Střecha po zimě – co zkontrolovat a jak na to?
Letošní zima byla jak na houpačce. Sníh, teplo, pak pár dní deště a opět mrazy... co může takové počasí udělat s vaší střechou, komínem a okapy? Ať už doma nebo na chalupě, určitě byste se měli vydat na obhlídku! Protože pokud závady odhalíte hned, zabráníte rozsáhlejším škodám, ušetříte a navíc máte minimálně na další zimu zase klid.
Kontrolujte spíše okem, dbejte na bezpečnost
Kontrolu střechy a okapů doporučují odborníci každé jaro a ideálně ještě i na podzim. Nejdůležitější je při ptom dbát na vlastní bezpečnost – některá místa jsou hůře přístupná, například zkontrolovat oplechování komínu u střechy s velkým sklonem může být riskantní záležitost, kterou je lépe přenechat odborné firmě. Vy ale můžete celou střechu bezpečně prohlédnout ze střešního okna nebo půdního světlíku a rovnou zkontrolovat okenní těsnění, případně kvalitu nátěru. „Kromě celkového zhodnocení stavu střešní krytiny se na střeše zaměřte na oblast úžlabí a nároží. Tato místa jsou dost náchylná z důvodu použití řezaných tašek, které bývají dost často poškozeny sesuvem sněhu a ledu,“ radí Zdeněk Štofaňak ze společnosti HPI a dodává: „také je dobré prohlédnout komíny a odvětrávací otvory střechy a vikýře.“
Bezpečnost je na prvním místě. Na šikmé střechy rodinných domů se pro bezpečný pohyb při údržbě střechy montují stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy.
Vyčištěte cestu pro vodu
U střešních oken je třeba zejména prohlédnout, zda je v pořádku lemování. Pokud máte na střeše oplechování, například úžlabí, nezapomeňte u všech těchto prvků (pokud se k nim bezpečně dostanete) důkladně vyčistit vodní drážky, aby mohla voda správně odtékat. Důležitý je také okapový systém, okapy mohou být nejenom utržené, a le i jinak poškozené, případně ucpané nečistotami, které mohly na střeše zůstat ještě od podzimu. „U starších pozinkovaných okapů dejte pozor na korozi, u plastových okapů prověřte možné popraskání mrazem,“ radí Marek Dítě ze společnosti Lindab. Celkově je dobré zkontrolovat, zda nejsou pokroucené žlaby a svody, spoje jsou těsné a žlabové háky nejsou uvolněné. Toto se týká hlavně střech v horských a podhorských oblastech, kde jsou střechy s vyšším sklonem, které mohl poškodit sjíždějící sníh.
Plastové okapy mohou v zimě popraskat, ty kovové zase ničí koroze. Alespoň jednou za rok je proto zkontrolujte a vyčistěte.
Porozhlédněte se i uvnitř
Do jarní prohlídky zahrňte také kontrolu hromosvodů a protisněhových zábran. U protisněhové ochrany nezapomeňte zkontrolovat uchycení, dotáhnout šrouby a poškozené komponenty vyměnit. Když už budete na půdě nebo v podkroví, důkladně celý prostor projděte a podívejte se, jestli někde nezatéká nebo jestli se na dřevěných krovech netvoří houba a plíseň. „Pokud prostor slouží například jako nezateplená půda, snadno zjistíte zatékání – projeví se jako vlhké mapy v prkenném bednění. To doporučuji zkontrolovat hlavně v místě komínu a střešních oken,“ dodává Marek Dítě.