Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Pozor, pálí! Jak předcházet dětským popáleninám?

Info ikona
Dětské popáleniny

Popáleniny patří k nejtragičtějším a nejtěžším úrazům v každém věku, u dětí ale téměř vždy znamenají bezprostřední ohrožení života. Ročně se v České republice popálí až 9 000 dětí, přičemž v 90 % by se takovým úrazům dalo předejít. Jaká jsou nejčastější rizika popálení v domácnosti?

Promotion | 21. 10. 2020

Rozpálená plotýnka, horký čaj, vařicí voda ve vaně… na první pohled součásti běžné domácnosti, z pohledu dítěte ale představují obrovská rizika vzniku popálenin. Stačí chvilka nepozornosti a tragédie je na světě. „Nikdy bych neřekla, že tolik bolesti a strachu může způsobit horký čaj. Každý z nás jich přes den přeci mnoho uvaří a vypije. Čaj. Taková "banalita". Možná, kdyby se o těchto nebezpečných situacích více mluvilo, dali bychom si větší pozor,“ vypráví maminka malé Klárky, Eva. A právě kvůli osvětě a prevenci vznikla platforma 70°C, která má za cíl ukázat nejčastější rizika v domácnosti, kde je výskyt popáleninových úrazů nejčetnější.

9000 dětských pacientů je každoročně ambulantně ošetřeno v ČR.

70°C má čaj nebo káva jen tři minuty po zalití. Stačí jedna vteřina takto horkého nápoje na dětské kůži, aby způsobila závažné popáleniny, se kterými pak oběť bojuje po celý život. Jeden z iniciátorů projektu 70 stupňů Celsia, popáleninový expert a přednosta Kliniky popáleninové medicíny FNKV a 3.LF UK, Robert Zajíček, doplňuje: „Až 90 % popálenin se dá předejít prevencí. Drtivá většina úrazů se odehrává v koupelně a kuchyni. I malá změna toho, jak se chováte v přítomnosti horkých nápojů, může vaši domácnost udělat bezpečnějším domovem. Popáleniny a opařeniny jsou nejbolestivější a často také nejtragičtější zranění. Společně ochraňme ty nejmenší a zároveň nejohroženější.“ Zajíček současně vysvětluje, že nejvíce nehod se stane, když je v domácnosti více členů a odpovědnost za dítě je v ten daný moment nejasná.

1/3 jsou opařená batolata.

Prevence na prvním místě

Všechna důležitá fakta, rizikové situace i příběhy obětí najdou rodiče na interaktivním webu, který má za úkol nejen informovat veřejnost o problematice, ale také ukázat veřejnosti, jak rizikům zabránit. „Web jsme s výtvarníkem Patrikem Singerem vytvořili pro rodiče, abychom jim ukázali, na co si dát především v koupelně a kuchyni pozor. Jsou to jednoduché tipy - jako vařit na zadních plotýnkách, nepoužívat ubrusy na stolech, hrneček s čajem či kávou stavět vždy daleko od okraje stolu. Důležitou součástí je i přehledná první pomoc, která má být rodičům k ruce, když už k popáleninové tragédii dojde,“ vysvětluje Jarmila Štuková, hlavní iniciátorka projektu, pro kterou jsou popáleniny srdeční záležitostí. Je to i díky její pracovní zkušenosti fotoreportérky v oblastech zmítaných válkou, chudobou či sociálními problémy, kde se s problematikou popálenin často setkává. Mezi její klíčové práce patří projekt sebeupalování žen v severním Iráku, dokument o kyselinových útocích páchaných na ženách v Indii a spot o jediném dětském afghánském popáleninovém chirurgovi, Dr. Habibovi z Kábulu.

První pomoc

Jedním z nejdůležitějších témat kolem popálenin je kromě samotné prevence rozhodně problematika první pomoci vypracovaná popáleninovými odborníky, jelikož včasná první pomoc může zabránit zvyšování stupně popálení nebo zvětšování postižené tělesné plochy a právě proto jsou opět první sekundy a minuty tak důležité. Můžete zde zjistit, na koho se obrátit, důležité kontakty, ale i zajímavé informace o samotné pomoci. Například, že na popáleniny v žádném případě nepatří led nebo není vhodné tzv. prochladit dítěte ve vaně studenou vodou, která zase může způsobit závažné podchlazení, či chladit jej vodou z přírodních zdrojů kvůli riziku infekce.

2,3 % průměrně úrazů u dětí do 18 let tvoří popáleniny.

Za projektem stojí neziskový spolek Bolíto, který pomáhá popáleným dětem zejména po psychosociální stránce. V roce 2003 ho založili zdravotníci z pražské Kliniky popáleninové medicíny, Lenka Šetelíková a Robert Zajíček. Před 5 lety se přidala Jarmila Štuková, která se podílí především na vytváření preventivních kampaních.