Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Proměna herny na obývací pokoj za málo peněz, bez bourání a výrazných přesunů nábytku

Obývací pokoj v holešovickém činžáku se trochu minul účelem, kromě pohovky tam nebylo nic, co by lákalo k odpočinku, a tak sloužil spíše dětem na hraní. Designérce se za minimum peněz povedlo vytvořit prostor, který miluje celá rodina.

Terezie Benoni | 9. 02. 2023

Pražský byt Markéty a Gábora se nachází v domě, kde jsou krásné parkety, vysoké stropy a velká okna. I jejich obývák měl tedy všechna plus pro krásné a pohodové bydlení. Jenže interiér působil nezabydleně až chladně. Změnu odstartovala výrazná modrá tapeta, od níž se odpíchla barevnost nábytku i stylové ladění místnosti. Obývací pokoj má jednu výhodu i nevýhodu. Často bývá největší místností bytu, což může být slibné, na druhou stranu z něj lze bleskurychle udělat odkladiště všeho možného, co se jinam nevešlo. V případě obýváku Markéty a Gábora to byly hračky jejich tří dětí – Eszter, Áarona a Adama. Ty doslova tekly ze všech polic a po podlaze člověk musel běžet slalom, aby se o nějakou z nich nepřerazil. A jak už to tak v rodinách bývá, rodiče jen uklízejí a na nějaké zkrášlování prostě není energie a ani čas. Role zachránkyně útulného domácího krbu se chopila designérka Radka Vyplašilová, která sterilní bílou místnost zútulnila elegantní modrou tapetou s geometrickým vzorem. Díky ní získal pokoj úplně jinou atmosféru, a dokonce i kontrastní černá pohovka se najednou stala jeho přirozenou součástí. „Vzor tapety měl být nepravidelný, abstraktní. Tapetáři ji ale nalepili tak, že vypadá jako obrácená česká vlajka. Chybička se vloudila, ale mně i rodině se výsledek líbil, takže jsme se rozhodli ji tak ponechat,“ říká Radka.

Galerie: Z herny obývací pokoj
Mohlo by se vám líbit

Proměna dětského pokoje malého milovníka jeřábů

Celou místnost kompletně vyrobila společnost Devoto. Prostor se chlubí čistými a moderními liniemi zakončenými bílo-modrými pruhy na zadní stěně. Lepicí prvek je motiv jeřábů, který je nejprve zobrazen jako ilustrace, druhý je zde jako stojací lampa a třetí je vlastně funkční hračka.
marianne.cz

Některé omyly vedou ke geniálním řešením

Nové úložné prostory designérka vyřešila policovou skříní a dvěma skříňkami, které Gábor přetřel barvou na dřevo ve stejném odstínu, jako je tapeta. Nábytek tak opticky zaplul do místnosti. Skříňky Ivar z Ikea se přetíraly raz dva, ty jsou totiž k tomu přímo určené, zato vysoká almara u piana byla oříšek. „Manžel se s ní hrozně navztekal. Měla hladký, lesklý povrch a nás netrklo, že bychom ji měli nejdřív zbrousit, aby barva lépe chytala,“ vzpomíná Markéta. Nové kusy nábytku ukryly všechny hračky, v policích navíc dříme gramofon a počítač, z něhož dětem na protější zeď pouštějí rodiče projektorem pohádky. K původní pohovce přibyl pohodlný ušák a barevné pletené pufy, které dodaly místnosti měkkost a hravost. Radka chtěla kvůli dětem zachovat volný prostor, proto vybrala pouze malý lehký odkládací stolek, který se snadno kdykoli odsune pod okno nebo zpět do prostoru. Zajímavým doplňkem se stalo zrcadlo nad pianem, které této straně pokoje dodalo hloubku. Některé omyly vedou ke geniálním řešením. Gábor navrtal zrcadlo příliš vysoko, takže se v něm nikdo kromě něj neviděl. Na popud manželky ho snížil, ale otázkou bylo, co s nevzhlednými dírami po skobách. Designérka Radka vymyslela zavěsit nad zrcadlo bodovky, které koutku s klavírem dodaly útulnou atmosféru a navíc jsou praktické. Proměna Radky Vyplašilové je dechberoucí, přitom za málo peněz, bez bourání a výrazných přesunů nábytku.


TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: ROBERT TICHÝ

Mohlo by se vám líbit

Radikální proměna tmavé chodby ve flexibilní barevný prostor

Když se Jolana s Martinem nastěhovali do domu po Martinově mamince, museli předělat řadu věcí. Na svou novou podobu dlouho čekala i tmavá chodba s dlažbou, která vyšla z módy už dávno. Cílem proměny proto bylo velký vstupní prostor odlehčit, projasnit a uchopit tak, aby mohl dobře sloužit mladé rodině s dětmi.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?