Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Noční večírky, hlasité hádky i štěkající pes: Co dělat, když jsou sousedi hluční až příliš

Tiché bydlení je přání každého, ale realita bývá často jiná. Ať už se jedná o noční večírky, štěkajícího psa, dupání, hlasité hádky nebo jiný nadměrný rámus od sousedů, jakákoliv dlouhodobá a příliš vysoká míra hluku promění domov v místo plné stresu. Jak se můžete bránit?

Martina Mádlová | 6. 02. 2025

Sousedé mají povinnost chovat se tak, aby nepřiměřeně neobtěžovali ostatní hlukem, a to nejen v rámci nočního klidu. Hluk z bytu souseda spadá do kategorie tzv. imisí dle § 1013 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“ Zákon rozlišuje mezi imisemi přímými, kdy soused vytváří záměrně hluk a otřesy, které jsou zakázané vždy a imisemi nepřímými. Zde velmi záleží na stupni obtěžování a hlavní roli zde hrají faktory, jako je čas rušení, jak dlouho trvá, zda jde o rušení jednorázové, opakované, úmyslné apod. Proto než podniknete nějaké kroky, měli byste posoudit, jestli jde opravdu o hluk nepřiměřený, abyste si zbytečně nezničili sousedské vztahy. Zásadní je i otázka času. Jiný přístup je přes den a jiný v době nočního klidu (22:00-6:00)

Info ikona
Sousede a hluk
Mohlo by se vám líbit

Vytopil vás soused? Jak správně postupovat a kdo zaplatí škody

Voda v bytě tam, kde nemá být, je pro většinu z nás noční můrou. Když vám na stropě začne prosakovat vlhkost nebo se dokonce objeví na podlaze kaluž, první myšlenky patří otázce: Kdo za to může? A co teď? Poradíme, jak postupovat krok za krokem, aby se situace rychle vyřešila.
marianne.cz

Začněte snahou o domluvu se sousedy

Prvním krokem by měla být slušná a přátelská domluva, což je také to nejjednodušší možné řešení. Ovšem někdy spíše teoreticky než ve skutečnosti. Najděte si vhodnou chvilku a zkuste se za svým sousedem zastavit. Doporučujeme nejednat v afektu a neběhat tam ve chvíli, kdy vám zrovna dupe nad hlavou. Dopředu si také promyslete, co by pro vás byl ideální stav a jaké by mohlo být řešení. Můžete se například domluvit, že se podělíte o náklady na odhlučnění, na konkrétním čase, kdy může soused na svůj oblíbený nástroj cvičit apod. Existují i mediátoři, který s domluvou umí pomoci. Pokud nepomůže osobní domluva, zkuste napsat sousedům slušný, ale už dost důrazný dopis, ve kterém stručně popíšete, kdy a jak často se hluk objevuje a požádejte o nápravu. Někdy je dobré otevřít toto téma na výboru SVJ (možná by si chtělo stěžovat víc lidí) nebo kontaktovat majitele bytu, pokud je soused v nájmu.

Obraťte se na příslušný orgán

Trvá hluk i přes vaše výzvy? Máte právo obrátit se na místní úřad, stavební úřad či krajskou hygienickou stanici a v případě rušení nočního klidu na městskou policii, která by měla tuto situaci řešit jako přestupek s hrozbou pokuty až 10 000 Kč. Stavební úřad má možnost řešit situace, kdy dochází k hluku prostřednictvím činností, na které by měl mít soused nějaké povolení a nemá ho. Krajská hygienická stanice se zabývá případy, kdy hladina hluku překračuje stanovené hygienické limity a ověřuje je příslušným měřením. Obecní úřady mají pravomoci k vedení přestupkového řízení. V praxi ovšem ne vždy je takovéto řešení úspěšné. Nakonec zbývá už jen krajní cesta a tou je soud s žalobou na zdržení se imisí (rušení hlukem), které nejdříve předchází předžalobní výzva. Ta sama o sobě někdy stačí k tomu, aby došlo k nápravě. Žalobu může podat každý, kdo je oprávněný k užívání bytu. V případě úspěšné žaloby soud stanoví, že soused má povinnost zdržet se rušení, ovšem už není uložena žádná povinnost provedení opatření. Když ale k žádné nápravě nedojde, může soud vyměřit vysokou pokutu, a to i opakovaně. Soudní cesta je opravdu krajní řešení s nejistým výsledkem. Někdy je lepší vynaložit náklady, které byste dali za soud, raději na odhlučnění bytu, abyste měli klid.

Info ikona
Hluční sousedé

Původcem nepříjemným zvuků je často křik a hlasitá televize.

Chcete si pomoci hned? Odhlučněte byt

Než začnete podnikat nějaké kroky, nejdříve si ověřte, odkud k vám zvuk přichází a o jaký typ jde. Nese se přes zeď, strop nebo okno? Štěká příliš hlasitě pes, lidé nahlas mluví, dupou nebo zpívají? Na zvuky šířené vzduchem nejlépe zabere izolace té strany, odkud přichází. Ideální by bylo, kdyby to udělal hlučný soused, ovšem ne vždy je k tomu ochotný. Naštěstí to lze i na vaši část zdi. Pro větší účinnost má být izolační vrstva od stěny alespoň centimetr kvůli vzduchové mezeře. Na druhou stranu možná nemáte tolik místa, aby si mohli dovolit ubrat více, než je nezbytně nutné. Zvukoizolační konstrukce se skládá z několika druhů materiálů a výsledek má pak různou tloušťku (nejčastěji 4 až 10 cm). A jak si poradit s hlukem nad hlavou? Ideálním řešením by opět byla kročejová izolace o patro výš. Jde o pásy asi tři milimetry tlusté, které se rozbalí jako koberec a zvládne je položit jen trochu šikovný kutil. Když k tomu souseda nepřemluvíte, použijte stropní zvukově-izolační desky, opět alespoň s centimetrovou vzduchovou mezerou. Nakonec můžete ještě použít protihlukové zástěny a závěsy na okna, těsnící pásky na dveře.

Čtěte také: Sousedská válka o úrodu: Komu skutečně patří, když se obsypané větve ocitnou na vedlejší zahradě

Padá vám úroda přes plot k sousedovi a nevíte, zda je vaše? Ač to působí jako otázka s jednoznačnou odpovědí, tak jednoduché to úplně není. Lidé jsou schopni kvůli pár jablíčkům rozpoutat nepříjemný sousedský spor. Na čí straně je v tomto případě zákon? Patří jablko za plotem u souseda majiteli stromu nebo právě sousedovi?
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
KVÍZ: Víte, jak uchovat potraviny déle čerstvé, nebo je zbytečně necháváte zkazit?

KVÍZ: Víte, jak uchovat potraviny déle čerstvé, nebo je zbytečně necháváte zkazit?

Poradna
Vytvořte si s námi něžnou jarní dekoraci, která rozzáří váš stůl

Vytvořte si s námi něžnou jarní dekoraci, která rozzáří váš stůl

Poradna
Jaké barvy podle odborníků nepatří do ložnice: Tyto odstíny vám mohou narušit spánek

Jaké barvy podle odborníků nepatří do ložnice: Tyto odstíny vám mohou narušit spánek

Poradna
Stylový stolek za pár korun: Tenhle DIY kousek si vyrobíte snadno sami

Stylový stolek za pár korun: Tenhle DIY kousek si vyrobíte snadno sami

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit