Přejít k hlavnímu obsahu
Proměny

Šestičlenná rodina přestavěla normalizační montovanou dřevostavbu v moderní stavbu v alpském střihu

Venku se šlape na kole, doma to musí šlapat bez zbytečného výdeje energie. Přízemí je pro domácí, podkroví pro hosty. Stav utkání: Vítězství pro všechny.

Milují sport, přírodu, volnost a je jich hodně. Lucie je maminkou čtyř dětí a celá rodina i s tátou se do chalupy v Harrachově přestěhovala před třemi lety z domu v Rudné u Prahy. „Naše starší děti závodně lyžují, tak jsme si tady drželi 1 + kk jako nezbytné zázemí a pořád jsme přejížděli sem a tam. Pak nám známí nabídli k prodeji tuhle chalupu a my jsme se rozhodli udělat si v Krkonoších definitivní domov,“ říká Lucie. „Je nám tu hezky, já miluju hlavně zahradu za domem a taky pocit, že můžu kdykoli kamkoli děti vypustit – na kolo, skateboard, do školy, na trénink. Nemusím je vozit a mám o ně menší strach než v Rudné.“ Přestavbu si vzal pod křídla tým z Mooza Architecture: Klára Kuncová, Petra Kocourková a Štěpán Svejkovský. Bylo nutné mírně rozšířit půdorys chalupy. Ve spodní části zařídit plnohodnotné bydlení pro rodinu a v podkroví tři apartmány na pronájem. Oddělit vchod do domu pro domácí a hosty, aby měla rodina stále plné soukromí a změnit normalizační design montované dřevostavby na moderní chalupu lehce alpského střihu.

Galerie: Domov v horách
Mohlo by se vám líbit

Zdědili starou chatku po dědečkovi u Vranovské přehrady a přestavěli ji v moderní víkendové bydlení

Na začátku projektu bylo dědictví staré chatky po dědečkovi. Dnes na jejím místě stojí moderní chata, která je ukrytá v zeleni za spálenými modřínovými prkny a poskytuje překvapivě prostorný interiér.
marianne.cz

Dokonalé soukromí

„Střecha je z falcované plechové krytiny a venkovní dřevěné obložení nechává rodina přirozeně stárnout, což stavbě dodává na autentičnosti,“ pochvaluje si architektka Klára. Díky rozšíření půdorysu se podařilo i oddělit vchody: vstup po schůdkách náleží rodině, z druhé strany do přistavěné chodby vcházejí hosté. „Dostali jsme od rodiny zadání navrhnout stěnu, kam by se ukládaly knihy a dřevo. Nejdřív jsme byli trochu zaskočení, ale nakonec jsme problém vyřešili vestavnou kovovou příčku na míru, kde vedle sebe knihy i polena do krbu fungují, aniž by celkové vyznění bylo nějak násilné,“ popisuje Klára Kuncová. Dřevěný nábytek na míru v domě vyrobila firma Woodface.cz, obklady a dlažby jsou od Proceram.cz.


V ČEM JE PROMĚNA VÝJIMEČNÁ

„Chalupa stojí v řadě podobných více či méně rekonstruovaných domů podél potoka. Je to klasický okál z druhé poloviny minulého století. V ateliéru nás velmi bavilo – a tím je i celý projekt výjimečný –, že jsme mohli tvořit současný design, i když jde o chalupu v horách. Stavba neměla žádnou autentickou historii v podobě například starých dřevěných trámů, špaletových oken nebo kamenných zdí a majitelé si zde nepřáli vytvářet fiktivní tradici. Inspirovali jsme se jednoduše krásnými alpskými chalupami, které má rodina ráda. Exteriéru dominuje masivní dřevěný obklad bez barevného nátěru, kamenné podnoží a celkově spíš tlumená barevnost. Ve velkém souladu s vnějším pojetím domu je velmi jednoduše pojatý, moderní interiér s čistými liniemi.“
PETRA KOCOURKOVÁ, ARCHITEKTKA

PLÁNY, MOŽNOSTI, NÁPADY

„Musím říct, že na řešení exteriéru i vnitřních dispozic jsme se s rodinou shodli na první dobrou. Ani rozsah prací nebyl otázkou, chalupa nevyhovovala dnešním stavebně technickým požadavkům, bylo třeba udělat novou tepelnou izolaci, střechu, okna a přizpůsobit vnitřní dispozice. Výsledek je následující: v suterénu je malé spa a technické zázemí, v prvním nadzemním podlaží bydlí rodina a v podkroví jsou tři apartmány: z každého z nich vedou schůdky do vlastní spací kóje pod střechou. V původních návrzích jsme například měli výraznější barevné vyznění či více dřeva v ubytovacích prostorách. Ale výsledek se nám i bez těchto drobností moc líbí, je to čisté, jednoduché a hlavně praktické. Chápu, že Lucie se čtyřmi dětmi nebude leštit ani turistické známky, ani vázičky na policích.“
ŠTĚPÁN SVEJKOVSKÝ, ARCHITEKT, MOOZA-ARCH.CZ

Čtěte také: Do proměny chaty ze 70. let se pustili manželé s malým dítětem a napjatým rozpočtem

Cílem proměny byla hlavně změna dispozice tak, aby majitelům přinesla víc prostoru. Původně byly kuchyň i koupelna ve stísněných podmínkách, zdaleka nevyhovovaly současným požadavkům. Nově nabízejí komfort a pohodlí pro celou rodinu.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Proměny
Fascinující proměna venkovského domu, který potřeboval pro rodinné potřeby zrekonstruovat od podlahy

Fascinující proměna venkovského domu, který potřeboval pro rodinné potřeby zrekonstruovat od podlahy

Proměny
Velká proměna malého pokoje: Prostor pro hry, učení a sestry, co se mají rády

Velká proměna malého pokoje: Prostor pro hry, učení a sestry, co se mají rády

Proměny
Lucie se po letech vrátila do rodného bytu: Inspirujte se dokonalou proměnou a zjistěte, jak byla rekonstrukce náročná

Lucie se po letech vrátila do rodného bytu: Inspirujte se dokonalou proměnou a zjistěte, jak byla rekonstrukce náročná

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst únorovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst únorovou Marianne

×
  • 1 003 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ SE SLEVOU 30 % + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ SE SLEVOU 30 % + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit