporučuje plavání ve studené vodě, saunování, volí přirozený pohyb jako chůzi, jízdu na kole nebo běhání místo dojíždění autem do uzavřených posiloven plných upocených lidí, stravování podle sezóny a místních surovin místo přehnaných módních diet a spoustu dalších užitečných zásad.

Fika

Švédské slovo fika k nám přišlo společně s trendem lagom. Překládá se jako „přestávka na kávu“, ale dá se použít pro jakoukoli formu pauzy v rámci nějaké činnosti. Ve skutečnosti je pod fikou schováno víc než jen obyčejná kafepauza, fika je koncept, stav mysli, životní postoj a důležitá součást švédské kultury. Pro mnoho Švédů je přirozené a možná i téměř nezbytné udělat si na fiku čas každý den.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Dobrý nápad
KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte

KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte