Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Yves Saint Laurent a jeho nejikoničtější módní počiny

Info ikona
YSL

Byl křehký, introvertní, a zároveň oplýval módní genialitou a vizionářstvím. Ikonický návrhář Yves Saint Laurent sice už není mezi živými, ale kousek inspirovaný jeho kolekcemi najde ve svém šatníku snad každá žena.

Yves Saint Laurent se před pětaosmdesáti lety narodil v Alžírsku, ale na své africké dětství nevzpomínal rád. Údajně si kvůli své homosexualitě vysloužil šikanu od vrstevníků, a tak se nemohl dočkat, až se přestěhuje do země, odkud pocházeli jeho předkové. Do Paříže přijel v sedmnácti letech a lepší start si nemohl přát. Vyhrál soutěž pro mladé návrháře a záhy se seznámil s Christianem Diorem. Uznávanému návrháři padl Yves Saint Laurent natolik do oka, že ho ihned zaměstnal ve svém ateliéru.

Harmonická spolupráce mezi Christianem Diorem a Yves Saint Laurent bohužel trvala krátce. V roce 1957 Christian Dior zemřel na infarkt a dva týdny po jeho smrti byl Saint Laurent jmenován kreativním ředitelem Diorova módního domu. I když Yves respektoval módní linie svého předchůdce, neubránil se svěžím prvkům a inovacím. Prohlédněte si nejikoničtější návrhy Saint Laurenta, na které módní svět nikdy nezapomene.

Smoking pro dámy? Ano!

Vídáme ho na Care Delevingne, Angeline Jolie a možná ho máte ve své šatní skříni i vy. Řeč je o dámském smokingu, za který vděčíme právě Yves Saint Laurentovi. Když Saint Laurent v roce 1966 navrhl ikonický Le Smoking Suit, dočkal se potlesku i opovržlivých pohledů. Mnohým lidem se nezdálo, aby ženy na veřejnosti nosily kalhoty, natož smoking. Na milost se Le Smoking Suit dostal až v roce 1975, kdy ho fotograf Helmut Newton zvěčnil pro francouzský časopis Vogue. Možná si také vybavíte modelku s uhlazenými vlasy, která ve smokingu stojí na ulici a kouří cigaretu. Snoubení ženskosti a síly pánského obleku poskytla Yves Saint Laurentovi směr, jakým se při práci ubírat.

Info ikona
Móda

Když je móda uměním a umění módou

O tom, že umění ovlivňuje módu není pochyb. Yves Saint Laurent ale dokázal, že šaty můžou být doslova uměleckým plátnem. Jenom vzpomeňme na jeho kolekci Mondrian z roku 1965, ve které nechybělo šest klasických šatů inspirovaných obrazem Composition with Red Blue and Yellow od nizozemského malíře Piet Mondriana. O rok později Saint Laurent představil kolekci, která naopak odkazovala k pop artovému umělci Tomz Wesselmannovi. Střet módy a umění jsme mohli zaznamenat také v kolekci haute couture S/S 88, kdy návrhář oslavil díla Georgese Braqueho, Pabla Picassa, Vincenta Van Gogha nebo Henriho Matisse.

Info ikona
Móda

Proč neodhalit bradavky

Vrchol sexuální revoluce se promítl i do módy! A tak Yves Saint Laurent na konci šedesátých let přišel s odvážným modelem průhledných šifónových šatů se pštrosím peřím. I když Saint Laurent odhalil ženské tělo, a především poprsí, rozhodně nešlo o vulgární model, který by ženu jakkoliv dehonestoval.

Info ikona
móda

Základy safari bundičky

Málokdo ví, že Yves Saint Laurent položil základy konfekční módy. A právě jedním z kousků prêt-á-porter kolekce byla safari bundička. Návrhář se nechal inspirovat vojenskou bundou, kterou britští vojáci nosili v Indii na počátku 19. století. Výsledkem byl béžová bavlněná bundička se čtyřmi kapsami a šněrováním. Ikonický kousek se do módní historie zapsal především díky fotografii Franca Rubartelli, která v roce 1968 zdobila vydání Vogue Paris.