Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Kamínky, kočárek, psí drápy. Co musí zvládnout dobrá dlažba a jak ji poznat?

Info ikona
Jakou hodnotu otěruvzdornosti a protiskluznosti doporučují odborníci do chodeb? A je rozdíl mezi bytem a rodinným domem? Možná budete překvapeni!

Vybrat správnou podlahovou krytinu, zvlášť do vysoce namáhaných míst, je kumšt. Vydrží některá víc než jiné? Podle jakých parametrů máme vybírat, existují například nějaké normy?

Terezie Benoni | 4. 04. 2022

Keramickým dlaždicím obecně nevadí bláto, písek, voda, ani posypová sůl. Odolávají jehlovým podpatkům i drápkům domácích mazlíčků a navíc se výborně se čistí. Aby ale dlažba vydržela všechnu tuhle zátěž, musí mít dostatečnou otěruvzdornost. U předsíně máte dvě možnosti: neglazované dlaždice, nebo glazované dlaždice s dostatečnou otěruvzdorností. Stupeň otěruvzdornosti glazovaných dlaždic je důležitým parametrem – označuje se symbolem PEI 1 až 5. Čím vyšší stupeň, tím větší zátěž provozu dlažba snese. Pro byty v bytových domech je vhodný minimálně stupeň PEI 3, do rodinných domů doporučuji PEI 4 nebo 5.

Info ikona
Jak vybrat podlahu

Hlavně, aby neklouzala

Do předsíně, kde budete chodit i v mokrých botách, je vhodná dlažba, která má navíc i protiskluzný povrch. Požadovaná protiskluznost dlažby v bytech, rodinných domech nebo v chalupách není stanovená normou, ale odborníci doporučují hodnotu R9, případně R10. Vyšší protiskluznost není nutná, navíc může omezit čišětní dlažby. Důležitá je samozřejmě také otázka designu a aktuálních trendů – v předsíni často volíme neutrální barevnost podlahy, kterou rozsvítí výrazné doplňky, lze ale jít opačnou cestou. Hlavní je pak sladit a propojit vstupní místnost s navazujícími částmi interiéru i exteriéru.

Info ikona
Jak vybrat správnou dlažbu

Více spár, více práce

Velkoformátové dlažby se těší oblibě především díky snadnému úklidu. Jestliže dáváte přednost menším formátům, použijte epoxidovou spárovací hmotu, která se oproti klasické cementové mnohem lépe čistí a navíc nabízí větší škálu barev. V posledních letech je navíc trendy doplnit dlažbu zcela odlišným odstínem spár, čímž lze dosáhnout stylového kontrastu a podtrhnout charakter interiéru. Epoxidovou spárovací hmotu je samozřejmě ideální použít i na zaspárovaní dlažby kdekoliv v interiéru,celková údržba dlažby pak bude podstatně jednodušší. 

Zdroj informací: Miroslav Levora ze společnosti Rako, MB keramika