Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Chcete ušetřit za energie? Sdílení elektrické energie může být správnou cestou

Víte, že elektřinu dnes nemusíte jen odebírat, ale i vyrábět nebo sdílet s ostatními? Jde o inovativní možnost platnou od 1. srpna 2024, která přináší řadu výhod pro jednotlivce i celé komunity podporující myšlenku ekologického a efektivního využívání energie.

Martina Mádlová | 15. 11. 2024

Sdílení elektřiny umožňuje lidem využívat přebytky elektrické energie, obvykle z fotovoltaických panelů nebo jiných obnovitelných zdrojů v rámci určité komunity. Například elektřina vyrobena vaší fotovoltaikou, může sloužit i v jiné části republiky. Pro majitele domácích elektráren to může být mnohem výhodnější, než aby vraceli nevýhodnou elektřinu do sítě za nízké výkupní ceny. Celý proces sdílení je regulován energetickým zákonem a dalšími předpisy, které stanovují podmínky registrace, práva a povinnosti členů skupin i technické požadavky. Vždy se dobře s platnou legislativou seznamte, abyste předešli možným právním sporům v budoucnosti.

Info ikona
Sdílení je možné například přes fotovoltaické elektrárny.

Čtěte také: Markétina kuchyně prošla barevnou revolucí: Jak se z fádního interiéru stal prostor plný energie a stylu

Čtenářka Marianne Bydlení Markéta žije v domku za Prahou s manželem Vlastou a dcerami Klaudií a Andreou. Markéta chtěla stylově dotáhnout kuchyňský kout, toužila po lehkosti, otevřenosti a sytých barvách. Jídelní část si přála útulnou a doplněnou „něčím originálním“. Takové zadání bylo pro designérku Pavlu Kirschner výzvou!

Jak sdílení elektřiny funguje?

Proces sdílení elektřiny funguje díky propojení výrobců a spotřebitelů přes distribuční síť a je podmíněn souhlasem s využitím této sítě. Výrobci, kteří vlastní solární panely nebo jiné obnovitelné zdroje, přenáší přebytky do sítě a za finanční odměnu sdílejí s ostatními. Spotřebitel pak může tuto elektřinu odebrat za nižší sazbu. Klíčovou součástí je také monitorování spotřeby a výroby energie pomocí inteligentních měřících zařízení. To umožňuje sledovat toky energie v reálném čase a zajistit, že je směrována přesně podle potřeb a preferencí celku. Aby mohlo ke sdílení dojít, je nutné nejdříve založit tzv. skupinu sdílení. Může jít o nějakou skupinu osob, bytový dům s fotovoltaickou elektrárnou nebo energetické společenství. Vždy musí alespoň jedna osoba vlastnit domácí elektrárnu připojenou do sítě

Info ikona
Sdílení elektřiny je možné i v bytovém domě.

Sdílení je omezeno na 15minutové intervaly, ve kterých dojde na jednom místě k výrobě elektřiny a na jiném místě k jejímu spotřebování. Podle dat z elektroměru vyhodnocuje Elektroenergetické datové centrum (EDC), zda ke sdílení došlo nebo ne.

Sdílení v různých skupinách má svá pravidla

V menších skupinách do maximálně 11 členů jsou pravidla poměrně jednoduchá. Sdílet může účastník dokonce i sám sobě (například z domu na chalupu), případně se sousedy, rodinou nebo známými. V rámci skupiny může být k odběrnému místu přiřazeno pouze maximálně 5 výroben. Lokalita není nijak omezena. Na sdílenou elektřinu se vztahují stejné distribuční poplatky jako na tu odebranou ze sítě. V bytovém domě platí podmínka, že všechna odběrná místa jsou k odběrné síti připojena přes jednu společnou hlavní domovní skříň. Tato elektřina je osvobozená od distribučních poplatků a maximální velikost skupiny je 1000 odběrných míst. Jedna nebo více skupin sdílení může existovat i v rámci společenství (družstvo, spolek apod.). Počet je omezen maximálně na 1000 předávacích míst. Sdílení je omezeno na tři sousední obce nebo na území Prahy.

Jak probíhá vyúčtování a co je alokační klíč?

Vyúčtování probíhá stejně jako doposud na základě dat z Elektroenergetického datového centra. Dodavatel energií podle vyúčtované odečte množství sdílené elektřiny od celkové spotřeby a vystaví novou fakturu s upravenou částkou. Aby bylo zajištěné spravedlivé rozdělení podle předem dohodnutých podmínek, existuje alokační klíč. Jde o procentuální rozdělení vyrobené elektřiny mezi jednolitými členy.

Registrace probíhá přes EDC

Všechny skupiny sdílející elektrický proud musí mít registraci v informačním systému EDC, aby mohlo dojít k vyhodnocení dat. Samotný proces registrace zahrnuje vyplnění online formuláře na webu EDC, vyplnění žádosti o smlouvu, kde budou vypsané veškeré informace a na konec přichází na řadu samotný podpis smlouvy. Někdy je vyžadován úředně ověřený podpis. Větší energetická společenství mají k tomu ještě zákonnou povinnost registrovat se u Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Sdílení elektřiny má celou řadu výhod od snížení nákladů na energie, podporu obnovitelných zdrojů až po efektivnější využití vyrobené elektřiny. Na druhou stranu je nutné počítat s náročnější administrativou během registrace, s nutností dohody mezi členy skupiny a také občasnými technickými komplikacemi.

Čtěte také: Dmitrij Lipovskij o revolučním pěstování rostlin zvaným hydroponie: Pěstování bez zeminy a jen s minimem vody a energie

Jak hydroponická farma funguje? Dokázala by nahradit tradiční zemědělství? A jak vidí budoucnost hydroponie v ČR? Na všechny otázky Marianne Bydlení odpověděl zakladatel společnosti, Dmitrij Lipovskij.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Autem, vlakem nebo taxíkem? Poradíme, jak nejsnadněji převážet vánoční stromeček

Autem, vlakem nebo taxíkem? Poradíme, jak nejsnadněji převážet vánoční stromeček

Poradna
Test vykrajovátek na cukroví: Která vydrží roky a se kterými se dost navztekáte

Test vykrajovátek na cukroví: Která vydrží roky a se kterými se dost navztekáte

Poradna
Nejlepší recept na lahodný vaječný likér okořeněný kapkou své historie

Nejlepší recept na lahodný vaječný likér okořeněný kapkou své historie

Poradna
 Jak si doma vyrobit vonnou svíčku: Ušetřete a udělejte něco pro své zdraví

Jak si doma vyrobit vonnou svíčku: Ušetřete a udělejte něco pro své zdraví

×