Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Houby jako zdroj módní inspirace?

Češi, mám pro vás skvělou zprávu. Houby se staly světovým fenoménem nejen v gastronomii a holistické medicíně, ale také v módním průmyslu.

Nga Luongová | 23. 04. 2021

Z talířů až do šatníků

Při pomyšlení na houby si jako první věc představím les, chalupu a českou kuchyni. Nikdy mě však nenapadlo, že se houby stanou velkým tématem roku. Tento mysteriózní organismus všelijakých barev a tvarů se stal inspirací pro řadu lidí. Modelka Bella Hadid si ke svým narozeninám nadělila nehty se vzorem hub, které si nechala namalovat u japonské umělkyně Mei Kawajiri. Motiv muchomůrek se v kolekcích Jonathana Andersona objevuje již od roku 2016 (malůvka na kožené bundě od Loewe), letošním hitem je pánská mikina s kapucí a výrazným potiskem v animovaném stylu. Pro futuristickou návrhářku Iris Van Herpen symbolizují houby cyklus života, několik haute couture kolekcí věnovala právě jim. Na světě existuje přes 150 tisíc druhů hub a každým rokem se objevují další, zajímavější podoby. Není tedy divu, že vznikají instagramové účty, které oslavují krásu těchto organismů.

Mohlo by se vám líbit

Proč si tolik idealizujeme Pařížanky?

Deset tipů, jak vypadat jako pravá Francouzka, v tomto článku nenajdete. Ale pokud vás zajímá, proč jsou všichni posedlí pařížskou estetikou, čtěte dál.
marianne.cz

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Moderní čínská medicína používá k léčbě pacientů současné lékařské metody spolu s tradicí ověřenými bylinkami a houbami. Před nedávnem se s mediciálními houbami roztrhl pytel, v každém druhém biohackerském článku o nich nechybí zmínka a má to rozhodně svůj důvod. Co o nich tvrdí vědecké studie? Širokospektrální houba Reishi slouží na podporu imunity, Chaga proti depresi, Lion’s mane je proti stresu a Cordyceps posiluje funkci orgánů. Můžeme na ně narazit ve formě léků a dokonce v některých beauty produktech. Nesmíme také opomenout lysohlávky (nebo-li ''houbičky''), známé jako halucinogenní drogy, které zažily svůj boom na počátku 60. let. Psychedelické stavy po konzumaci této nebezpečné drogy dodnes inspirují mnoho různých umělců. V módním světě vznikají pestrobarevné kousky, batikované a fantazijní vzory, které jsme viděli třeba u Prady nebo Louis Vuitton.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Zázračná příroda

Udržitelnost dnes při tvorbě designu hraje důležitou roli. V laboratořích vznikají nové materiály, které jsou buď směsicí syntetických polymerů, nebo produkty matky přírody, jako jsou například houby. Britská návrhářka Stella McCartney se spojila s firmou Bolt Threads a společně vytvořili speciální materiál z podhoubí (mushroom leather), z něhož nechala vyrobit ikonickou kabelku Falabella. Mylo™️ má podobné vlastnosti jako kůže, až na to, že je biologicky odbouratelná a její výroba je cruelty free a mnohonásobně ekologičtější.

Další značka, která se pokouší o šetrnější řešení do budoucna je Hermès. Specializuje se na výrobu kožených výrobků více než jedno století. Pro mnohé z nás je překvapivé, že módní dům navázal spolupráci s kalifornskou laboratoří MycoWorks, která vyvinula kůži z houbového mycelia, na jejiž výrobu se podobě jako u Mylo™️ spotřebuje výrazně méně vody. Nadměrná produkce methanu při chovu krav je navíc pro životní prostředí větší hrozbou než oxid uhličitý ze spalovacích motorů. Na konci toho roku si můžete od Hermès zakoupit první veganský prototyp, jimž se stalo cestovní zavazadlo Victoria. Otázkou ovšem je, zda lze věřit firmě vyrábějící kabelky z jehněčí, pštrosí či krokodýlí kůže? Můžeme se dočkat Birkin bag za přijatelnější cenu? Odpovědi na tyto otázky získáme pravděpodobně až za pár let.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Nekonečný zdroj inspirace

Existuje řada důvodů, proč jsou houby budoucnost pro celé lidstvo. Nemusíte je mít zrovna rádi ve vašem žaludku, ale návrháři společně s vědci vymýšlí způsoby, jak byly mohly být stravitelnější pro všechny lidi – ve formě oblečení a módních doplňků.

Veganské materiály (nemluvím zde o tzv. veganském plastu) jsou podle mě stále ve vývoji, ale pevně věřím, že se brzy dočkáme toho, že budeme běžně nacházet na štendrech oblečení z alternativních látek. Houby jsou vážně super. A potvrdí vám to také zahraniční influenceři z Instagramu, kteří si pořizují domů rozkošné retro stolní lampy ve tvaru houby ze sklenářského městečka Murano. Jak vidíte, tento trend zažívá svůj úspěch i v interiérovým designu.

Ve světě floristiky se rovněž stávají houby součástí květinových pukétů a musím říct, že je to báječný nápad. Pokud vás po dočtení toho článku začala fascinovat mykologie, doporučuji sledovat IG profil Mushroom People, kde narazíte na výběr kreativních obrázků a fotografií, které vám které vám zaručeně vylepší den.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Módní značky prodávají životní styl. Umění nebo póza?

Vzhledem k tomu, že lidé kvůli pandemii tráví více času doma, poptávka po doplňcích do domácnosti výrazně vzrostla. Módní domy okamžitě zareagovaly na současnou situaci a do svého portfolia zařadily předměty každodenního života.
marianne.cz

Související články

Móda
Konec tichého luxusu: Přetvořte svou kabelku ve stylu Jane Birkin a dejte jí osobitý vzhled

Konec tichého luxusu: Přetvořte svou kabelku ve stylu Jane Birkin a dejte jí osobitý vzhled

Móda
Moravská tradice dobývá USA: Designérka Pavlína Hosnedlová pod značkou Funky Bob šije oblečení ze starých ubrusů

Moravská tradice dobývá USA: Designérka Pavlína Hosnedlová pod značkou Funky Bob šije oblečení ze starých ubrusů

Móda
Stylové outfity z 90. let, ve kterých v létě 2024 zazáříte. Inspirujte se tím nejlepším, co nám tehdejší doba dala

Stylové outfity z 90. let, ve kterých v létě 2024 zazáříte. Inspirujte se tím nejlepším, co nám tehdejší doba dala

Móda
Hledáte ideální sportovní outfit na léto? Máme tipy, kde sehnat nejlepší top, šortky i tenisky

Hledáte ideální sportovní outfit na léto? Máme tipy, kde sehnat nejlepší top, šortky i tenisky