Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

„S půjčkami je to jako s ohněm. Jsou dobrý sluha, ale špatný pán,“ říká finanční poradkyně Pavlína Vysloužilová

Info ikona
Pavlína Vysloužilová

Tvoříte si finanční rezervy? V dnešní době je to více než žádoucí. Podle finanční poradkyně Pavlíny Vysloužilové ze skupiny Partners ale většina lidí žádný finanční polštář nemá. Její dědeček říkával: „Když dostaneš 5 korun, hned si 2 koruny schovej.“ Takhle jednoduché to je i dnes.

Promotion | 24. 11. 2020

Jak pandemie finančně zasáhla vaše klienty?

První vlna pandemie klienty nijak zásadně nezasáhla, jelikož si všichni drží rezervy pro nepředvídatelné události. Je pravdou, že tohle byla nejnepředvídatelnější událost! Navzdory tomu, aktuální situace je jiná. Být takto dlouho bez příjmů či s minimálními příjmy s téměř 100% výdaji je náročné nejen finančně, ale i psychicky. Časem se bude tato skupina rozšiřovat, začnou na povrch vyplouvat nebankovní, online půjčky apod. Poptávka po radě a pomoci je aktuálně především z řad nových klientů.

Jak jsou na tom obecně lidé s finančními rezervami? Dělají si nějaké?

Bohužel obecná potřeba tvořit si rezervy je čím dál nižší. Nemůže tomu být jinak, když každá druhá reklama zní „10 000 korun za jeden klik“ nebo „30 000 korun do půl hodiny a bez poplatků“. Rozhodně situaci nepomáhá, když při každém přihlášení do bankovnictví či vložení platební karty do bankomatu na vás vyskočí animace „Máte předchválenou půjčku 300 000 korun“. Zažila jsem i školení jedné banky, kde nováčky na call centru učili, že kreditní karta není úvěr. S půjčkami je to jako s ohněm. Jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Nicméně po první vlně pandemie Češi zvýšili rezervy na svých účtech a více přemýšlí o svých výdajích a o možnostech, jak řešit výpadky příjmů.

Vše zlé je pro něco dobré. Jak tedy začít s tvorbou rezerv?

Můj dědeček mi říkával Když dostaneš 5 korun hned si 2 koruny schovej a zbytek můžeš utratit“. Tak jednoduché to je. Základ všeho je znát svou finanční bilanci, kam patří znalost svých měsíčních příjmů, výdajů, splátek úvěrů, výše pojištění a částky plynoucí na spoření. Následně je třeba zkontrolovat, jestli někde neplatím zbytečně moc peněz - možnost nižší úrokové sazby při refinancování úvěru apod., jestli využívám vhodné spořicí produkty k účelům, ke kterým mají být peníze využity, levnější pojištění atd. Zbytek finančních prostředků doporučuji rozdělit na tvorbu rezerv v čase – krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá.

Mohlo by se vám líbit

PETRA MARKOVÁ: Ženy jsou klidnější šéfky

marianne.cz

To může být pro spoustu lidí ze začátku složité.

Pokud nejsou vůbec zvyklí si pravidelně odkládat je třeba vytvořit nový návyk. Nijak jinak než trvalým příkazem na spořicí účet. Někteří lidé mají návyk měsíčně vyjít ze zůstatku na účtu. Takže když na začátku odejde pár tisíc trvalým příkazem jinam, nic se nezmění a zase vyjdou. Když nastane nečekaná událost, peníze mají ihned k dispozici. Tohle je úplný základ.

Kdy je vhodné obrátit se na finančního poradce? Nebo by ho měl mít „preventivně“ každý?

Jednoznačně by finančního poradce měl mít každý. Finanční poradce nepomáhá jen s výběrem vhodných produktů. Mnohem více je koučem ve světě financí. Propojuje svět přání s realitou. Pomáhá klientům dosáhnout vyššího životního standardu a pokud to jen trochu jde, tak plné či částečné finanční nezávislosti. Spolupracuje i s dalšími generacemi a pomáhá navyšovat rodinný majetek.

Také vy se můžete stát součástí Partners! Nastartujte novou kariéru ve financích na zaměstnaneckých i podnikatelských pozicích. Pošlete svůj životopis na [email protected] nebo navštivte webové stránky Partners v sekci Kariéra. Je čas na změnu: www.partners.cz.

Věnujete se i rodinným financím. V jakých případech se na vás rodiny nejčastěji obrací?

Úplně nejčastější poptávka je po financování bydlení a zefektivnění celkového cashflow rodiny. Největší výhodou je právě komplexnost a dlouhodobá spolupráce, díky tomu vždy zohledňuji, jaké bude nové cashflow, když některý z partnerů bude na rodičovské dovolené. Příjmy klesnou, výdaje se navýší – bude stále splácení úvěru bezproblémové, nebo se rodina dostane do záporného cashflow? Další poptávanou službou jsou možnosti spoření pro děti a zajištění příjmů – tvorba rezerv vs. pojištění.

Jak jste se vlastně k finančnímu poradenství a Partners dostala?

Během vysoké školy jsem se rozhodla najít si práci, do které bych plynně přešla po ukončení studia. Nechtěla jsem čekat do 27 let, až získám vysokoškolský titul, protože jsem si byla vědoma toho, že nějakou dobu potrvá vypracovat se na „lepší“ pracovní pozici. V budoucnu jsem nechtěla volit mezi prací a založením rodiny. My ženy to máme dané, i když se občas snažíme přírodu přelstít, biologické hodiny nám tikají. Vždy jsem chtěla velkou rodinu, zároveň jsem chtěla uspět v práci. Prošla jsem několik pohovorů a vždy se dostala do nejužšího výběru, avšak bez úspěchu. Zpětná vazba zněla „Na naši pozici jste příliš ambiciózní“. Jednou mi máma dala vystřižený inzerát z novin na finančního poradce v Partners. Finance mne vždy lákaly, ale nebyl to můj studijní obor. Načetla jsem si o Partners vše, co šlo, poslala životopis s motivačním dopisem a ještě ten den jsem byla pozvána na pohovor. Do dvou dnů jsem nastoupila do cyklu finančního vzdělávání.

Mohlo by se vám líbit

LENKA KREJCÁRKOVÁ: Práce pro neslyšící mi byla predurčena

marianne.cz

A nyní je vaše pracovní náplň jaká?

Mojí hlavní náplní je práce s klienty. Pomáhám jim dosahovat vysněných životních cílů prostřednictvím financí. Společně hledáme nejvhodnější řešení na finančním trhu přímo pro každého jednotlivce nebo rodinu. Někomu pomáhám splnit sen o vlastním bydlení, jiným zhodnotit stávající majetek, další učím, jak majetek v čase vytvářet. Nejvyšší přidaná hodnota je, že s klienty pracuji především dlouhodobě a komplexně.

S manželem máte rodinnou kancelář, jak se vám daří oddělovat osobní a profesní život?

Právě díky rodinné kanceláři nejsem nucena dělit čas na rodinný a profesní. Podařilo se nám propojit práci s rodinou. Máme velké kanceláře téměř v centru Prostějova, kde mám i zázemí pro své děti – pětiletou Nelu, čtyřletou Julii a desetiměsíční Violu.

Jaké má výhody společné podnikání v manželství?

Pracovně se doplňujeme. Každý jsme z jiného těsta. Známe své silné stránky a na těch spolupráci stavíme. Manžel je stratég, analytik, rád neustále zkouší něco nového. Já mám organizační vlohy a zaměření na cíl, díky tomu umím rychle vyhodnotit, které aktivity a řešení k cíli povedou a které je třeba nechat na později. Jedna vlastnost nás spojuje –  jsme maximalisti. Vždy hledáme to nejefektivnější řešení. Naše silné stránky se doplňují, takže už dávno víme, že nemá smysl soutěžit, kdo vymyslí lepší řešení. Navzájem se respektujeme a jeden druhého si vážíme.

Vnímáte i nějaké nevýhody?

Nevýhodou je, když chceme jít oba na zajímavé školení, konferenci apod., že nám nemá kdo hlídat děti. Na jiné omezení jsem zatím nepřišla. Vnímám jen výhody –  jsme zastupitelní, můžeme si 100% věřit, táhneme za jeden provaz a pomáháme si.

Podnikat se svým mužem asi není pro každého, nebála jste se někdy, že vám to naruší manželství?

Nikdy. Vždy jsem věděla, že když své síly spojíme, bude to to nejlepší, co můžeme pro své podnikání udělat.