Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Správně zvolená kombinace barev dokáže člověku dodat sebevědomí. Jak najít tu svou?

Sebevědomí je něco, co čas od času řeší každá z nás. A ačkoliv vychází z našeho vnitřního pocitu, náš zevnějšek nás může výrazně ovlivnit. S tím obvykle pomáhají i barvy, které jsou základními prvky módy. Každý si přitom musí najít takovou barevnou kombinaci, ve které se bude cítit dobře.

Tereza Čaladi | 29. 04. 2023

Ačkoliv si srdce všech získala loňský podzim Wednesday Addams, která je milovnice černé a odmítá nosit jakékoliv barvy, věřte, že v nich jisté kouzlo je. Mimo jiné dokáží člověku dodat sebevědomí.

Jistě znáte základní barvy a jejich významy. Žlutá značí optimismus, bílá čistotu, modrá klid a podobně. Ve skutečnosti ale existuje okolo 17 000 různých barev a každá má na jiného člověka odlišný vliv. Každý k nim má totiž odlišné emoční vazby, které vznikají už v dětství. Mimo jiné je ovlivňuje i pohlaví, věk a kultura. Barvy mají významný vliv na naši náladu, emoce a chování. Rovněž porozumění psychologickým účinkům barev nám pomáhá se správně rozhodovat a zlepšit naše emocionální a duševní stavy. Obzvláště v módě či v interiérovém designu může mít správné zvolení barev pozitivní účinek na to, jak se cítíme,“ říká psycholožka Markéta Švamberk Šauerová.

Barevnost oblečení, vhodně zvolená kombinace a celkový design vytváří vaše osobité módní já. Správně zvolený šatník dokáže ušetřit čas a posílit sebevědomí, což zdůrazňuje na svém barevném workshopu módní koučka, návrhářka a stylistka Kamila Vodochodská.

Často si ani neuvědomujeme, jak významnou roli barvy v životě hrají. Tvoří silná kontrastní či harmonická spojení a jsou nositelkami neustálého sdělení pro nás samotné i okolí. Toto vyzdvihuje i nová kampaň značky Orbit s názvem Colorfidence, která letos představuje nový look obalů. Iniciativa poukazuje na to, jak mocným nástrojem jsou barvy v módě a jak mohou ovlivnit to, jak se cítíme a jaký dojem vytváříme na ostatní. Povzbuzuje nás k sebevědomému nošení barev a vyjádření vlastního já,” vysvětluje.

Mohlo by se vám líbit

To nejlepší z jarní módy: Hitem budou odvážné průsvitné modely i oblečení jako pro panenky

Jaro je tady a s ním i nové módní trendy. V čem letos zazáříte, co je největším hitem sezóny? Vybrat si budete moci hned ze dvou směrů. Je jen na vás, zda vsadíte na odvážné modely odhalující kůži, nebo raději na panenkovské romantické outfity. Také se dozvíte, jaké jsou nejstylovější módní doplňky a barvy tohoto jara.
marianne.cz

Jak najít ty barvy, ve kterých se budete cítit dobře

Při vybírání barev, které k vám půjdou, je potřeba zvážit barvu vašich vlasů, očí a aktuální tón pleti (dle opálení). Podle Kamily Vodochodské by se ale ve vašem oblečení mělo odrážet i to, jak se cítíte. Člověk se jinak oblékal před dětmi, po dětech, v období radosti, smutku, když se cítí ve stresu, dle míry únavy a podobně. Jeho styl se tak vyvíjí nejen podle současných trendů, ale odráží se v něm i to, jak je zrovna naladěný. A to se týká z velké části i barev. Módní koučka doporučuje provést následující tři kroky k docílení toho, v jakých barvách se budete aktuálně cítit dobře a dodají vám sebevědomí.

1. Najděte co nejvíce barev. Optimálně vyrazte na nějaké místo do přírody, kde se to jimi jen hemží. A nemusíte se dívat jen po klasikách, jako je zelená, modrá, či hnědá, ale i po těch jako jsou vanilková, béžová a podobně. Vnímejte různé odstíny a intenzitu barev. To vše vám může být inspirací. Nakonec vyberte ty, které ve vás probudí pozitivní emoce bez racionálního hodnocení.

2. Potom si vyberte svoje tři hlavní barvy, které se vám líbí. Mohou to být i různé odstíny jedné barvy. Každopádně se jedná o barvy, ze kterých můžete vybírat hlavní odstíny vašeho oblečení a kombinovat je k sobě.

3. Najděte si jednu barvu pro detail. Nakonec zvolte jednu barvu, kterou můžete váš outfit oživit. Může to být třeba žlutý vnitřek květu, či cokoliv, co vás zaujme. Když tuto barvu potom využijete na šperk, šátek, kabelku, boty, oživíte tak základní barvy něčím netradičním. Doplňky totiž tvoří až 80 % celkového stylového vyznění outfitu a dodávají vzhledu onu potřebnou vzpruhu.

Mohlo by se vám líbit

Viva Magenta! Jak nosit barvu roku 2023?

Dáváte si novoroční předsevzetí? Co třeba přidat trochu více barev do líčení i šatníku? Ideálním adeptem je Viva Magenta, odstín letošního roku, který každoročně vyhlašuje Pantone Color Institute.
marianne.cz

Jak barvy v šatníku kombinovat

Kombinování barev je umění, díky kterému můžete zlepšit celkový vzhled. Klíčové je vybírat ty, ke kterým máte vztah, a mít základ šatníku takový, ze kterého se kousky jednoduše skládají. „Barevná kombinatorika není dovednost, se kterou se každý z nás rodí. Mnoho z nás ale ze strachu zůstává u klasických kombinací džíny, bílé triko, černé sako, tenisky. Nicméně stačí si osvojit pár základních pravidel a můžete si bez obav pustit barvy do šatníku a jednoduše tak povýšit váš individuální styl,” radí Kamila Vodochodská.

Poté je jen důležité zvolit tu správnou barevnou kombinaci. S tím vám může pomoci paleta barev, na kterou nahlíží i mnoho stylistů a dalších lidí, kteří pracují s barvami. Ta vám může pomoci vybrat monochromatické ladění barev – tedy různé odstíny jedné barvy; analogické – tři barvy, které jsou na paletě vedle sebe; doplňkové – dvě barvy naproti sobě a další.

I zde je ale dobré držet se základním pravidlem ikony francouzské módy Coco Chanel, které zní: tři a dost. Tedy nakombinovat pouze tři barvy. Méně je totiž, zejména v tomto případě, více.

Inspirujte se barevnými kombinacemi u návštěvnic letošních fashion weeků
Mohlo by se vám líbit

První narozeniny bez královny. Co všechno zmizelo spolu s Alžbětou II?

Milovnice monochromatických outfitů, klobouků a rukaviček, neotřesitelná hlava nejslavnější monarchie světa, Alžběta II, by se dnes dožila 97 let. Británie poprvé po mnoha desetiletích neoslaví narozeniny své panovnice. Co všechno neodvratně zmizelo s odchodem královské ikony?
elle.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut