Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Vytápění domu – co byste měli vědět nejen o umístění radiátoru?

Info ikona
Vytápění domu – co byste měli vědět nejen o umístění radiátoru?

Máte hotovou hrubou stavbu a teď začíná další legrace – začít řešit zásuvky, vodu a teplo? Jděte tou správnou cestou a zvažte všechny aspekty, abyste vybrali skutečně vyhovující radiátor. Co byste měli mít na paměti a jaké informace o svém příbytku vlastně potřebujete, abyste dokázali zvolit to správné otopné těleso, které bude efektivní a bude splňovat vaše požadavky?

Promotion | 18. 10. 2021

Jak na to?

Základním předpokladem je samozřejmě optimálně vyřešené potrubí a armatury a pojistný ventil, aby nedošlo k nějaké neočekávané události, která by mohla poškodit nebo zničit váš majetek. Očekávání od radiátorů je samozřejmě takové, aby dokázaly vytopit místnost na vámi požadovanou teplotu a tu ideálně v místnosti také udržet.

Pozor na zásadní chybu – spousta lidí má pocit, že když sníží teplotu na kotli, ušetří tím peníze. Není to ale pravda, protože kotel pak jede v méně úsporném režimu a s horší účinností, proto je pravdou spíše opak.

Co všechno brát v potaz?

Klima a povětrnostní podmínky

Začněte zásadní otázkou – kde vlastně dům máte, jaké je tam obvykle počasí a jestli je dům spíše v závětří nebo na otevřeném prostranství. Platí totiž pravidlo, že čím je nižší venkovní teplota, tím jsou vyšší i tepelné ztráty. Stejně tak to platí i u povětrnostních podmínek – čím otevřenější prostranství, tím „horší“ povětrnostní podmínky, a tím pádem i vyšší tepelné ztráty.

Tepelná ochrana místnosti a celého domu

Zkrátka izolace dané místnosti i celého domu. Víte jistě, že máte dobře odizolovanou střechu stěny a podlahy? Pokud ne, počítejte s tím, že protopíte více, protože vám bude teplo z domu výrazně unikat.

Okna

Velké prosklené plochy a neutěsněná okna zvyšují tepelné ztráty. Pokud rekonstruujete starší domek, vyměňte stará okna za nová – plastová. Budou lépe těsnit a držet teplo v místnosti.

Umístění radiátoru

Radiátor by se měl nacházet na té stěně místnosti, která nesousedí s místností vedlejší. Volte vždy místo pod oknem – studený vzduch, který proniká přes okno se radiátorem ohřeje a do místnosti tak proudí již vzduch teplý. Pokud plánujete zabudovat radiátory do jiné části místnosti, měly by být o 20 % větší než radiátor umístěný pod oknem. Samozřejmostí je pak ventil k radiátoru, kterým v případě nutnosti snížíte průtok teplé vody do radiátoru a regulujete tak teplotu v místnosti.

Řešíte také, jak by měl být radiátor vysoký? Nelze říct přesný rozměr, protože výška radiátoru závisí na ostatních faktorech. Platí však pravidlo, že dolní okraj radiátoru musí být nejméně 10 cm nad podlahou a jeho horní okraj nejméně 10 cm pod parapetem. Pokud plánujete radiátor jakýmkoliv způsobem zamontovat či zakrýt, o to větších rozměrů musí radiátor být, aby dokázal vytopit místnost na požadovanou teplotu.