Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Střecha po zimě – co zkontrolovat a jak na to?

Letošní zima byla jak na houpačce. Sníh, teplo, pak pár dní deště a opět mrazy... co může takové počasí udělat s vaší střechou, komínem a okapy? Ať už doma nebo na chalupě, určitě byste se měli vydat na obhlídku! Protože pokud závady odhalíte hned, zabráníte rozsáhlejším škodám, ušetříte a navíc máte minimálně na další zimu zase klid.

Anna Černotová | 6. 03. 2019

Kontrolujte spíše okem, dbejte na bezpečnost

Kontrolu střechy a okapů doporučují odborníci každé jaro a ideálně ještě i na podzim. Nejdůležitější je při ptom dbát na vlastní bezpečnost – některá místa jsou hůře přístupná, například zkontrolovat oplechování komínu u střechy s velkým sklonem může být riskantní záležitost, kterou je lépe přenechat odborné firmě. Vy ale můžete celou střechu bezpečně prohlédnout ze střešního okna nebo půdního světlíku a rovnou zkontrolovat okenní těsnění, případně kvalitu nátěru. „Kromě celkového zhodnocení stavu střešní krytiny se na střeše zaměřte na oblast úžlabí a nároží. Tato místa jsou dost náchylná z důvodu použití řezaných tašek, které bývají dost často poškozeny sesuvem sněhu a ledu,“ radí Zdeněk Štofaňak ze společnosti HPI a dodává: „také je dobré prohlédnout komíny a odvětrávací otvory střechy a vikýře.“

Mohlo by se vám líbit

Světlé dřevěné podlahy, odhalené cihlové zdi a moderní design

Jak to dopadne, když se v interiéru potká design dvacátých let minulého století, s tím z padesátých let? A co když se do toho přimíchá i něco ze současnosti? Nechte se inspirovat!
marianne.cz
Info ikona
Bezpečnost je na prvním místě. Na šikmé střechy rodinných domů se pro bezpečný pohyb při údržbě střechy montují stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy. Foto: HPI

Bezpečnost je na prvním místě. Na šikmé střechy rodinných domů se pro bezpečný pohyb při údržbě střechy montují stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy.

Vyčištěte cestu pro vodu

U střešních oken je třeba zejména prohlédnout, zda je v pořádku lemování. Pokud máte na střeše oplechování, například úžlabí, nezapomeňte u všech těchto prvků (pokud se k nim bezpečně dostanete) důkladně vyčistit vodní drážky, aby mohla voda správně odtékat. Důležitý je také okapový systém, okapy mohou být nejenom utržené, a le i jinak poškozené, případně ucpané nečistotami, které mohly na střeše zůstat ještě od podzimu. „U starších pozinkovaných okapů dejte pozor na korozi, u plastových okapů prověřte možné popraskání mrazem,“ radí Marek Dítě ze společnosti Lindab. Celkově je dobré zkontrolovat, zda nejsou pokroucené žlaby a svody, spoje jsou těsné a žlabové háky nejsou uvolněné. Toto se týká hlavně střech v horských a podhorských oblastech, kde jsou střechy s vyšším sklonem, které mohl poškodit sjíždějící sníh.

Mohlo by se vám líbit

Nenápadný dům v krajině je kompletně pokrytý přírodním cedrovým obkladem

Cílem architektů ze studia La Shed Architecture bylo vytvořit dům, který dokonale zapadne do krajiny a bude maximálně nenápadný. Exteriér z cedrového dřeva celkovému vyznění zásadně pomohl.
marianne.cz
Info ikona
Plastové okapy mohou v zimě popraskat, ty kovové zase ničí koroze. Alespoň jednou za rok je proto zkontrolujte a vyčistěte. Foto: Lindab

Plastové okapy mohou v zimě popraskat, ty kovové zase ničí koroze. Alespoň jednou za rok je proto zkontrolujte a vyčistěte.

Porozhlédněte se i uvnitř

Do jarní prohlídky zahrňte také kontrolu hromosvodů a protisněhových zábran. U protisněhové ochrany nezapomeňte zkontrolovat uchycení, dotáhnout šrouby a poškozené komponenty vyměnit. Když už budete na půdě nebo v podkroví, důkladně celý prostor projděte a podívejte se, jestli někde nezatéká nebo jestli se na dřevěných krovech netvoří houba a plíseň. „Pokud prostor slouží například jako nezateplená půda, snadno zjistíte zatékání – projeví se jako vlhké mapy v prkenném bednění. To doporučuji zkontrolovat hlavně v místě komínu a střešních oken,“ dodává Marek Dítě.

Související články

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Poradna
Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Poradna
4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér

4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér