Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Vaření bez kompromisů

Vítěznou kuchyň, kterou výhercům věnovaly firmy JN Interier a Whirlpool ČR, jsme instalovali ve starobylém kamenném domě za Prahou.

Redakce Marianne | 19. 09. 2012

Interiérová designérka: Zuzana Bernasovská

Nákupní košík

ROZPOČET: 228 000 Kč

Kuchyň JN Interier: 116 108 Kč
Spotřebiče Bauknecht: 127 940 Kč
Židle: 28 920 Kč
Lustr: 7 329 Kč
Celkem: 280 297 Kč

Nádobí, ubrusy a doplňky
Dekorace celkem: 12 075 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 292 372 Kč

V čem byl problém

Vybavení pocházelo z chalupářských pobytů rodičů našich výherců v sedmdesátých letech. Pro trvalé bydlení nestačilo. Trouba ve starém sporáku byla doslova nebezpečná.

Vše o prostoru

Kuchyň v kamenném domě je velká 25 m², má dřevěnou prkennou podlahu, staré omítky a klasicky nerovné zdi. Dá se odtud vyjít rovnou do zahrady, ale vedou sem i dveře ze vstupní síně a z obýváku.

Naše řešení

Po nutném okopání obkladů, srovnání zdi a přeštukování jsme nainstalovali podobně situovanou kuchyň s novými spotřebiči, končící opět pracovním stolem pod oknem.

Výsledný efekt

Kuchyň teď přesně odpovídá potřebám rodiny se dvěma malými dětmi, která se rozhodla trvale žít na venkově.

Barevná paleta pokoje

K přírodní barvě dřevěné podlahy hezky ladí dřevěná bílá dvířka a neutrální pracovní deska z imitace betonu. Vše se odráží od svěží zelené stěny.

Výmalba

Barva na stěně za sestavou je zelený Primalex S 1515-G60Y.

Rackovi patří k těm, kdo se rozhodli s malými dětmi odejít z Prahy na venkov a dopřát jim svobodné dětství uprostřed přírody. Vzhledem k tomu, že měli k dispozici rodinné víkendové sídlo, byla volba jednoduchá – starý kamenný dům obklopený zahradami se zdál pro romantický odchod z města ideální.

Jenže s přechodem z víkendového režimu na každodenní najednou začaly vystupovat na povrch provozní problémy, které by jinak možná ani nebylo nutné řešit. „Netěsnící okna, částečně nepodsklepená a neodizolovaná podlaha, provizorně vyskládaná kuchyň ze všeho, co dům dal… najednou se na nás začaly valit problémy, které bylo třeba řešit buď hned, nebo aspoň co nejrychleji,“ vzpomíná Gabriela.

Z jejího dopisu čišela na jedné straně beznaděj: na pořadu dne jsou důležitější věci a peněz není nezbyt… (dostavba ložnice, nová střecha, vybudování žumpy, no a pak už děti budou potřebovat pokojíček…), na druhé straně taky optimismus a statečnost: „No máme a budeme mít stále co dělat a to je dobře. A naši kuchyň máme i přes to všecko moc rádi, protože to je úžasný prostor, a když ne teď, tak jednoho dne určitě dojde k proměně, protože jí bude moc slušet, a o to víc pak vynikne její půvab…“

Když jsem ji navštívila v den, kdy se nová kuchyň fotila do této reportáže, zdálo se mi, že ještě pořád nemůže uvěřit tomu, co se jí přihodilo. Díky výhře v naší soutěži se jejich život na samotě převrátil naruby: „Zpočátku jsme plánovali, že příprava pro instalaci kuchyně proběhne během čtrnáct dnů, ale nakonec se to protáhlo na dva měsíce. Nejdřív muž vykopal původní obklady, to bylo během deseti minut, a pak i celou zeď až na cihlu, protože bylo třeba udělat nové rozvody elektriky, vody, a odpady – pro všechny ty spotřebiče. Pak začal bourat – šlicy ve zdi pro rozvody, velká díra pro digestoř, no a pak už přišel soused elektrikář, můj tatínek instalatér a kamarád zedník, a postupně se na tom všichni vystřídali samozřejmě za asistence mého muže.“

Během rekonstrukce se Gabriela s vařením přesunula do vstupní haly, kde stojí zrenovovaná kachlová kamna. Dokud byla zima, vařila tedy na nich, pak posloužila půjčená elektrická plotýnka. „Nejvíc jsem se těšila na novou troubu,“ vzpomíná teď. "Ta ve starém sporáku byla už životu nebezpečná a v kachlových kamnech jsem koláč nikdy netrefila správně – přitom nejraději dělám zapékaná jídla.“ S novou výbavou přišly do kuchyně hluboké zásuvky, praktické skříně, do nichž se všechno vejde, a sofistikované spotřebiče. „Spolupráce s indukční varnou deskou vás vyloženě posune o level výš,“ usmívá se Gabriela. „Taky jsme neměli mikrovlnku! V místním krámku jsme dokonce vzbudili úžas, když jsme si chtěli koupit popcorn a ukázalo se, že něco tak samozřejmého nemáme, tak i to je už teď napraveno,“ dodává.

Řekli o proměně

Designérka Lenka Hlaváčová: „Považovala jsem za důležité, aby výsledná podoba kuchyně, která je velice moderní a jsou v ní špičkové moderní spotřebiče, pořád zůstala stylově blízká celému domu. Proto jsem volila materiály s rustikálním povrchem – bělený dub a šedý americký ořech. Dobře si rozumějí s parádní původní prkennou podlahou."

Eva Jirotková: „Stále nemohu uvěřit, že se to přihodilo právě nám, nějaké soutěže jsem se zúčastnila poprvé. Měla jsem trochu obavy z množství nerezu – spotřebiče, velká plocha místo obkladů a pracovní deska z imitace betonu – ale musím říct, že máme nejkrásnější kuchyň široko daleko. A ještě jeden tip: dejte na rady designérek. Ony vážně vědí…"

Jak na to

  • Při tak velké investici nepřipusťte žádné kompromisy. Nelitujte námahy a investice do nové omítky a srovnaných zdí. Toužíte-li po výkonné digestoři, vybourejte pro ni otvor pro odtah vzduchu ven, aby měla opravdu smysl.
  • Respektujte styl svého domova a snažte se vizuálně kuchyň přizpůsobit. V kamenném domě bude dobře vypadat linka v přírodních barvách. Pracovní plocha z imitace betonu tu bude působit přirozeně, a navíc na ní není vidět žádná nečistota.
  • Pokud jste byli zvyklí na určitou dispozici kuchyně a nemáte problém s prostorem, zachovejte ji i nadále, lépe si zvyknete.

Kuchyň věnovali

  • Kuchyňská sestava Nábytkové studio JN Interier věnovalo kuchyňskou sestavu. S montážemi kuchyní má velké zkušenosti a kromě toho nabízí i spoustu nových materiálů. Lamina v podobě běleného dubu, plechu nebo betonu tak dávají možnost navrhnout opravdu osobitou sestavu pro každý prostor.
  • Spotřebiče Společnost Whirlpool ČR věnovala do soutěže spotřebiče Bauknecht, což je špičková německá značka, kterou tato firma vedle svých spotřebičů také zastupuje na českém trhu a touto cestou ji chtěla představit našim čtenářům…
Vaření bez kompromisů