Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Největší nebezpečí našich domácností: Mikroby číhají v kuchyni, koupelně, ale i v posteli

Info ikona
Největší nebezpečí našich domácností: Mikroby číhají v kuchyni, koupelně, ale i v posteli

Že je zřejmě potkáme v koupelně, na to jsme připravení, ale víte, že na nás mohou zaútočit také v kuchyni, nebo v ložnici? Poradíme, jak o svou domácnost pečovat, aby byla před mikroby maximálně chráněná.

Terezie Benoni | 5. 02. 2024

Boj s nezvanými hosty našich domácností je nekonečný. Pravidelnou prevencí se ale dá jejich existence snížit na naprosté minimum a pobyt u nás jim maximálně znepříjemnit. Obzvlášť poslední rok nám ukázal, jak je prevence důležitá a při jejím dodržování se dá riziko nákazy jakoukoli chorobou výrazně snížit. Při pravidelném úklidu tak nezapomínejte na kliky, madla, různé úchyty, telefon, počítačovou klávesnici, vypínače, zásuvky, vodovodní kohoutky, nebo ovladače na televizi. Zkrátka na místa, která denně používáme a mohou být rájem mikrobů. Kde na nás nejčastěji číhají a jak se jich snadno zbavit?

Info ikona
Kde na nás číhají zákeřní mikrobi?

Nebezpečná kuchyně

Rájem všech druhů mikrobů je kuchyňský dřez. Jeho odtok byste měli čistit alespoň jednou týdně čisticím prostředkem na nádobí. Utěrky na nádobí bychom měli po týdnu používání vyprat, houbičku po stejném čase používání vyhodit. Právě zde se totiž mohou nacházet bakterie Escherichia coli (E. coli). Často vyskytující se „mrškou“ jsou také bakterie Salmonely (najdeme je ve vejcích či v mase) nebo Kampylobakter (jejich zdrojem bývá kuřecí maso, mléko, voda). Oba druhy způsobují těžké průjmy a nevolnost. Pravidelně je nutné čistit také lednici, kde se mohou uhnízdit nebezpečné plísně a houby. Abrazivním čisticím prostředkem utírejte kuchyňskou linku, krájecí prkénka a jídelní stůl.

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Kde na nás číhají zákeřní mikrobi?

Zrádná koupelna

Záchod a podlahu v koupelně neřešme, zde je nasnadě, že musíme oboje čistit každý den, abychom si nezadělali na problém. Vlhkost v koupelnách je ale enormní, a tak jsou ideálním místem pro množení všech druhů bakterií. Nebezpečným místem je sprchový kout i vana, pravidelně musíme měnit různé kartáčky, houbičky a ručníky vyprat po čtyřech dnech používání. Na koupelnu použijte i agresivnější čistící prostředky, abyste se vyvarovali množení plísní. Důkladné čištění jednou za čas vyžaduje také pračka, kterou prázdnou zapněte na krátký program a dejte do ní mix bělidla a vody v poměru 1 ku 20.

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Kde na nás číhají zákeřní mikrobi?

Opomíjená ložnice a obývací pokoj

Mikroby se nemnoží pouze ve vlhku, dobře jim dělá i textil a čalouněný nábytek. Nezapomeňte proto křesla a pohovky pravidelně vysávat. Podobnou péči je potřeba věnovat také matracím v ložnici, aby se v nich nemnožili roztoči. Peřiny je dobré nechat jednou týdně provětrat a důkladně protřepat. Ložní prádlo perte jednou měsíčně. Vhodné je použití proti alergenního povlaku na postel. Pro alergiky je vhodné prát častěji a používat hypoalergenní prádlo i povlečení.
 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku