Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

7 tipů, jak zvládnout cestování s dětmi v autě

Cestování za výlety nebo dovolenou s malými dětmi může být náročné a vyčerpávající pro všechny. Máme pro vás několik tipů, jak ho zvládnout co nejlépe.

Iva Hadj Moussa | 4. 07. 2023

1. Zastávka co dvě hodiny

Připravte si předem plán cesty a zvolte vhodné zastávky, aby se děti měly možnost protáhnout a odpočinout si. Pokud vás čeká dlouhá cesta autem, zkuste ji zpestřit a rozbít návštěvou nějakého zajímavého místa, například zoologické zahrady nebo akvaparku. Pokud máte menší děti, doporučujeme dělat přestávku každé dvě hodiny.

2. Hrajte si

Mějte po ruce hry, knížky nebo audioknihy s oblíbenými pohádkami nebo písničkami. Můžete využít také interaktivních her a hádanek, které mohou zpříjemnit cestu celé rodině. Zkuste například hádat, jakou osobu, zvíře nebo věci dítě myslí, přičemž dotyčný může odpovídat pouze ano, nebo ne. Můžete vytvářet vlastní texty ke známým melodiím, nebo si prostě společně zazpívat. Zábavná může být i hra na příběh – jeden z členů rodiny začne vyprávět příběh, a ostatní v něm musí postupně pokračovat. Kromě toho, že bude legrace, tím také podpoříte svou i dětskou imaginaci.

3. Bez občerstvení to nejde

Mějte vždy do ruce něco k jídlu a pití. Hladové a žíznivé děti nebývají těmi ideálními společníky na cestu, ale to koneckonců nejsou ani dospělí. Místo sladkostí, které děti nabudí, je ideální připravit si dopředu krabičky s hroznovými vínem, borůvkami, nakrájeným jablkem, mrkví nebo paprikou. Skvělou výbavou jsou také kukuřičné křupky nebo piškoty.

Mohlo by se vám líbit

Sedm vět, které škodí dětem, a přesto je často používáme

Častokrát i nevědomky proneseme ke svým dětem věty, které jim nejen nepomůžou, ale navíc srazí jejich sebehodnotu. Tipněte si, o které věty jde.
marianne.cz

4. Plánujte společně

Větší děti můžete v klidu zapojit do plánování dovolené. Nechte je vybrat určitá místa, která chtějí navštívit, a dejte jim pocit, že o výletu a jeho průběhu spolurozhoduji. Děti, a zvláště ty ve věku teenagerů, se tak budou na konkrétní zážitky více těšit. Spolupráce a komunikace spolu s nasloucháním, snižuje celkový stres při cestách.

5. Pohodlí nade vše

Vybírejte pro děti co nejpohodlnější oblečení a vybavte je polštářky či dečkami. Nezapomeňte dětem do auta sbalit oblíbeného plyšáka nebo hračku.

6. Elektronika tentokrát povolena

Ačkoliv nemusíte patřit k příznivcům tabletů v rukou dětí, na cestách autem vám tyto přístroje mohou ušetřit spoustu nervů. Proto zvažte, jestli byste během dlouhých jízd autem slevili ze svých zásad. Je však důležité se ubezpečit, zda se dětem nedělá při dlouhém zírání do tabletu (nebo třeba i do knihy nebo časopisu) špatně od žaludku.

7. Nespěchejte

Tato rada se netýká pouze bezpečnosti na silnici jako takové, ale i celkového pojetí dovolené. Pokud máte malé děti, není úplně nejvhodnější chtít toho stihnout co nejvíce: denně tři muzea, jízdu na kole, na bruslích a plavba lodí k tomu. Celkově zpomalte, klidně toho dělejte méně, nebo také vůbec nic. Jíst dobré jídlo a plavat v moři nebo bazénu k dobré dovolené úplně stačí. A pokud přece jenom patříte mezi aktivní rodiny, zkuste věnovat strukturovaným aktivitám maximálně půl dne. Zbytek dne už nechte jen tak plynout.

Mohlo by se vám líbit

8 typů toxických matek, které ničí dětskou duši

Říká se, že ženy jsou ze své podstaty uzpůsobeny k tomu, aby své potomky bezpodmínečně milovaly, ujišťovaly a podporovaly. Existují ale i matky, které to neumí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Rodina a děti
Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Rodina a děti
Fotbalová vášeň

Fotbalová vášeň

Rodina a děti
Jak vychovat malého šampiona?

Jak vychovat malého šampiona?