Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu?

Úklid je věčné téma. Máme několik zaručených tipů od expertky na úklid Marie Kondo, jak si práci maximálně zjednodušit, a dokonce udělat z této neoblíbené činnosti naši milovanou.

Terezie Benoni | 4. 06. 2023

Už jste slyšeli o Marii Kondo? Říká se jí Uklízecí guru. Tato pětatřicetiletá Japonka založila svůj byznys na úklidu. Podařilo se jí okouzlit euroamerickou společnost a vytvořit dojem, že úklid může být skutečná radost. Jak se jí to podařilo? Ve svých knihách i televizních pořadech neradí pouze, jak správně poskládat trička a co potřebujete pro dokonalý přehled v kosmetických přípravcích. Ve své filosofii jde totiž mnohem hlouběji. Tvrdí, že úklid pomáhá nejen pročistit náš domov, ale především naši mysl. Máme se podle ní obklopovat pouze věcmi, která nás činí šťastnými a těch ostatních se s klidným srdcem zbavovat. Funguje skutečně tato metoda?
 

 

Milovnice pořádku

Marie Kondo má na kontě desítky knih, edukačních videí a také seriál na Netxlixu. Společně s manželem a dvěma dcerami žije v Los Angeles. Tato třicetiletá Japonka tvrdí, že úklid milovala od dětství. Zlom podle deníku Sunday Times přišel ve chvíli, kdy se pustila do třídění věcí, dostala nervový záchvat a na dvě hodiny omdlela. „Chtěla jsem se tehdy zbavit úplně všeho a cítila obrovský stres,“ svěřila se. Když následně zjistila, že ne každý dokáže udržet doma pořádek a zbavovat se věcí, pustila se do psaní knih a svou filosofii pořádku nazvala KonMari. Nechme se inspirovat několika jejími zdánlivě jednoduchými pravidly.

Info ikona
Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu?

 

Ukliďte si v hlavě

Cítíte se někdy mizerně a podvědomě se pustíte do úklidu, aby se vám ulevilo? Není to náhoda. Uklízení skutečně nastoluje rovnováhu a může se vám ulevit. Při manuální práci si navíc dokážeme srovnat nejen věci kolem sebe, ale také sami v sobě. Výhodou také, je výsledek vidíme takřka hned, a to nám udělá dobře. Aby se pro nás úklid nikdy nestal stresem, je důležitá pravidelnost. Díky ní se naše domácnost nikdy nedostane do stavu, kdy by nás její úklid ničil a zabral nám hodiny, nebo snad dny. Zkrátka každý den chvilku úklidu nám zajistí celkovou pohodu a harmonickou domácnost.

 

Vyhazujte hned, nakupujte málo

Množství věcí je tím základním problémem. Marie Kondo je vyznavačkou minimalismu, díky kterému se nemůže stát, že na nás vypadne hora prádla ze skříně, co nejde dovřít, nebo se neorientujeme v přeplněných šuplících. Není podle ní problém během minuty utřít v bytě prach, když máme volné plochy. Nečekejte s vyhazováním nepotřebných věcí a nevhodných dárků. Jejich čas nikdy nepřijde. Stejně tak nakupujte s rozmyslem. Ideálním řešením je pustit se do úklidu před nákupem. Mnohdy zjistíte, že skutečně nové tričko nepotřebujete.

Info ikona
Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu?

 

Vše má své místo

Uklízecí metoda KonMari je především systematická. nejdřív věci vyhoďte a vytvořte si místo, pak ukliďte zbývající věci. Mějte stále přehled o tom, kde co je a v jakém množství. Systematičnost je cestou k úspěchu a klidné mysli. A hlavně nám maximálně ušetří čas strávený úklidem. Nepořizujte desítky saponátů. Vystačíte si s obyčejným octem, citrónem, nebo se solí.
 

Mohlo by se vám líbit

V interiéru této vily se designéři skutečně vyřádili

Jméno Marie Olsson Nylander je ve švédských interiérových kruzích víc než známé. Svou vilku postavenou už v 19. století zařídila víc než originálně a naplnila vkusným moderním designem.
mariannebydleni.cz

 

Vneste do úklidu systém

Marie Kondo doporučuje uklízet ne podle místností, ale podle kategorie. To znamená, že se jeden den rozhodnete uklidt v bytě všechno oblečení. Nepotřebné vyházíte, špinavé vyperete, poličky skříně a šuplíky vysajete a to zbylé prádlo znovu porovnáte. Stejně tak to můžete udělat s knihami, nebo s hračkami. Získáte dokonalý přehled o tom, kde co je. Když poronáte věci, zbývá už jen utřít prach, vysát či vytřít podlahy a domácnost bude naklizená. Tak co, už se těšíte na úklid?
 

Mohlo by se vám líbit

Romantický venkovský styl v domě postaveném na konci 19. století

Klasická švédská dřevěná vilka byla postavená už v roce 1892 v centru města Norrtälje. Interiér se od doby svého vzniku změnil jen minimálně, přesto mu nechybí moderní technologie.
mariannebydleni.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Poradna
Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Poradna
4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér

4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér