Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Nesmrtelný styl Lady Di

Princezna z Walesu si nás nezískala nejen svým velkým srdcem, ale také módním vkusem, který inspiruje i současnou generaci. Jakým způsobem si můžeme osvojit její styl?

Nga Luongová | 12. 04. 2021

Oblečení podtrhuje osobnost

70. a 80. léta představovaly pro Velkou Británii období vzniku nových hudebních žánrů, liberalizaci a svobodou v oblékání navázala na 60. léta, kdy hippie hnutí zažilo svůj vrchol popularity. V roce 1977 se Diana Spencer poprvé setkala s princem Charlesem, který byl tehdy ve vztahu s její starší sestrou Sarah. Mladičké Dianě bylo šestnáct a jemu devětadvacet let. Na začátku vztahu s princem nosívala pestrobarevné oblečení s velmi hravými detaily, jako jsou maxi límečky nebo nabírané rukávy, které odrážely její mladý a rebelský charakter. Podobné tendence se odrážely i ve výběru velmi netradičních svatebních šatů. Mnoho lidí její volbu zkritizovalo, neboť když před obřadem vystoupila z kočáru, bylo ze všech úhlů vidět, jak moc byly šaty zmačkané. Tato princeznovská róba inspirovala studio Disney, jejichž nadýchané šaty pro Popelku nebo Sněhurku se nám vryly do paměti a naučily nás snít. Po sňatku začala Diana přitahovat značnou pozornost veřejnosti, a proto bylo pochopitelné, že na ni za každým rohem číhali paparazzi. Její fotografie zaplavovaly i zahraniční média a ženy chodívaly s jejím portrétem do kadeřnických salónů, aby si nechaly na hlavě vytvořit krátký sestřih podle jejich idolu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

21 zajímavostí o princezně Dianě

Co jste o ní ještě nevěděli?
marianne.cz

Sporty chic

Sloane Ranger je anglický termín, který stereotypně definuje styl oblékání střední a vyšší společenské třídy, která tehdy obsazovala západní část Londýna a nejčastěji se spojuje se sedmdesátkovým stylem Lady Di. Součástí Sloane Ranger outfitů jsou pletené svetry, kardigany, výrazné límečky, hedvábné šátky Hermès, perlové náhrdelníky nebo Gucci mokasíny. Narozdíl od svých vrstevníků dokázala Diana osvěžit svůj look sportovními kousky: baseballovou bundou, mikinou s potiskem nebo cyklistickými šortkami, které se nedávno vrátily do ulic. Vše vždy citlivě zkombinovala s elegantními doplňky. Pokud vás inspiruje Dianin nadčasový look, ale chcete zapadnout do dnešní doby, doporučuju sledovat instagramový profil influencerky Camille Charriere. Nebo bohatě stačí, když váš karanténní teplákový outfit doplníte kabelkou Lady Dior a bílými teniskami od značky Superga.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Girlboss moment

Konec 80. let znamenal pro princeznu z Walesu také konec volánků a nadýchaných šatiček. Uvědomila si, že v těchto modelech působí na ostatní spíš jako křehká a nevinná žena. Toužila po tom, aby ji celosvětová média začala brát vážněji, s větším respektem, a proto si později osvojuje pánské střihy, podobně jako revoluční návrhářka Gabrielle Chanel ve 20. letech. Začne nosit elegantní slim fit uniformy, saka se širokými rameny, která jsou zkombinovaná buď s kalhotami nebo pouzdrovou sukní. V jejím šatníku však nechyběly ženštější kousky, třeba lichotivé koktejlové šaty bez ramínek. V jednoduchosti je krása, ale čas od času je osvobozující vystoupit ze své komfortní zóny a přivést si do života něco zcela nového.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Ikonické malé černé

Každý by měl mít ve svém šatníku malé černé, ve kterých se bude vždy cítit sebevědomě. Stejně jako Diana, jejíž ikonické šaty pomsty (Revenge Dress) byly reakcí na Charlesovo veřejné přiznání milostné aféry s Camillou Parker Bowles. Chtěla dát světu najevo, že je silná a nezávislá žena, a že jí nikdo nebude diktovat, jak se má chovat nebo co má se sebou dělat. Šaty byly nepřímou pomstou britské královské rodině, neboť členové měli zakázáno nosit černou barvu mimo smuteční události. Samozřejmě proti striktnímu královskému protokolu byla i krátká délka šatů. Aby nedocházelo k faux-pas, tak si královská rodina najímá módní odborníky, kteří důkladně promýšlejí jejich outfity ještě předtím, než se v nich objeví na veřejnosti.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Dobré srdce sluší všem

Nezapomeňme na to, že se princezna Diana dlouhá léta věnovala filantropii. Při setkání s dětmi v nemocnicích si dávala pozor, aby měla na sobě praktický outfit, bez klobouků a jiných doplňků a zbytečně neupoutávala pozornost a působila přístupněji. Později v roce 1990 nechala vydražit 79 šatů (včetně černých šatů pomsty za 65 tisíc dolarů), jejichž výtěžek věnovala nadacím bojujících proti rakovině a AIDS. Péče o ostatní a šíření dobra bylo jejím životním posláním, ale mnohdy velké srdce zastínilo i její vlastní potřeby. Barevné televizní vysílání se sice do domácností rozšířilo během 70. let, ale upřímný rozhovor s Dianou tolik neznáme. Po Dianě nám však zůstaly stovky fotografií outfitů, skrze které komunikovala se širokou veřejností. Díky nim můžeme vyprávět našim dětem a vnoučatům inspirativní příběh o princezně, která se nebála jít proti proudu.

Mohlo by se vám líbit

10 důkazů, že princezna Diana byla skvělou matkou

Princezna lidu, módní ikona i milující matka. Princezna Diana by dnes oslavila 59. narozeniny, a my si troufáme tvrdit, že by narozeninový dort krájela v obklopení svých synů Harryho a Williama. Nahlédněme proto do minulosti, a připomeňme si, jak skvělou matkou Lady Di byla.
marianne.cz

Související články

Móda
Letní trendy 2024: Milované i nenáviděné kalhoty se vracejí. Poradíme vám, jaký typ si letos pořídit

Letní trendy 2024: Milované i nenáviděné kalhoty se vracejí. Poradíme vám, jaký typ si letos pořídit

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Móda
Ani krátké ani dlouhé: Trendem pro léto 2024 jsou bermudy. Víme, jak je nosit, aby vám nezkracovaly nohy

Ani krátké ani dlouhé: Trendem pro léto 2024 jsou bermudy. Víme, jak je nosit, aby vám nezkracovaly nohy

Móda
Nečekaný trend pro léto 2024: Do módy se vrací šperk, který milovaly naše babičky

Nečekaný trend pro léto 2024: Do módy se vrací šperk, který milovaly naše babičky