Přejít k hlavnímu obsahu
Soutěže

Zašijte se s vyšíváním

Zašívárna pořádá pravidelné workshopy. 

Soutěž ukončena. Jména výherců: Daniela Ryšavá a Denisa Toufarová. Gratulujeme!

Vyšijte si obrázek na zeď, dekorativní polštář, brož na tričko nebo ozdobu na tašku. Pomůže vám s tím Hanka a Šárka, které stojí za novou značkou Zašívárna.

Terezie Benoni | 26. 03. 2020

Kdo za projektem stojí?

Jsme dvě holky z Brna, Hanka a Šárka, které baví, když jim pod rukama vznikají věci, které si mohou osahat. Celé dny v práci sedíme u počítače, zíráme do obrazovek a boucháme písmenka do klávesnice nebo si vaříme hlavy s telefonem u ucha. A když přijdeme domů, vyšíváme, šijeme, kreslíme… Známe se z Fakulty sociálních studií v Brně, kde Hanka studovala žurnalistiku a Šárka sociologii. K vyšívání jsme se dostaly různě - Hanku učila vyšívat její maminka, Šárka vystudovala SPŠ Textilní, obor Krajkářská a vyšívačská tvorba. Nutno podotknout, že tento obor dnes již neexistuje. Obě dvě působíme v marketingu - Šárka jako kreativec a produkční, Hanka navrhuje marketingové strategie.

Kde vznikl nápad na Zašívárnu?

Jednou jsme seděly společně u kávy a říkaly si, že by bylo super dělat něco, co by vycházelo z nás samotných a současně mělo nějakých obchodní model. Zároveň jsme nezávisle na sobě nějakou dobu předtím znovuobjevily vyšívání a hodně nás bavilo si vymýšlet nové vzory. A tak vznikl nápad založit si e-shop s materiály na vyšívání, který by byl zároveň propojený s blogem o ručních pracech. A který by měl i nějaký sociální přesah a umožnil zapojit i další lidi, protože čisté komerce jsme měly z práce obě dost. A tak jsme vymyslely Zašívárnu a koncept vyšívacících babiček.

Hanka s Šárkou chtěly vytvořit nějaký projekt, co by je těšil, zároveň pro ně byl důležitý i sociální přesah. 

Hanka s Šárkou chtěly vytvořit nějaký projekt, co by je těšil, zároveň pro ně byl důležitý i sociální přesah. 
 

Kde se vzal nápad na vyšívací babičky?

Na ideu vyšívacích babiček nás přivedl náhodou jeden náš kamarád. Díval se na naše vzory a najednou řekl: a co když neumím vyšívat, ale ten vyšívaný polštář bych moc chtěl? Tak jsme začaly přemýšlet, jak bychom mohly nabízet i výšivky na zakázku a neomezovat se přitom naší vlastní vyšívací kapacitou. Jako ideální nás napadly právě seniorky, které často umí velmi dobře vyšívat, ale nikdo z jejich okolí už dnes o další vyšívané dečky nestojí. V tu chvíli nám celý projekt začal dávat opravdu smysl - nedělat něco jen pro vlastní potěchu a zisk, ale i pro druhé. 

Kdo pro vás šije?

V nabídce hotových produktů máme momentálně vyšívané lněné a keprové povlaky na polštáře - ty pro nás šije vyšívací babička Ilona z Brna. V loňském roce jsme se naplno pustily do šití vlastního oblečení - zatím jsme vyladily střihy na dámská trička a delší košile. Skoro rok nám trvalo, než jsme našly šikovnou švadlenu, s jejíž prací bychom byly spokojené a která by zvládla i trochu náročnější střihy. Proto jsme rády, že jsme na takovou natrefily a můžeme se do šití oblečení opravdu opřít.

Polštáře si můžeme pořídit hotové, nebo se zúčastnit workshopu, kde se vyšívat naučíme a odneseme si hotový produkt. 

Polštáře si můžeme pořídit hotové, nebo se zúčastnit workshopu, kde se vyšívat naučíme a odneseme si hotový produkt. 

Co si u vás můžeme pořídit?

Všechno, co vytváříme, si může kdokoliv vytvořit také – v našem e-shopu si mohou zájemci pořídit tvořicí sady, které kromě vzoru a podrobného návodu obsahují také veškeré potřeby, které ke svému tvoření potřebují. A pokud se někomu přece jen nechce vyšívat, ale líbí se mu nějaký náš vzor, můžeme mu ho vytvořit. Čím dál tím častěji děláme také výšivky na zakázku podle konkrétního přání zákazníka.

V loňském roce jsme vydaly u nakladatelství Albatros knížku Moderní vyšívaní ze Zašívárny, do které jsme shrnuly všechny své dosavadní znalosti o ruční výšivce. Knížka slouží také jako pracovní sešit - jsou v ní podrobné nákresy několika vyšívacích technik a vzory v měřítku 1:1 určené k překreslení. Zájemci si knížkou můžou pořídit u nás v e-shopu (kde nabízíme také zvýhodněné balíčky knížka + vyšívací sada) a nebo si pro ni přijít osobně do naší brněnské dílny. A v neposlední řadě jsme také začaly šít vlastní oblečení a interiérové doplňky, které samozřejmě doplňujeme ruční výšivkou.

V loňském roce vyšla u nakladatelství Albatros knížka Moderní vyšívaní ze Zašívárny

V loňském roce vyšla u nakladatelství Albatros knížka Moderní vyšívaní ze Zašívárny, ve které jsou podrobné nákresy několika vyšívacích technik a vzory v měřítku 1:1 určené k překreslení. 

Můžeme se do vyšívání pustit, i když jsme úplní nováčci?

Máme vyzkoušené, že s naší vyšívací sadou zvládne první stehy i úplný začátečník. Přesvědčujeme se o tom i na workshopech, které několikrát do měsíce pořádáme. Často k nám chodí lidé výšivkou nepolíbení a pak nám posílají fotky svých dokončených výšivek.
Výšivka je velmi svobodná a kreativní technika, se kterou se dá při troše fantazie krásně experimentovat. Navíc k jejímu zvládnutí potřebujete jen udržet jehlu v ruce.
 

Výšivky vypadají dobře na tričkách, sluší taškám i polštářům, zajímavě vypadají i vyšité obrázky na zdi. 

Výšivky vypadají dobře na tričkách, sluší taškám i polštářům, zajímavě vypadají i vyšité obrázky na zdi. 

Co když si chceme výšivku pořídit, ale jsme nemocní?

Náš e-shop funguje i v době karantény, takže všichni, co jsou zavření doma, si můžou nějakou vyšívací sadu u nás objednat. V sadě je vše, co k vyšití daného vzoru člověk potřebuje, takže i během nemoci může trávit čas v posteli vyšíváním.

Máte ještě nějaké další nápady?

Nápadů máme spoustu, ale horší to už je s časem na jejich realizaci. Chtěly bychom zkusit prorazit na zahraniční trh, tak teď překládáme návody a instrukce do angličtiny a uvidíme, jak se nám vše podaří.

Třeba takovou lišku si můžete vyšít pomocí vyšívací sady Zsšívárna. 

Třeba takovou lišku si můžete vyšít pomocí vyšívací sady Zašívárna. 

Soutěžte s námi o 2 vyšívací sady od Zašívárny! Výherce vyhlásíme 15. 4. 2020.

 

Zašívárna
Zašívárna
Zašívárna
Zašívárna

Foto: Zašívárna, David Konečný