Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Z fádní městské terasy zelená oáza

Info ikona
Z fádní městské terasy zelená oáza

Vytvořte ideální místo odpočinku i uprostřed města. Přinášíme několik nápadů, jak zašlou terasu či balkon snadno znovu přivedete k životu.

Terezie Benoni | 5. 06. 2021

Méně je někdy více. K moderní a stylové terase postačí jen pár jednoduchých doplňků v jemných tónech. Zkuste sladit nábytek s dekami, polštářky a květináči ve stejných odstínech. Nad výběrem barev popřemýšlejte a volte pouze jeden, či dva tóny, které doplníte přírodními materiály. Malý prostor tak bude vypadat harmonicky a uklizeně. Světlejší barvy, jako bílá, světlá šedá nebo zelená, působí nejen svěže a útulně, ale také pomohou vaši terasu nebo balkon opticky zvětšit a v případě zastřešených balkonů i prosvětlit.

Jaký zvolit materiál?

Malý prostor městské terasy či balkonu je třeba lépe promýšlet, aby působil elegantně. K tomu pomůže, když zvolíte dominantní materiál, který určí celkové vyznění. Rozhodněte se proto, jestli vyberete nábytek kovový, či dřevěný. Umělý nábytek ať už plastový nebo z umělého ratanu je sice o něco trvanlivější, ale takovou parádu vám neudělá. Dřevěného ani kovového nábytku se bát nemusíte. Ačkoli se může po dvou sezónách zdát, že je zašlý, snadno ho opravíte a jeho krásu mu vrátíte. Když vás zvolená barevná kombinace omrzí, snadno ji můžete změnit. Pravidelná péče o nábytek z jakéhokoli materiálu výrazně prodlouží jeho životnost.

Když nábytek ztratí svou krásu

Dřevěný nábytek vlivem slunečních paprsků i povětrnostních podmínek časem zešedne. Dejte mu ale druhou šanci a dřevěné plochy vyčistěte účinným a rychlým přípravkem na čištění dřeva, např. Bondex Renovation. Naneste ho štětcem, nechte 15 minut působit, pak vydrhněte kartáčem ve směru vláken, následně opláchněte vodou a nechte povrch vyschnout. Díky tomu se dřevo projasní a znovu se mu vrátí jeho přirozená barva a vzhled. Jestli je starý nábytek, police nebo truhlíky už notně poškozený, pokuste se pomocí brusky povrch zbrousit až na zdravé dřevo. Současným trendem, který k nám dorazil ze Skandinávie, je natírat dřevěné prvky v exteriéru (i interiéru) bílými a šedými lazurami. Lazury zachovávají strukturu dřeva a zvýrazňují letokruhy. Bílá barva vaši terasu krásně rozsvítí a zelené rostliny v ní vyniknou. Bez okrasných rostlin by se žádná terasa ani balkon neobešly. Prostor nejen zútulní, ale zároveň ho ochlazují a slouží i jako ochrana před zvědavými pohledy sousedů. Pěstovat můžete bylinky do kuchyně nebo i takové, které odradí obtížný hmyz. Hitem je citronová tráva.

Kovový nábytek snadno zrenovujete

Židle nebo jiný kovový nábytek nejdříve očistěte a zbruste, poté je možné přetřít je všestrannou krycí barvu. Tu lze použít na dřevo, kov, ale třeba i beton, keramiku, sklo či plast. Aby barva výborně kryla, naneste ji ve 2 vrstvách v rozestupu 4 hodin. Pokud jste narazili na zkorodovaná místa, doporučujeme rez drátěným kartáčem mechanicky odstranit a pak použít antikorozní krycí barvu. I na menším prostoru oceníte ukládací box, který nepropustí vodu. Dají se do něj uschovat všechny plédy, deky, koberec i polštářky. Vše máte hezky po ruce, a přesto bleskurychle uklidíte, když se přižene nečekaná bouřka. Na co nesmíte zapomenout jsou lucerny, nebo světelné řetězy. Ty mohou být na baterie, napájené do zásuvky, nebo na solární energii.