Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Stačí přestat nakupovat tuto pětici věcí do domácnosti a ušetříte tisíce korun: Pokušení číhá v řetězcích i v květinářstvích

Známe to všichni. S internetovým nakupováním je všechno ještě mnohem jednodušší a pak se nestačíme divit, jak se nám doma hromadí věci a peníze na účtu mizí raketovou rychlostí. Jak rozpoznat, co skutečně potřebujeme a co je pouhý rozmar?

Terezie Benoni | 12. 01. 2024

Tak za prvé je třeba zdůraznit, že jakákoliv ukvapená koupě většinou nedopadá dobře, obzvlášť ta, která se týká nábytku a dekorací. Nejdřív si všechno promyslete, ukliďte si doma, roztřiďte nepotřebné a pak teprve zvažte, zda skutečně potřebujete další nábytek, nebo dekorace. S nakupování v obchodních řetězcích, které jsou zaměřené na sortiment bydlení, to platí podobně jako v obchodech s potravinami. Napiště si zkrátka nákupní seznam a toho se striktně držte. Snadno se vám totiž může stát, že u pokladny zjistíte, že jste vyrazili pro poličku a máte košík plný svíček, přehozů a ubrousků. A účet o několik tisíc vyšší. Čeho byste se měli vyvarovat?

1.

S textilem více než opatrně

Bytový textil je taková velká past. Jeden rok se nám líbí jedny potahy na polštáře, další zase měkoučký přehoz, o rok později jsou v módě ty vaflové. Často zjistíme, že ty vysněné kousky stojí víc, než si můžeme nebo chceme dovolit a tak sáhneme po levnější variantě v nějakém z laciných řetězců. Takový výrobek pak párkrát vypereme a může jít z domu, nebo ho uložíme mezi desítky dalších sepraných kousků, které se snad ještě někdy na něco budou hodit. Zkuste se takové koupě vyvarovat a raději opravdu ušetřete na ty dražší nadčasové kusy, které s vámi prožijí kus života. A potahy na židle u jídelního stolu? Na ty rovnou zapomeňte!

Info ikona
Stačí přestat nakupovat těchto 5 věcí do domácnosti a ušetříte tisíce korun

2.

Past jménem dětský nábytek

Že jsou děti výborným obchodním artiklem zjistí záhy každý rodič a je těžké komerční masírce odolat. Cena výrobků ale bývá často velmi přemrštěná a v obchodě už vám neřeknou, že za dva roky už se vaše ratolest ke stolku a židličce nevejde, že skříň počmárá a stůl odře tak, že rozhodně bude nutné pořídit nový. Postupujte proto s nákupem nábytku velmi obezřetně, u větších kusů nábytku se vyvarujte dětských barev a vzorů a je-li to možné, pořizujte rostoucí varianty stolů a židlí. I zde platí, že kvalitní kousky mají delší trvanlivost, myslete ale také na to, že vkus vašich potomků se bude turbulentní rychlostí měnit, a tak je lepší volit neutrální základ, který si pak děti doladí podle svého.

Info ikona
Past jménem dětský nábytek

3.

Nábytek na míru, ale co s ním?

Jestli bydlíte v pronájmu, nebo je vaše bydlení pouze přechodné, rozhodně si nenechávejte vyrábět nábytek na míru, který už nejde přestěhovat. Platí to i pro velké těžké kusy nábytku, které jdou velmi špatně stěhovat, nebo nejdou rozmontovat. Myslete na to, abyste do takového bydlení pořizovali snadno stěhovatelné kousky. Také s nákupem skříní zkuste počkat. Nejen že je stěhování komplikovanější, ale také umístění v různých interiérech může být velkým oříškem. Na oblečení vám zatím postačí praktický štendr, který je navíc trendy!

Info ikona
Nábytek na míru, ale co s ním?

4.

A výraznějšími kousky se mějte na pozoru

Vzory a odvážné barvy. To je vždycky velká sázka do loterie, jak v módě, tak v nábytku. Nejdůležitější rada, kterou vám dáme je ta, abyste si našli svůj vlastní osobitý styl. V tu chvíli budete schopni odolat trendůma zkrátka si pojedete tu svou. Obecně se dá říct, že vzory ani výrazné na barvy na nábytku nejsou dobrou volbou. Časem se oboje okouká a špatně se kombinuje. Neutrální kusy jsou vždy lepší, protože stačí změnit textil a dekorace a hned vyzní jinak, aniž byste museli investovat do nové pohovky, skříně či komody.

Info ikona
A výraznějšími kousky se mějte na pozoru

5.

Umění si pořizujme, ale s velkým ALE!

Není umění jako umění. Ze všech stran na nás teď útočí plakáty, sošky, vázy a kdo ví, co ještě. Jenže s dekoracemi je to těžké. Máloco spolu ladí a když jimi interiér příliš zatížíme, místo parády nám udělají medvědí službu. Pak i ty hezké kousky působí chaoticky a interiér zakrámovaně. Dekorace dnes navíc pořídíte v každém květinářství, papírnictví, nebo dokonce v obchodě s potravinami. Takovým se prosím vyhněte! Nejsou to kousky, co se vám budou líbit i za deset let, to nám věřte. Podobně je to s i grafickými tisky, se kterými se doslova roztrhl pytel. Takové obrazy působí poněkud laciným dojmem, navíc je má v obývacím pokoji další stovka lidí a rozhodě tím váš interiér nezíská na osobitosti. Cena i kvalita takových tisků do budoucna klesne na minimum. Originál je zkrátka originál, nebo si na zeď radeji pověste ručně vyrobený květinový věnec.

Info ikona
Umění si pořizujeme, ale s velkým ALE!
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte, kde se nacházejí nejznámější české horské boudy?

Četné horské chaty a boudy v Krkonoších, Jeseníkách či Orlických horách odrážejí českou lásku k přírodě a turismu. Dokážete poznat, ve kterých horách najdete místo určené k odpočinku?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Inspirujte se tímto prázdninovým domem, který je ztělesněním pohody a vůně moře je doslova na dosah

Inspirujte se tímto prázdninovým domem, který je ztělesněním pohody a vůně moře je doslova na dosah

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů